Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatMom pytanie, apropo zmion fonetycznech, jake mogom zajść, czy naprzykład /o/ może przejść w /a/ między szczelinowymi, czy zębowymi? Czy raczej są inne prawdopodobieństwa, bardziej możliwe?
Ani przed szczelinowymi, ani przed zębowymi - traktowanymi ogólnie - samogłoski nie będą szczególnie chętne do zmian, chyba że wobec jakiegoś ogólnego przepracowania systemu samogłoskowego, podyktowanego innymi uwarunkowaniami. Do zmian samogłoskowych mogą skłaniają natomiast poszczególne podkategorie powyższych szeregów głosek: przede wszystkim sonorne (/m/, /n/, /l/, /r/, /ʋ/).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Czy kliki są wydajne?

Z jednej strony niby pozwalają zwiększyć zestaw spółgłosek dosyć znacząco w niektórych wypadkach, do tego o dosyć naturalne dźwięki, z drugiej są jednak niewygodne artykulacyjnie, nie tworzą albo tworzą z trudem zbitki spółgłoskowe i być może efektywnie zmniejszają tempo mowy. Co sądzicie?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Mlaski mogą tworzyć zbitki z innymi mlaskami, co więcej, nie potrzeba samogłosek do artykulacji.
  •  

Jątrzeniot

1. Czy spotkał się ktoś z [æ] zaokrąglonym? Czy taki dźwięk jest w ogóle możliwy?
2. Czemu [ɶ] jest takie rzadkie?
3. Myślicie, że możliwym byłby proces przejścia długiego [æː] w [œ]?
  •  

CookieMonster93

#634
1. Nie spotkałem się i sądzę, że nie
2. Ponoć jest bardzo trudne do wymówienia i występuje naturalnie tylko jako alofon. (gdzieś o tym czytałem)
3. Patrząc na różnice w dialektach angielskiego, sądzę, że tak. Jednakże najbardziej prawdopodobne wydaje się, albo polskie e(krótkie lub wydłużone lub +j), albo [e:]~[e]~[ei], czy coś takiego. :-) Ewentualnie może być obniżone do [a(ː)]~[ai] - nie zdziwiłoby mnie to. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Cytat2. Ponoć jest bardzo trudne do wymówienia i występuje naturalnie tylko jako alofon. (gdzieś o tym czytałem)

A nie do rozróżnienia akustycznie?
Samogłoski chyba nie mogą być trdne artykulacyjnie ;P
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Noqa w Listopad 19, 2012, 13:36:41
Cytat2. Ponoć jest bardzo trudne do wymówienia i występuje naturalnie tylko jako alofon. (gdzieś o tym czytałem)

A nie do rozróżnienia akustycznie?
Samogłoski chyba nie mogą być trdne artykulacyjnie ;P

Możliwe, czytałem o tym dawno temu i już nie za bardzo pamiętam. ^^
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Widsið

Cytat: Jątrzeniot w Listopad 19, 2012, 09:31:59
1. Czy spotkał się ktoś z [æ] zaokrąglonym? Czy taki dźwięk jest w ogóle możliwy?
Miałem ostatnio na fonetyce, że [æ] (a także [ɐ]) powodują tak specyficzne rozdziawienie japy, że ewentualne zaokrąglenie warg po prostu nie zmienia barwy dźwięku.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Widsið w Listopad 19, 2012, 20:46:27
Cytat: Jątrzeniot w Listopad 19, 2012, 09:31:59
1. Czy spotkał się ktoś z [æ] zaokrąglonym? Czy taki dźwięk jest w ogóle możliwy?
Miałem ostatnio na fonetyce, że [æ] (a także [ɐ]) powodują tak specyficzne rozdziawienie japy, że ewentualne zaokrąglenie warg po prostu nie zmienia barwy dźwięku.

