Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

#2025
.
P.S. To prawda.
  •  

Siemoród

Niżny Nowogród to był za Sowietów Горький, Rosjanie by tego nie przekręcili do Горки. Chodzi tu oczywiście o podmoskiewskie Большія Горки, nazwane potem lenińskimi.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Kazimierz

  •  

draker

Mam pytanie, proszę o nie banowanie, a rozwianie wątpliwości.
-Jeśli mówię za tydzień, może to oznaczać po prostu 7 dni traktowane jako dni kiedy jest jasno, nie 7 dób, liczba dni nie dób?
I wtedy mówiąc na końcu np. programu tv "za tydzień" myślę o 7 dniach nie dobach, to pierwsze znaczenie wyżej.
- Bądź mówię za dzień to oznacza dzień jako jutro czy za dniem który trwa, za dwa dni wliczam dzień trwający czy dzień liczony od jutra?
-Podobnie czy określenia za rok można używać do określeń rocznika, nie tylko roku jako 12 miesięcy?
Będę wdzięczny za ostatnie zdanie w tej kwestii.
  •  

CivilixXXX


  • Wiedza o banowaniu
  • Pytanie o tydzień
Gdyby to był dziskród, wstawiłbym jemoćkię þąkingu za ten kolejny, trzeci już powrót rendera (czy, jak wynikało z drugiego powrotu panii render).
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Úlfurinn

#2030
Cytat: draker w Grudzień 19, 2019, 14:03:30
Mam pytanie, proszę o nie banowanie, a rozwianie wątpliwości.
-Jeśli mówię za tydzień, może to oznaczać po prostu 7 dni traktowane jako dni kiedy jest jasno, nie 7 dób, liczba dni nie dób?
I wtedy mówiąc na końcu np. programu tv "za tydzień" myślę o 7 dniach nie dobach, to pierwsze znaczenie wyżej.
- Bądź mówię za dzień to oznacza dzień jako jutro czy za dniem który trwa, za dwa dni wliczam dzień trwający czy dzień liczony od jutra?
-Podobnie czy określenia za rok można używać do określeń rocznika, nie tylko roku jako 12 miesięcy?
Będę wdzięczny za ostatnie zdanie w tej kwestii.

A jeśli mówię, że jesteś zjebane, to mówię prawdę czy mam rację?
smrt zidum

Pluur

Czy istniała jakaś słowiańska nazwa Finlandii i okolic? Jedyne co pamiętam, to to że Estonię Czudzią zwano.
  •  

Siemoród

Finlandja jako taka nie istniała, a szeroko rozumiane plemiona fińskie żyły na obszarze w zasadzie od północnej Skandynawji po Powołże. Czudź to była chyba ogólnikowa nazwa wszystkich tych plemion, ale na przykład Powieść minionych lat wymienia następujące plemiona:
CytatЇ се суть инии ꙗзыцѣ . иже дань дают̑ Руси . Чюдь̑ . Весь . Мерѧ . Мурома . Черемись . Мордва . Пѣрмь . Печера . Ꙗмь . Литва . Зимѣгола . Корсь . Нерома Л . Либь . си суть свои ꙗзыкъ имуще ѿ колѣна Афетова . иже живуть на странахъ полунощныхъ
Oczywiście są tu też plemiona bałtyckie jak Litwini, Zemgalowie, Kuroni(?)

Staroruskie kroniki są świetną kopalnią różnych starych etnonimów.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

Czy wyraz wstrzemięźliwość ma coś wspólnego etymologicznie z wyrazem strzemię?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

Cytat: Ainigmos w Sierpień 16, 2020, 10:46:31
Czy wyraz wstrzemięźliwość ma coś wspólnego etymologicznie z wyrazem strzemię?
Według Brü jest to zmieszanie słów wstrzymałość oraz sromięźliwość (od sromu czyli wstydu). Dziwna formacja.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

SchwarzVogel

  •  

Siemoród

Też brzmi sensownie, ale wymaga istnienia jakiegoś słowa typu *wstrzemięga. Gdyby to była formacja typu włóczyć-włóczęga, to jednak spodziewalibyśmy się jakiegoś *wstrzymięga (od wstrzymać). W sumie żadne z tych wyjaśnień mnie nie przekonuje.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

#2037
Czy obecna w prośbach forma czasownika proszę występuje w formie osobowej w pierwszej osobie liczby pojedynczej czy może raczej w bezosobowej wbrew pozorowi koniugacji osobowej, jak to odbiera wiele Polaków?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

QRSGN

O Boże - właśnie sobie uświadomiłem, że przywieszona na drzwiach sklepu kartka ,,Proszę ciągnąc" jest w tej samej pierwszej osobie liczby pojedynczej co w wyrażeniu ,,Proszę Cię Brygido, weź otwórz te drzwi" - przeze mnie zawsze ,,proszę" w pierwszej sytuacji było odbierane jako forma bezosobowa.
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

andrzejj

Cześć,prośba o zdanie. Mianowicie, mówimy (rocznikowo) dwa lata temu, (rocznikowo) dwa lata młodsza, a jeśli powiem 2 dni temu, dlaczego nie rozumieć tego właśnie podobnie jak z rocznikowym określaniem lat, tylko "dniowo" dwa dni temu(liczbowo dwa dni do tyłu, nie doby dwie wstecz)? Tak jak w przypadku rocznikowym odnosimy się do lat liczbowo to podobnie można z dniami. Z góry dziękuję za zdanie.
  •