Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wercyngetoryks

Cytat: Ghoster w Listopad 30, 2014, 17:43:56
A nie można spolszczyć "kwotatyw" i "debityw" chociaż?

Wszyjsko można, ale już raz dostałem naganę za wprowadzanie własnych zasad pisowni na Wikipedii.
ChWDChRL
  •  

Ghoster

#1306
[...........]
  •  

Ghoster

#1307
[...........]
  •  

Noqa

Nie widzę po filmiku, żeby Tusk kompletnie nie znał angielskiego. Wymawia niewiele gorzej niż wielu emigrantów po paru latach.
A że jest przygotowane wcześniej to oczywiste, żadnych takich wystąpień się nie improwizuje. Ale mimo to, nie jest tak źle, nie widać po tym, że to jest przypominane, nie zatrzymuje się w środku wypowiedzi, tylko bardziej realistycznie, więc cokolwiek zdaje się rozumieć to, co mówi.
Serio ciężko mi na podstawie tego filmiku powiedzieć bez wątpliwości, że on nie jest w stanie zapytany na korytarzu się w normalnie wypowiedzieć.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Czy brak rozróżnienia stary (nienowy) i stary (niemłody), wobec istnienia rozróżnienia młody/nowy to coś powszechnego w europejskich?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Tacy Łotysze nawet nie rozróżniają młodego od nowego i żyją...

Podobnie zdaje się Grecy.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

#1311
Węgierski rozróżnia ztcw.

W bałtyckich rzuca się jeszcze w oczy nierozróżnianie zaimków pytajnych kto i co.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Widsið

#1312
Czy ktoś kojarzy jakiś miły program / narzędzie online do tworzenia diagramów-drzew tego typu? Robienie tego w Wordzie to mordęga, a moja praca magisterska będzie niefortunnie zawierała tego całkiem sporo.

(tak, wiem, nie bardzo lingwistyczne pytanie, ale praca magisterska jest językoznawcza, a są tu osoby, które również tego typu rzeczy pisują, więc może wesprą?)
  •  

Todsmer

  •  

ShookTea

Pytanie moje:
Czy jest różnica w sposobie wymowy/samym brzmieniu między [ɲ] a [nj]?
  •  

Pluur

#1315
[ɲ] - wymawiasz tyłem jezyka a [nj] przodem podnosząc język jak przy palatalizacji, jak dla mnie rozróżnialne.

PS: Z tego co pamiętam to jakiś język celtycki to rozróżnia, nie czasem szkocki?

EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_phonology#Consonants A jednak irlandzki
  •  

Noqa

Generalnie ta sama różnica, co przy wszystkich palatalnych a palatalizowanych alweolarnych - w przypadku pierwszych masz pojedyncze miejsce artykulacji, w drugich dwa/jest bardziej rozmyte od mostka dziąsłowego do podniebienia.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Czy zna ktoś jakąś listę tysiąca najczęściej używanych słów, której można w miarę dowierzać?

Wedyowisz

Siłą rzeczy każda taka lista będzie tylko listą najpospolitszych słów w jakimś konkretnym zebranym ograniczonym korpusie, no chyba że doczekamy czasów w których wszyscy będą zamknięci na stałe w nieprzejrzystych klitkach 2mx2mx2m obłożonych mikrofonami, komunikując się między sobą wyłącznie elektronicznie.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Ale i tak jest to tysiąc słów, które można dodać do slownika, czyż nie? Duża ich część będzie  jednak jakiś uzus reprezentować. Więc? Ma ktoś?