Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

A jak się wyraża w akuzatywnych? A jak w polskim?
Nie ma tu żadnych reguł, dopełnienie dalsze to cała kupa możliwych związków semiotycznych, wszystko zależy od konkretnego czasownika i jakimi przypadkami, partykułami, konstrukcjami się ten język bawi.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wercyngetoryks

Ej, czy w praindoeuropejskim były jakieś imiona albo nazwy miejscowości? Przetrwały jakieś do dzisiaj?
ChWDChRL
  •  

Wedyowisz

#1067
Prof. Z. Gołąb twierdził, że szereg hydronimów tzw. staroeuropejskich (m.in. nazwy wielkich rzek w Europie jak Ren i *Rōu̯ā = ob. Wołga) to de facto hydronimy praindoeuropejskie. Nie kojarzę, żebyśmy mieli coś lepszego nad to. Wczesne imiona IE są często opisowe albo życzeniowe, często dwuczłonowe, w rodzaju Hippo-damos, Aśva-pati, Valde-mar etc.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

  •  

spitygniew

Cytat: Spodnie w Listopad 30, 2013, 19:03:21
Ej, czy w praindoeuropejskim były jakieś imiona albo nazwy miejscowości? Przetrwały jakieś do dzisiaj?
*Dyēus.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

O właśnie, nie pomyślałem o teonimach.

http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_religion

Być może wartałoby zajrzeć do Indoeuropejskich imion osobowych Milewskiego (nie czytałem), jeżeli ktoś chce podrążyć.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Cytat: Gubiert w Grudzień 01, 2013, 21:44:51
O właśnie, nie pomyślałem o teonimach.

http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_religion
Nie wiem dlaczego, ale jak to czytam, włącza mi się bullshit detector. Dyēus Phtēr? I może jeszcze Sunus Dyēui oraz Sprhtōs Snhtōs?
  •  

Silmethúlë

  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

#1075
Gorsze jest to jakieś słow. ,,Iaro" z ,,*H2eus(os)", wtf? Ogólnie powiedziałbym, że formy teonimiczne (w sensie słowa), które są porekonstruowane na podstawie jakichś 2 podrodzin, jeszcze sąsiadujących, albo wykazujące zmiany fonetyczne, które są totalnie od czapy można spokojnie zignorować jako niereprezentatywne dla PIE. Inna sprawa, że o zupełnie regularne rozwoje w teonimach trudno z różnych względów. O wiele trwalsze niż konkretne imiona są funkcje/atrybuty/role w mitach.

Cytat: VileneNie wiem dlaczego, ale jak to czytam, włącza mi się bullshit detector. Dyēus Phtēr? I może jeszcze Sunus Dyēui oraz Sprhtōs Snhtōs?

Bo chrześcijaństwo to taki special snowflake.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

ArturJD

Mam pytanie: Jak zapisać w IPA'ie dźwięk, który powstaje podczas wydechu, kiedy powietrze uderza o wargi? Po prostu taki głośny wydech? Potrzebna mi jest taka głoska do nowego projektu.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

Nie da się go chyba zapisać, to jakieś [ɸ] z wysuniętymi do przodu wargami, a tej cechy artykulacji nie idzie zaznaczyć w IP-ie (a powinno się, bo np. polskie sz od angielskiego sh różni się m.in. nią).
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

CytatNie da się go chyba zapisać, to jakieś [ɸ] z wysuniętymi do przodu wargami, a tej cechy artykulacji nie idzie zaznaczyć w IP-ie (a powinno się, bo np. polskie sz od angielskiego sh różni się m.in. nią).

Istnieją mniej lub bardziej adhoczne metody, bo to jest to czym podobno różnią się japońskie i polskie /u/, albo szwedzkie /yː/ i /ʉː/.
стань — обернися, глянь — задивися
  •