Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz

Po persku jest کباب, nie کباپ - Wikipedia zaś uważa, że kebab wywodzi się ostatecznie z Persji. A może jest jakaś reguła, że z tureckiego zapożycza się temat biernika l.poj...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Ja spotykałem "kebap", dopełniacz "kebapa", ale zalatywało to sztucznością.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Dynozaur

BAMP!

Co właściwie oznacza słowo "zawczorem"? Odpowiednik "nazajutrz"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Luty 17, 2012, 16:45:17
Co właściwie oznacza słowo "zawczorem"?

pierwsze słyszę...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

spitygniew

Cytat: pittmirg w Luty 17, 2012, 10:34:30
Po persku jest کباب, nie کباپ - Wikipedia zaś uważa, że kebab wywodzi się ostatecznie z Persji. A może jest jakaś reguła, że z tureckiego zapożycza się temat biernika l.poj...
Hm, a może po prostu niemieccy Turcy którzy go upowszechnili używali tureckiego tylko w mowie, przez co zapomnieli niuansów ortografii?
P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: pittmirg w Luty 17, 2012, 10:34:30
A może jest jakaś reguła, że z tureckiego zapożycza się temat biernika l.poj...

no to nie byłoby takie dziwne, analogie są...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Znalazłem taki dziwny turklang (niestety, bardzo mało informacyj i brak przykładów).

I wytłómaczy mi ktoś, czym jest "anticipating counting system"? To coś jak w mojej Vanstinie (formy typu "bezdwóchtrzydzieści", "wpółdotrzydziestu" it.p.)?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Luty 19, 2012, 11:23:40I wytłómaczy mi ktoś, czym jest "anticipating counting system"? To coś jak w mojej Vanstinie (formy typu "bezdwóchtrzydzieści", "wpółdotrzydziestu" it.p.)?

ach, więc tak to się nazywa. :D

to występuje też w mansyjskim [wogulskim] - polecam się przyjrzeć całemu systemowi, o ile jeszcze go tu nie przytaczałem - bo tam jest wszystko, co sobie można wyobrazić, łącznie z homonimią.

i w fińskim, z tym że we współczesnym fińskim jest to ograniczone do nastu - mianowicie liczby od 11 do 19 tworzy się przez dodawanie do nazw liczb 1-9 cząstki "-toista", czyli partytyw od "toinen" 'drugi' [chodzi o drugą dziesiątkę - "14" to "4 drugiej dziesiątki"].
[w estońskim w niektórych formach pojawia się nawet słowo "dziesiątka".]
w fińskim kiedyś miało to zastosowanie i do wyższych liczb, np. do teraz w numeracji run Kalevali stosuje się ten system - XXXV to "viidesneljättä", czyli "piąte czwartej [dziesiątki]".
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

Czy jakiś (a podejrzewam, że jakiś, więc jaki?) język rozróżnia otwarte czy prawie otwarte?
Tzn. np. a i ɑ.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Luty 19, 2012, 17:31:24to występuje też w mansyjskim [wogulskim] - polecam się przyjrzeć całemu systemowi, o ile jeszcze go tu nie przytaczałem - bo tam jest wszystko, co sobie można wyobrazić, łącznie z homonimią.

No... Ciekawe.

Ale nie wierzę, że nawet takim Ostjako-Wogulom nie przeszkadza homonimja liczebników "siedm" i "sto". Na pewno jakoś to dookreślają żeby uniknąć pomyłki.

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Luty 19, 2012, 17:31:24i w fińskim, z tym że we współczesnym fińskim jest to ograniczone do nastu - mianowicie liczby od 11 do 19 tworzy się przez dodawanie do nazw liczb 1-9 cząstki "-toista", czyli partytyw od "toinen" 'drugi' [chodzi o drugą dziesiątkę - "14" to "4 drugiej dziesiątki"].

Co ciekawe, nawet w SCSie (czy już nawet później, w CSie) pojawiają się określenia typu "wtóry trzeciego dziesięcie" (tj. dwudziesty drugi), ale tylko w liczebnikach porządkowych. Próbowałem to nawet wpasować w któryś ze swoich slavlangów, ale nie udało mi się to.

Ale rzecz fajna, to fakt.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Luty 23, 2012, 23:53:04
Ale nie wierzę, że nawet takim Ostjako-Wogulom nie przeszkadza homonimja liczebników "siedm" i "sto". Na pewno jakoś to dookreślają żeby uniknąć pomyłki.

ponoć dodają "duży" przed 100.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Wedyowisz

Ma ktoś namiary na jakąś porządną elektroniczną wersję Indogermanisches etymologisches Wörterbuch J. Pokornego? Bo jak na razie udało mi się ściągnąć tylko wersję z uciętym początkiem (do g) z archive.org  i jakieś dziwne tłumaczenie z uztranslations (mam wrażenie że są dodane jakieś głupoty, nie wiem czy nie ma to coś wspólnego z tym całym dnghu.org). Niestety, indo-european.nl już nie działa :/
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Feles

Przy przygotowywaniu prezentacji nt. conlangingu, które aspekty najlepiej przedstawić?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia


Vilène

Cytat: Fēlēs w Marzec 01, 2012, 20:10:02
Przy przygotowywaniu prezentacji nt. conlangingu, które aspekty najlepiej przedstawić?
A na co przygotowujesz tą prezentację?
  •