Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Cytat: Feles muribus w Luty 02, 2013, 20:53:43A tak pół tonu bardziej poważnie: ciekaw jestem, jakie przekleństwa są w języku tej kultury, o której ktoś kiedyś wspominał, że brakowi tabu seksualnego towarzyszy silne tabu ,,spożywcze".

"Obyś się udławił własnymi rzygami"!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

elslovako

#886
  •  

Dynozaur

Mam to już dawno. Czy w ogóle powstało z tego słownika coś więcej niż te 3 tomy?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

#888
Tak. Nb. jestem posiadaczem t. bodajże 5 w wersji namacalnej.

Fajnie byłoby, jakby ktoś wrzucił słownik etymo Sławskiego.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

Jak zapisać IPą jednoczesne wymawianie połączenia: spółgłoska (dźwięczna) + [ɣ], np [d] + [ɣ]]
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pluur

  •  

Pingǐno

W 3. os. liczby pojedynczej, w czasie przeszłym, w aspekcie dokonanym, dla rodzaju męskiego od "zawieść(?)"I (w sensie "krzyczeć", "jęczeć") to "zawódł"? Bo nic innego mi do głowy nie przychodzi.

I Chyba, że jest tylko "zawodzić", a "zawieść" to tylko "rozczarować"... Sam już nie wiem.
  •  

Towarzysz Mauzer

Słownik PWN mówi, że jest i archaiczne znaczenie zawieść `zacząć śpiewać`. Tak czy owak, nikt by tak nie powiedział, a 3. os. l. p. cz. prz. a. dok., nieiteratywna od zawodzić to zawył.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pluur

Szybkie piłki a propos naszego pisma.
Po co w łacinie (i łacińskim piśmie w przeszłości) było rozróżnienie liter c/k? Skąd to się wzięło? Bo rozumiem, że q oznacza/-ło [kʷ] tak? A co z literami Klaudiusza; Ⅎ, Ↄ, Ⱶ, czemuż to ich nie używano po jego śmierci?
  •  

Noqa

Cytat: WikiIn the earliest Latin inscriptions, the letters C, K and Q were all used to represent the sounds /k/ and /g/ (which were not differentiated in writing). Of these, Q was used to represent /k/ or /g/ before a rounded vowel, K before /a/, and C elsewhere. Later, the use of C (and its variant G) replaced most usages of K and Q. K survived only in a few fossilized forms such as Kalendae, "the calends".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

O_o
Wszystko fajnie, tylko po co im było takie rozróżnienie?
  •  

Pluur

Czy gdzieś w internecie dostępne procesy fonetyczne łacina -> jakiś język romański, preceltycki -> jakiś celtycki, pregermański -> jakiś germański? Bo wszędzie tylko słowiańskie, a konkretniej polski -,-
  •  

Todsmer

  •  

Pluur

Zacząłem i jeśli coś znalazłem to coś typu: a: -> e: 3 przykłady i szlus -,- A mi potrzebne by było cuś większego, o francuskim na wikipedii (ang.) historia jest, ale przemian - z tego co widzę - żadnych, i tak z pozostałymi :-(
  •