Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

lehoslav

Cytat: Noqa w Kwiecień 21, 2012, 23:59:05
Może mu o uproszczenia, kontrakcje, alofony i takie tam chodzi?

Chodziło mi dokładnie o to, co napisałem: o czytanie ortograficzne, niezgodne ani z normą literacką, ani z uzusem języka potocznego.

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 21, 2012, 23:40:44
Tzn.?

Np. o ą i ę. Może pecha miałem do przykładów.
  •  

patka chorwatka


udźwięczenie międzywyrazowe jest naprzykład poważną cechą w uczeniu się w słowackim, a w uczeniu się polskiej fonetyki, to jakoś wydaje się między słabszą wyróżnicowaną cechą.
  •  

lehoslav

  •  

patka chorwatka

Cytat: lehoslav w Kwiecień 22, 2012, 11:11:33
Tzn?
mam wrażenie, że mało zwraca się uwagi cudzoziemcom przy uczeniu się języka polskiego jako obcego o takich asymilacjach :
regressive voicing and regresive devocing, bardzo mało mówi się o intonacji.
  •  

patka chorwatka


jeśli chodzi o nosówkach w polskim, zauważyłam, że pl. głęboki w istarskim jest dimbok, czy tutaj można mówić, że to jakaś nazalnost jest w grze, czy nie?
  •  

Vilène

Cytat: patka chorwatka w Kwiecień 30, 2012, 23:56:19
jeśli chodzi o nosówkach w polskim, zauważyłam, że pl. głęboki w istarskim jest dimbok, czy tutaj można mówić, że to jakaś nazalnost jest w grze, czy nie?
Chyba tak...
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#247
[...........]
  •  

Widsið

http://www.youtube.com/watch?v=Y13cES7MMd8 Mogę zaoferować bardzo teatralną interpretację Beowulfa z ładną wymową staroangielską ;)
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Widział ktoś w necie jakieś zgrabne porównanie, co się w angielskim preksryptiwiźmie uznaje za jedyne poprawne, a co do rzeczywistości ma się nijak? Głównie o gramatykę mi chodzi.

Bo zastanawia mnie, na przykład na ile takie testy języka są miarodajne (bo mam wrażenie, że ich autorzy tworząc pytania, po prostu przelatują podręcznik do gramatyki)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

Przy okazji odświeżę pytanie Noqi i zadam swoje:

Czy paradygmaty akcentuacyjne możemy zaliczyć do morfonologii?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

patka chorwatka

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 05, 2012, 00:40:35
Przy okazji odświeżę pytanie Noqi i zadam swoje:

Czy paradygmaty akcentuacyjne możemy zaliczyć do morfonologii?

Moim zdanie akcentuacja jest cześcią składni zawsze.
Pytanie do Nogi: Noqa podoba mi się twój post awatar, powiedz mi kto jest przedstawiony na nim...:)
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatMoim zdanie akcentuacja jest cześcią składni zawsze.
To mądre spostrzeżenie, bo akcent zdaniowy przecież właśnie od składni zależy (a czasami nawet od poziomu samego tekstu!). No ale z drugiej strony we wszystkich typowych gramatykach akcent umieszcza się w rozdziałach o fonetyce. Z trzeciej wszelako strony paradygmatyka akcentuacyjna jest ściśle powiązana z fleksją, znaczy - morfologią. Stąd mój morfonologiczny dylemat.

Relacje pomiędzy poszczególnymi poziomami języka z pewnością są bardziej złożone niż by się tego chciało, fakt istnienia morfonologii to tylko pierwszy z dowodów na to. Wszelako powiedzcież mi chociaż, jak mam uszeregować rozdziały Zarysu zrekonstruowanej gramatyki wendyjskiej :(
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

patka chorwatka

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 06, 2012, 13:46:49
To mądre spostrzeżenie, bo akcent zdaniowy przecież właśnie od składni zależy (a czasami nawet od poziomu samego tekstu!). No ale z drugiej strony we wszystkich typowych gramatykach akcent umieszcza się w rozdziałach o fonetyce. Z trzeciej wszelako strony paradygmatyka akcentuacyjna jest ściśle powiązana z fleksją, znaczy - morfologią. Stąd mój morfonologiczny dylemat.
Tak, bo istnieje i taki akcent logiczny ( w polskim).  Napiszę, że na makropoziomie składni to mowimy o melodii, na mikropoziomie o tonach.[/quote]
  •