Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Aureliusz Chmielewski

Ja mam takie pytanie:

Apropo tego ,,w" oraz ,,we". Mówimy ,,w środę", a powinno być ,,we środę" z powodu powstałych 3 spółgłosek. Tak samo np. ,,w czwartek". Jak z tym jest, czy to kolejne polskie wyjątki czy są na to jakieś konkretne zasady?
The n-word
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: keats w Czerwiec 07, 2012, 15:54:15
Apropo tego ,,w" oraz ,,we". Mówimy ,,w środę", a powinno być ,,we środę" z powodu powstałych 3 spółgłosek. Tak samo np. ,,w czwartek". Jak z tym jest, czy to kolejne polskie wyjątki czy są na to jakieś konkretne zasady?

nie powinno być "we środę" [chyba że jesteś "ze Wisły" ;)].
zasada jest prosta - dłuższa forma przyimka musi występować wtedy i tylko wtedy, kiedy następny wyraz rozpoczyna się od zbitki spółgłoskowej, pierwszy element której byłby tożsamy brzmieniowo z krótką formą przyimka lub różniłby się od niej jedynie dźwięcznością.
dlatego "we Francji", "we Wrocławiu", "ze zrobionym", "ze specjalnym" ale "w fabryce", "w rwie", "z księdzem" itd.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Co to znaczy "powinno być"?

Według mnie każdy powinien mówić tak, jak jemu najbardziej pasuje. Co w tym złego, że jeden mówi tak, a drugi inaczej?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Fēlēs w Czerwiec 07, 2012, 16:08:40
Co to znaczy "powinno być"?

Według mnie każdy powinien mówić tak, jak jemu najbardziej pasuje. Co w tym złego, że jeden mówi tak, a drugi inaczej?

by doref kapaq tapamu, lede igbaro.
zue masuo.

a na serio, to napisałem "nie powinno być", a nie "powinno być".
i chodziło mi głównie o unikanie hiperpoprawności.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 07, 2012, 16:01:34
Cytat: keats w Czerwiec 07, 2012, 15:54:15
Apropo tego ,,w" oraz ,,we". Mówimy ,,w środę", a powinno być ,,we środę" z powodu powstałych 3 spółgłosek. Tak samo np. ,,w czwartek". Jak z tym jest, czy to kolejne polskie wyjątki czy są na to jakieś konkretne zasady?

nie powinno być "we środę" [chyba że jesteś "ze Wisły" ;)].
zasada jest prosta - dłuższa forma przyimka musi występować wtedy i tylko wtedy, kiedy następny wyraz rozpoczyna się od zbitki spółgłoskowej, pierwszy element której byłby tożsamy brzmieniowo z krótką formą przyimka lub różniłby się od niej jedynie dźwięcznością.
dlatego "we Francji", "we Wrocławiu", "ze zrobionym", "ze specjalnym" ale "w fabryce", "w rwie", "z księdzem" itd.

Ahaaaaaaaaaaaaaaaaa, no kumam :D
Właśnie to było dla mnie trochę dziwne, bo babka od polskiego nam jakoś dziwnie wytłumaczyła i wszyscy mieli MINDFUCKa.
Dziękuje : )
The n-word
  •  

Towarzysz Mauzer

Inna sprawa, że dotyczy to polszczyzny książkowej. W gwarach obowiązują zupełnie inne zasady, czego ślady bardzo łatwo dostrzec na co dzień (w Krakowie wyrażenie we czwartek jest powszechne).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 07, 2012, 16:24:29
W gwarach obowiązują zupełnie inne zasady, czego ślady bardzo łatwo dostrzec na co dzień (w Krakowie wyrażenie we czwartek jest powszechne).

do tego też się odniosłem pisząc "chyba że jesteś ze Wisły". ;)
aha i przepraszam Fēlēsa, bo w sumie chyba on nie pił do mnie, tylko do keatsa.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 07, 2012, 16:11:38by doref kapaq tapamu, lede igbaro.
Pyttotak rikpira/kewtatyttako/kotywtiwtittyct/kiwkewtypuchke.
Ñe broñe ñikomu bıca ñezrozumyawım, ale ftedı ten ktox sam ñits s tego ñe benje myaw. Naturalne mehañizmı yenzıka yakox jawawı pşes tıxontse lat. ;-)

Serio, to odpisywałem Keatsowi, który chciał ustanawiać zasady, zamiast je odnajdywać.

