Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 135602 razy)

Offline Widsið

Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #1125 dnia: Grudzień 28, 2013, 21:52:27 »
Czym jest tryb jussywny? Bo nie za bardzo czaję.
Zwykle = tryb rozkazujący dla 1. i 3. osoby.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1126 dnia: Grudzień 30, 2013, 00:17:51 »
Po zapoznaniu się z fonetyką wielu języków świata, dochodzę do wniosku, iż arabski jest najbardziej przejebanym natlangiem na planecie.

Klik!

Czy ktoś mi powie co to jest za głoska, którą wymawia lektor mówiąc "Ar-raħmani ar-raħīm"? To jest jakiś aproksymant, który do złudzenia przypomina [ɹ], ale nie jestem w stanie wydać tego dźwięku. W ogóle nie muszę się jakoś szczególnie wsłuchiwać by dostrzec, iż wypowiadanie arabskiego wykracza poza moje zdolności, przynajmniej jeśli chodzi o te wszystkie nieopisane przez nikogo procesy fonetyczne takie jak jakieś zaokrąglanie ust oraz nabieranie powietrza do nich podczas wymawiania [q] (to ma nawet swoje specjalne nazwy w arabskim). Czasami wydaje mi się, iż [d̪ˡˤ] to najprostsza głoska w arabszczyźnie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 00:20:33 wysłana przez Ghoster »

Offline Noqa

« Odpowiedź #1127 dnia: Grudzień 30, 2013, 00:56:36 »
Tyle udało mi się stworzyć, jest kilka prób, format m4a - większość odtwarzaczy (choćby WMP) otwiera.

Labializowany (w wariancie kompresja), z częściowym nosowym wypuszczeniem, welaryzowany (w wariacie faryngalizowany) zadziąsłowy flap.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1128 dnia: Grudzień 30, 2013, 01:07:41 »
Ja tam słyszę jakieś [m̩ɾ̊̃ʌhmʌnʲɪ]*, co jest wysoce dalekie od tego, co słyszę na nagraniu z Sury.

*[m̩ɾ̊̃ʌhmʌnʲɪ]

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1129 dnia: Grudzień 30, 2013, 13:16:10 »
Mi nie chce się odtwarzać. Widać ktoś kable smalcem posmarował.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Feles

« Odpowiedź #1130 dnia: Grudzień 30, 2013, 16:57:38 »
Po zapoznaniu się z fonetyką wielu języków świata, dochodzę do wniosku, iż arabski jest najbardziej przejebanym natlangiem na planecie.

Klik!

Czy ktoś mi powie co to jest za głoska, którą wymawia lektor mówiąc "Ar-raħmani ar-raħīm"? To jest jakiś aproksymant, który do złudzenia przypomina [ɹ], ale nie jestem w stanie wydać tego dźwięku.
Najśmieszniejsze jest to, że ja tam nie słyszę ani żadnego aproksywantu, ani żadnej głoski dziąsłowej — tylko coś w rodzaju [ɲuo].

/rr/ [ɲuo]. Coś musi być nie tak albo ze mną, albo z arabskim.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #1131 dnia: Grudzień 31, 2013, 18:53:40 »
Realny jest taki zestaw samogłosek?
/y/ /i/ /u/
/ø/ /e/ /o/
/æ/ /a/ /ɑ/
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1132 dnia: Grudzień 31, 2013, 19:12:05 »
Myślę, że tak. ewentualnie [æ] zmieniłbym na [ɶ], a [ɑ] na [ɒ], chyba, że to tylko allfony [a]... Choć z drugiej strony to bardziej moja fanaberia, bo lubię symetryczne systemy samogłoskowe. Tak więc... myślę, że tak.
QVIS·SVM

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #1133 dnia: Grudzień 31, 2013, 19:41:06 »
Ew. /æ/ można by chyba zamienić na /ɛ/ ?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Noqa

« Odpowiedź #1134 dnia: Grudzień 31, 2013, 19:43:13 »
Tak. W ogóle /ɑ/ mogłoby się też trochę podnieść.

Samogłoski są nudne. Z jednej strony to z grubsza zawsze musi wyjść podobny układ, z drugiej różne nieoptymalności potrafią się utrzymywać bez żadnego sensownego powodu.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1135 dnia: Grudzień 31, 2013, 19:48:09 »
@żabojad: trochę ciasno u dołu masz, samogłoski otwarte nie mają takich możliwości pod względem kontrastowania tylności jak przymknięte. [ä] i [ɑ] to bardzo niewielka różnica. Mógłbyś zróżnicować stopień przymknięcia tych trzech samogłosek, coś w rodzaju [æ ɜ ɑ] byłoby stabilniejsze i rozsądnie łatwe do wysłyszenia (porównaj angielski). Mógłbyś wprowadzić kontrast zaokrąglenia (ɑ > ɒ) albo iloczasu. Nie zmieniałbym æ na  ɶ, /ɶ/ nie jest potwierdzone w żadnym natlangu (co najwyżej występuje jako rzadszy, pozycyjny alofon np. /œ/).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2013, 19:49:58 wysłana przez Gubiert »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1136 dnia: Styczeń 01, 2014, 16:11:03 »
Realny jest taki zestaw samogłosek?
/y/ /i/ /u/
/ø/ /e/ /o/
/æ/ /a/ /ɑ/
Tak, przykład poniżej. :-) [a] i [ɑ] mogłem w sumie lekko szerzej rozmieścić.
Spoiler
[close]

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1137 dnia: Styczeń 14, 2014, 09:59:23 »
Co byście preferowali, wymawianie nazwisk obcokrajowców (w jakimkolwiek języku) jak w oryginale kalecząc wymowę, czy tłumaczyć je w miarę możliwości na swój język? Vide:
Catherine - [kat̪(e)rʲin] li [kɐt̪ɐʒɘna]?

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1138 dnia: Styczeń 14, 2014, 14:13:38 »
Bardzo trudne pytanie, ale skoro taki Jerzy Waszyngton brzmi dość neutralnie, to może by tak spalszczać? Sam nie wiem. Mnie denerwuje chyba jednak bardziej kaleczenie niż przekładanie. ;p
EDIT: Na pewno jestem za spalszczaniem nazw geograficznych i nazw miast, o ile nie jest tak jak z wymienionym przeze mnie Tiencinem, gdzie jest niekonsekwencja. Powinno się transkrybować wedle jakichś sensownych transkrypcyj, a dla mandaryńskiego jest parę takich.
Poza tym... dlaczego [ɐ] w Katarzyna?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2014, 14:16:03 wysłana przez CookieMonster93 »

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1139 dnia: Styczeń 14, 2014, 15:55:49 »
Spalszczania?  :D