W sumie, jak staram się to wymówić, to faktycznie różnicy niemal nie widać. :-) Ja o tym się nie uczyłem, bo w standardowym niderlandzkim tych dźwięków nie ma, może jako allofony, ale o tym się nie mówi. :-)

* jedynie ij/ei czasem dla wymowy holenderskiej się zapisuje [æj]/[æi], ale ja fonetykę akurat mam z Belgijką. :-P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Toivo

Cytat: Widsið w Listopad 19, 2012, 20:46:27
Miałem ostatnio na fonetyce, że [æ] (a także [ɐ]) powodują tak specyficzne rozdziawienie japy, że ewentualne zaokrąglenie warg po prostu nie zmienia barwy dźwięku.
E tam, /a/ powoduje jeszcze większe rozdziawienie japy, a [ɶ] jest odróżnialne. Po prostu zaokrąglone [æ], [ɐ] nie są dystynktywne w żadnym języku.

Cytat: Jątrzeniot w Listopad 19, 2012, 09:31:59
1. Czy spotkał się ktoś z [æ] zaokrąglonym? Czy taki dźwięk jest w ogóle możliwy?
2. Czemu [ɶ] jest takie rzadkie?
3. Myślicie, że możliwym byłby proces przejścia długiego [æː] w [œ]?
1. Jest możliwy, ale skoro nie ma na niego symbolu, to najwyraźniej żaden język nie rozróżnia go fonemicznie od [œ]/[ɶ]. Z tego co wiem, w duńskim [ɶ] jest alofonem /ø/ w pewnych pozycjach (bodajże po /r/), więc to może być to, czego szukasz. Obczaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Danish_phonology

2. Nigdy nie słyszałem żadnego profesjonalnego wyjaśnienia, ale ja bym sobie to tłumaczył tak:
- po pierwsze, samogłoski przednie zaokrąglone są typologicznie rzadsze od tylnych zaokrąglonych
- po drugie, zaokrąglone zawsze są trochę tylniejsze od niezaokrąglonych
- po trzecie, patrząc na czworobok samogłoskowy, dla samogłosek niskich nie ma zbyt dużo miejsca w płaszczyźnie przód-tył, innymi słowy niskie przednie/tylne nie różnią się tak bardzo, jak wysokie przednie/tylne
- zatem wydaje mi się, że w przypadku procesów zaokrąglających nawet przedniojęzykowe /a/ raczej zaokrągli się do /ɒ/, niż do /ɶ/, podobnie przegłos może się nie imać /ɒ/ z powodu małej różnicy między /ɒ/ a /ɶ/, albo przegłaszać do /æ/-/ɛ/ w celu zwiększenia tej różnicy

3. Nie powiem, że niemożliwe, bo różne cuda się dzieją, ale dlaczego długość miałaby powodować zaokrąglenie? Mogę to sobie wyobrazić dla samogłosek tylnych, typu przejście długiego "a" w coś o-podobnego, ale to ma raczej związek z podwyższeniem i faktem, że samogłoski tylne mają tendencję do bycia zaokrąglonymi. Przednie nie mają takiej tendencji, więc zaokrąglenie wydaje mi się tu nieuzasadnione.
  •  

Jątrzeniot

Dzięki za odpowiedzi. To [æː](>zaokrąglenie)>[œ] mi pasowało do konlangu, ale już widzę, że to raczej mało realny proces.
  •  

Feles

Czy starogreckie dóksa (> m.in. ortodoksja) i łacińskie doceo (> m.in. doktor, doktryna) są spokrewnione?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

  •  

Pluur

Jak wymówić spółgłoski welaryzowane (bardziej ło te mi rozchodzi się) i przydechowe?
  •  

CookieMonster93

Cytat: Pluur w Listopad 21, 2012, 17:18:51
Jak wymówić spółgłoski welaryzowane (bardziej ło te mi rozchodzi się) i przydechowe?

Przydechowe są łatwe do wymówienia. Po prostu wymawiając spółgłoskę staraj się jednocześnie z nią wymawiać [h]. :-) Ważne jest, by mówić to razem, a nie np. [ph]~[px] zamiast [ph]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •