Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

#870
Cytat: elslovako w Styczeń 30, 2013, 21:36:47
Podziękowali. Czy istnieje jakaś strona internetowa, na której można uczyć się słowackiego (poza slovake.eu)? Nie ukrywam, że słowacki to chyba mój najbardziej ulubiony słowiański natlang.

No, słowacki jest zajebisty. A nie, przepraszam:
Slovenský jazyk je úžasné. (z TG XD)

A ja i tak wolę dialekt śląski ślůnsko godka.

1. pl.:

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.

2. sł.:

Všetci ľudia sa rodia slobodní a sebe rovní, čo sa týka ich dostojnosti a práv. Sú obdarení rozumom a majú navzájom jednať v bratskom duchu.

3. śl.:

Wszyjske ludźe rodzům śe swobodne a růwne we swojim werće a prawach. Sům uůne uobdarzůne filipym a sůmńyńym a majům powinność wzglyndym inkszych jak brat s bratym postympować.

śląski 1:0 słowacki XD!
  •  

elslovako

Zajebisty po słowacku to na 150% nie úžasný, nawet jak jest to nie ten rodzaj. Słucham Kontrafaktu więc nie poprawiać mnie nawet jak mówię źle.

A śląski na jakiej podstawie ma być lepszy od slovenčiny? Bo jest tam ů?
  •  

Spiritus

Cytat: elslovako w Styczeń 30, 2013, 22:25:37
Zajebisty po słowacku to na 150% nie úžasný, nawet jak jest to nie ten rodzaj. Słucham Kontrafaktu więc nie poprawiać mnie nawet jak mówię źle.

A śląski na jakiej podstawie ma być lepszy od slovenčiny? Bo jest tam ů?

Bo nie jest językiem gorolskim gorolu XD

Ach... te gorole  ::-)...
  •  

Noqa

#873
Może by punkciki?

Edit: Przyznane. ~~W.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

#874
Cytat: Noqa w Styczeń 30, 2013, 22:34:06
Może by punkciki?

Och, już daję!

Ach, te punkciki xd!
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Spiritus w Styczeń 30, 2013, 22:11:55
Wszyjske ludźe rodzům śe swobodne a růwne we swojim werće a prawach. Sům uůne uobdarzůne filipym a sůmńyńym a majům powinność wzglyndym inkszych jak brat s bratym postympować.
Hah, właśnie to przed chwilą czytałem... na wiki.

elslovako

  •  

Spiritus

#877
GOROL!

Edit: +10 za spam. ~~W.
  •  

Jątrzeniot

Wie coś ktoś o znaczeniu przekleństw w japońskim, chińskim i innych językach wywodzących się z kultur, w których cielesność i seksualność nie były objęte takim tabu? Bo podobno tam przekleństwa raczej nie odnoszą się do seksu, części ciała, czynności fizjologicznych itd. jak u nas. Zna ktoś jakieś ciekawe przykłady?
  •  

Todsmer

Kiedyś czytałem, że jednym z mocniejszych japońskich przekleństw jest tamtejszy odpowiednik ,,gówna".
  •  

Noqa

CytatWie coś ktoś o znaczeniu przekleństw w japońskim, chińskim i innych językach wywodzących się z kultur, w których cielesność i seksualność nie były objęte takim tabu?

E?
W chińskim są jakieś wyrażenia z jajkiem czy arbuzem, które oznaczają głupotę, ale wydają się raczej jednak w niższym ejonie obraźliwości. A normalnie to wszystko ma się do seksu.
Z caonima na czele.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

#881
Czyli to jednak uniwersalna cecha przekleństw we wszystkich językach? Bo słyszałem właśnie o japońskim i chińskim, że tam są jakieś inne znaczeniowo, ale może to ściema...

EDIT: Bo do tego, że w kulturze japońskiej seksualność raczej nigdy nie była tematem tabu to jestem prawie pewien. Pytanie jak to się przekłada na przekleństwa.
  •  

Widsið

W językach skandynawskich wulgaryzmy odreligijne uchodzą za mocniejsze, niż odcielesne, czy odseksualne. Idź do diabła ma tam moc porównywalną z naszym wypierdalaj, a ichnie wypierdalaj to takie nasze idź do diabła - no można tak powiedzieć, ale w zasadzie po co?

W każdym razie, nie trzeba szukać aż tak daleko, żeby znaleźć wulgaryzmową egzotykę :)
  •  

Feles

Cytat: Widsið w Luty 02, 2013, 19:00:52
W językach skandynawskich wulgaryzmy odreligijne uchodzą za mocniejsze, niż odcielesne, czy odseksualne. Idź do diabła ma tam moc porównywalną z naszym wypierdalaj, a ichnie wypierdalaj to takie nasze idź do diabła - no można tak powiedzieć, ale w zasadzie po co?
I tak Kebek bije Skandynawię na głowę.

A tak pół tonu bardziej poważnie: ciekaw jestem, jakie przekleństwa są w języku tej kultury, o której ktoś kiedyś wspominał, że brakowi tabu seksualnego towarzyszy silne tabu ,,spożywcze".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

#884
http://conlangery.conlang.org/2011/08/29/conlangery-13-profanity-insults-and-taboo-words-nsfw/ Odcinek językotwórczego podcastu poświęcony wulgaryzmom, nie mam czasu słuchać całego, ale może coś ciekawego da się wyłuskać. Coś tam słyszałem, że w językach australijskich łączą inteligencję z uszami i mają jakieś ubliżające formuły z tym wyrazem.
стань — обернися, глянь — задивися
  •