Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#45
[...........]
  •  

BartekChom

To czytałem dawno temu. I zrozumiałem tyle, że to coś w stylu:
Ten zabił tamtego, bo ten był zły.
Ten zabił tamtego, bo tamten był zły.

Ale mam wrażenie, że w obwiatywie jest coś więcej. Chyba że naprawdę można go ograniczyć do oznaczania rzeczowników i czasowników przez tamten.
  •  

Wedyowisz

Jakoś nigdy nie podobała mi się ta nazwa "obwiatyw", brzmi to jakby był to jakiś tajemny przypadek albo tryb, myślę że "czwarta osoba" jest mniej zwodniczym określeniem.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#48
[...........]
  •  

BartekChom

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 14, 2011, 08:17:00
No tak, w zasadzie można powiedzieć, że tu "tamten" oznacza obwiatyw, ale w polskim tego typu użycie pokrywa się z wieloma innymi użyciami (oddalenie w przestrzeni/czasie), i podobnie, switch-reference można oznaczyć za pomocą innych konstrukcji zaimkowych, jak "ten drugi", czy nawet samo "ten":

Syn Bartka był wkurzony, bo ten nie pozwolił mu iść na zabawę w remizie.

Tutaj "ten" odnosi się do Bartka, nie do syna, więc rozróżnienie "ten"/"tamten" nijak się ma do obwiatywu - w językach z obwiatywem natomiast interpretacja byłaby jednoznaczna w zależności od użytej formy.
W sumie racja, ale dla mnie "tamten" to najbliższe przybliżenie obwiatywu tym, co czuję. A w języku z obwiatywem rzeczowniki są po prostu oznaczone jako obwiatyw, np. Syb Bartka-tamtego był wkurzony, bo tamten nie pozwolił mu iść na  zabawę w remizie.. Tak?

A czy Betty ohtaawiya neehiyaweeyiwa można zinterpretować jako Betty, ojciec zna kri? Coś podobnego do te książki, to wolałbym, żebyś mi je oddał?
  •  

Feles

Cytat: BartekChom w Wrzesień 13, 2011, 23:15:33Ale mam wrażenie, że w obwiatywie jest coś więcej. Chyba że naprawdę można go ograniczyć do oznaczania rzeczowników i czasowników przez tamten.
No, niekoniecznie - nasze "tamten" ma również znaczenie dystalne, por.
Tamten uderzył tego i (on) uciekł. (trzecia osoba)
Tamten uderzył tego, a on uciekł. (czwarta osoba)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#51
[...........]
  •  

BartekChom

Cytat: Feles w Wrzesień 14, 2011, 17:11:32No, niekoniecznie - nasze "tamten" ma również znaczenie dystalne, por.
Tamten uderzył tego i (on) uciekł. (trzecia osoba)
Tamten uderzył tego, a on uciekł. (czwarta osoba)
No tak. Tamten właściwie oznacza z natury coś oddalonego, ale tutaj chodziło mi po prostu o coś innego niż "ten". Chodzi ci o coś jeszcze?

Cytat: Ghoster w Wrzesień 14, 2011, 18:18:24
Nie widzę sensu w próbach wytłumaczenia używania obwiatywu poprzez tłumaczenie go na polski; nie mamy go, a więc nie da się go w polskim zastosować. Tłumacząc komuś wszystkie przypadki węgierskiego nie będę wszakże tworzył nowych i w polskim; to chyba oczywiste?
Zależy, do czego to służy. Przypadki można zastąpić wyrażeniami przyimkowymi i to raczej wystarcza. A obwiatyw praktycznie na pewno lepiej zastąpić naciągana konstrukcją, niż nic nie rozumieć.

Cytat: Ghoster w Wrzesień 14, 2011, 18:18:24Jeżeli przyjąć, iż w jakimś języku przez obiatyw odmieniają się i rzeczowniki i czasowniki, to w takowym zdaniu słowa zaznaczone kursywą określają osobę trzecią (zdanie właściwie mówi o synie Bartka) a te pogrubioną czcionką to obiatyw;
Syn Bartka był wkurzony, bo nie pozwolił mu iść na zabawę w remizie.
To by się zgadzało. Chociaż zwykła trzecia osoba "iść" wynika chyba z innej egzotyki, niż samo istnienie obwiatywu.
  •  

Dynozaur

Co tak właściwie znaczy słowo "natrukać"? Skąd ono się wzięło?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#54
[...........]
  •  

tob ris tob

Moje pytanie różne a rozmaite: czy istnieją samogłoski bezdźwięczne? ???
Dzień dobry :-)
  •  

Dynozaur

Lol, cytuję stary post:

Cytat: Ghoster w Wrzesień 14, 2011, 15:21:16cóż, mi się nie podoba węgerskie "Lengyel".

A ja uwielbiam "wykolejone" nazwy państw i narodów. To jedno z moich lingwistycznych zboczeń.

I nie potrafię wybaczyć Turkom, że wyzbyli się Lechistanu. Pieprzony Atatürk!

Chyba nie dziwi, że w Zimnym Szwecja to Varężiſko, Rumunja to Vlaẛina, Norwegja to Murmanij, Grecja to Jeli (co wyszło od Hellenów, o dziwo) it.p.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#57
[...........]
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Mścisław Bożydar

Ja myslę, że to może być ukraiński wpływ na Przemyśl.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •