Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Cytat: zabojad w Grudzień 28, 2013, 21:22:48
Czym jest tryb jussywny? Bo nie za bardzo czaję.
Zwykle = tryb rozkazujący dla 1. i 3. osoby.
  •  

Ghoster

#1126
[...........]
  •  

Noqa

Tyle udało mi się stworzyć, jest kilka prób, format m4a - większość odtwarzaczy (choćby WMP) otwiera.

Labializowany (w wariancie kompresja), z częściowym nosowym wypuszczeniem, welaryzowany (w wariacie faryngalizowany) zadziąsłowy flap.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1128
[...........]
  •  

Wedyowisz

Mi nie chce się odtwarzać. Widać ktoś kable smalcem posmarował.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Feles

Cytat: Ghoster w Grudzień 30, 2013, 00:17:51
Po zapoznaniu się z fonetyką wielu języków świata, dochodzę do wniosku, iż arabski jest najbardziej przejebanym natlangiem na planecie.

Klik!

Czy ktoś mi powie co to jest za głoska, którą wymawia lektor mówiąc "Ar-raħmani ar-raħīm"? To jest jakiś aproksymant, który do złudzenia przypomina [ɹ], ale nie jestem w stanie wydać tego dźwięku.
Najśmieszniejsze jest to, że ja tam nie słyszę ani żadnego aproksywantu, ani żadnej głoski dziąsłowej — tylko coś w rodzaju [ɲuo].

/rr/ [ɲuo]. Coś musi być nie tak albo ze mną, albo z arabskim.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

zabojad

Realny jest taki zestaw samogłosek?
/y/ /i/ /u/
/ø/ /e/ /o/
/æ/ /a/ /ɑ/
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Spiritus

Myślę, że tak. ewentualnie [æ] zmieniłbym na [ɶ], a [ɑ] na [ɒ], chyba, że to tylko allfony [a]... Choć z drugiej strony to bardziej moja fanaberia, bo lubię symetryczne systemy samogłoskowe. Tak więc... myślę, że tak.
  •  

zabojad

Ew. /æ/ można by chyba zamienić na /ɛ/ ?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Noqa

Tak. W ogóle /ɑ/ mogłoby się też trochę podnieść.

Samogłoski są nudne. Z jednej strony to z grubsza zawsze musi wyjść podobny układ, z drugiej różne nieoptymalności potrafią się utrzymywać bez żadnego sensownego powodu.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

#1135
@żabojad: trochę ciasno u dołu masz, samogłoski otwarte nie mają takich możliwości pod względem kontrastowania tylności jak przymknięte. [ä] i [ɑ] to bardzo niewielka różnica. Mógłbyś zróżnicować stopień przymknięcia tych trzech samogłosek, coś w rodzaju [æ ɜ ɑ] byłoby stabilniejsze i rozsądnie łatwe do wysłyszenia (porównaj angielski). Mógłbyś wprowadzić kontrast zaokrąglenia (ɑ > ɒ) albo iloczasu. Nie zmieniałbym æ na  ɶ, /ɶ/ nie jest potwierdzone w żadnym natlangu (co najwyżej występuje jako rzadszy, pozycyjny alofon np. /œ/).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

Cytat: zabojad w Grudzień 31, 2013, 18:53:40
Realny jest taki zestaw samogłosek?
/y/ /i/ /u/
/ø/ /e/ /o/
/æ/ /a/ /ɑ/
Tak, przykład poniżej. :-) [a] i [ɑ] mogłem w sumie lekko szerzej rozmieścić.
Spoiler
[Zamknij]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#1137
[...........]
  •  

CookieMonster93

#1138
Bardzo trudne pytanie, ale skoro taki Jerzy Waszyngton brzmi dość neutralnie, to może by tak spalszczać? Sam nie wiem. Mnie denerwuje chyba jednak bardziej kaleczenie niż przekładanie. ;p
EDIT: Na pewno jestem za spalszczaniem nazw geograficznych i nazw miast, o ile nie jest tak jak z wymienionym przeze mnie Tiencinem, gdzie jest niekonsekwencja. Powinno się transkrybować wedle jakichś sensownych transkrypcyj, a dla mandaryńskiego jest parę takich.
Poza tym... dlaczego [ɐ] w Katarzyna?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Henryk Pruthenia