[edit]
Cytataha i przepraszam Fēlēsa, bo w sumie chyba on nie pił do mnie, tylko do keatsa.
A, nie ma za co. :-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Fēlēs w Czerwiec 07, 2012, 16:28:33
Serio, to odpisywałem Keatsowi, który chciał ustanawiać zasady, zamiast je odnajdywać.

Jakie zasady chciał keats ustanawiać? Po prostu się pytałem O CO BE :D
Well,
Nic złego w tym, że każdy mówi jak mu pasuje. Chodziło mi tylko o poprawną polszczyznę, żeby mi babka od polaka nie pruła. All.
The n-word
  •  

tob ris tob

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 07, 2012, 16:24:29w Krakowie wyrażenie we czwartek jest powszechne
To w jakim ty krakowie mieszkasz? E tam, mnie już mało dziwi, odkąd taka nauczycielka w szóstej klasie powiedziała do nas "Wychodzimy zeze szatni".
Dzień dobry :-)
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTo w jakim ty krakowie mieszkasz? E tam, mnie już mało dziwi, odkąd taka nauczycielka w szóstej klasie powiedziała do nas "Wychodzimy zeze szatni".
Jak się przysłucha sklepikarkom, fryzjerkom czy sprzedawcom warzyw, to się takie formy usłyszy. Ostatecznie Kraków to nie tylko kamienicznicy z Arcybractwa Miłosierdzia (nie wiem, jak oni mówią, ale tak sobie konceptualizuję «śmietankę inteligiencji krakowskiej», choć z drugiej strony z tych kamieniczników pewnie często niezłe buraki muszą być).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 07, 2012, 16:01:34
Cytat: keats w Czerwiec 07, 2012, 15:54:15
Apropo tego ,,w" oraz ,,we". Mówimy ,,w środę", a powinno być ,,we środę" z powodu powstałych 3 spółgłosek. Tak samo np. ,,w czwartek". Jak z tym jest, czy to kolejne polskie wyjątki czy są na to jakieś konkretne zasady?

nie powinno być "we środę" [chyba że jesteś "ze Wisły" ;)].
zasada jest prosta - dłuższa forma przyimka musi występować wtedy i tylko wtedy, kiedy następny wyraz rozpoczyna się od zbitki spółgłoskowej, pierwszy element której byłby tożsamy brzmieniowo z krótką formą przyimka lub różniłby się od niej jedynie dźwięcznością.
dlatego "we Francji", "we Wrocławiu", "ze zrobionym", "ze specjalnym" ale "w fabryce", "w rwie", "z księdzem" itd.

Nie wiem jak u ciebie (i w radopolszczyźnie), ale dla mnie wsC- też zdaje się domagać dłuższej formy ze. I jakoś do rzeczy typu w rwie, w mchu też nie jestem do końca przekonany, odbieram je jako kakofoniczne (może to przez mój małopolski background, ze sokiem, we Wiśle i te sprawy).
Z tym, że nawet w języku literackim jest kilka skamieniałości, które rządzą się w pełni swoimi prawami (przede wszystkim, ze sobą, formy zaimka ja - chyba żeby uznać przede mną za 1 wyraz, ku czemu są solidne podstawy).
I sporo ludzi wali hiperkorekcje (wszędzie z, w).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

patka chorwatka

Czakawski istarski ma "va" - va sredu, va četrtak, va mane! , va Varšave, va Krakove.
  •  

Ghoster

#268
[...........]
  •  

Noqa

A "we trzech"? Z "w" tego chyba nikt nie mówi.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •