Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 145954 razy)

Offline Pluur

Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #1230 dnia: Kwiecień 19, 2014, 22:49:04 »
Czy diva i polskie dziewa/dziwa są powiązane etymologicznie?

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #1231 dnia: Kwiecień 20, 2014, 00:18:12 »
Tak, polskie dziw < PIE *deywos

Offline Noqa

« Odpowiedź #1232 dnia: Kwiecień 20, 2014, 00:28:11 »
PIE *deywos

Dum-dum-dum...
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #1233 dnia: Kwiecień 22, 2014, 13:09:37 »
Ma ktoś jakieś szersze informacje o rzekomej "naukowej" teorii o irańskim pochodzeniu Lęcha, o której Bard mówi tu na 5:40?
P.S. To prawda.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1234 dnia: Kwiecień 23, 2014, 11:54:41 »
Czy jakieś języki poza germańskimi mają jeszcze tę niesamowitą zdolność do tworzenia nazw typu "The Beyond"?

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1235 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:59:40 »
Jma ktoś-niebądź jakieś informacje na temat niemców nadwołżańskich? Bo na wiki jest tylko, że się różnili bardzo od głównego nurtu.

Interesuje mię oczywista język, ale jakieś informacje na temat ichniej kultury też z chęcią bym rzucił okiem :)

Offline spitygniew

« Odpowiedź #1236 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:04:41 »
Dlaczego Пермь to po naszemu nie Pierm a Perm? Bo chyba nie przez wpływ nazwy okresu geologicznego...
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1237 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:16:13 »
Dlaczego Пермь to po naszemu nie Pierm a Perm? Bo chyba nie przez wpływ nazwy okresu geologicznego...

W spolszczeniach ruskich toponimów nie ma co doszukiwać się logiki. Zero jakiejkolwiek konsekwencji.

PS: Ja mówię Pierm'. Nawet mam koleżankę, która pochodzi z Piermi.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1238 dnia: Maj 02, 2014, 22:05:45 »
Pytanie głupie a naiwne. Jak nazywała się ta lista podstawowych słów (tam było chyba 100, 201 itp.)?
QVIS·SVM

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1239 dnia: Maj 02, 2014, 22:10:18 »

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1240 dnia: Maj 05, 2014, 21:54:21 »
Strona doświadczająca wyrażana przypadkiem A;
Agens wyrażany przypadkiem B;
Pacjens wyrażany przypadkiem B;
Determinant wyrażany przypadkiem A.

Jak nazwać typ języka, który tak sobie radzi z morfosyntaktyką? Oraz jak nazwać takie przypadki?

Offline Feles

« Odpowiedź #1241 dnia: Maj 06, 2014, 17:49:29 »
Czym jest „determinant”?

Co do języków, w których agens i pacjens są określane przez jeden przypadek, vide here.

Natomiast w typologii syntaktycznej w opracowaniu takiego jednego pana, którego bardzo nie lubisz,, przypadek zlania się obu tych ról w jedno nie został wzięty pod uwagę. Owszem, autor zauważa istnienie takich języków, jednak wychodzi z założenia, że na płaszczyźnie pragmatyki te dwie role i tak musi coś różnić — nawet, jeśli nie jest to końcówka przypadku.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1242 dnia: Maj 06, 2014, 18:04:49 »
Rzecz w tym, iż termin "determinant" zapożyczyłem właśnie od Jagodzińskiego (link tutaj); w artykule nie wzięto pod uwagę takiego stroju, więc nie wiem za bardzo jak ten twór nazwać. "Tranzytywny typ języka"? "Tranzytyw" brzmi całkiem dobrze, ale nie do końca odpowiada mi nazywanie "Intranzytywem" przypadku obejmującego zarówno stronę doświadczającą jak i determinanta.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 18:47:50 wysłana przez Ghoster »

Offline Feles

« Odpowiedź #1243 dnia: Maj 06, 2014, 18:23:52 »
A, fakt, wiedziałem, że kojarzę skądś, tylko nie mogłem znaleźć.

Widocznie wg Jagodzińskiego język całkowicie „neutralny” (tj. nie-akuzatywny, nie-ergatywny, nie-aktywny i nie-trójdzielny) nie istnieje, i oznaczanie agensa i pacjensa, jeśli nie obecnością przypadków, musi objawiać się innymi fenomenami morfosyntaktycznymi. Mamy przecież angielski i francuski, które mimo szczątkowości przypadków są wyraźnie akuzatywne. Strzelam, że Jagodziński wrzuciłby do tej grupy nawet mandaryński.

Jak w twoim języku agens i pacjens zachowywałyby się w innych sytuacjach? Czy czasownik uzgadnia się z którymś z nich? Jak wygląda szyk (np. SV ~ AVP sugerowałoby język genetywno-akuzatywny, natomiast SV ~ PVA — genetywno-ergatywny)?

(Może w ostateczności działałoby i „genetywno-tranzytywny”?)

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1244 dnia: Maj 06, 2014, 19:22:01 »
Wybacz, oczywiście zapomniałem o najważniejszych cechach, mając nadzieję, iż na podstawie tych szczątkowych informacji ktoś odpowie na moje pytanie; mój błąd.

Język jest mocno izolujący (nawet mimo rozwiniętej momentami fleksji czy nawet inkorporacji); to, czy dany rzeczownik traktować jako pacjensa czy jako agensa oznaczane jest na rozłożeniu konstrukcji czasownikowej (głównie orzeczenia) w zdaniu oraz, oczywiście, na przypadkach, których istnienie ma na celu właściwie tylko i wyłącznie wyeliminowanie niedopowiedzeń w bardziej skomplikowanych zdaniach z większą ilością rzeczowników.
Strona Doświadczająca (A);
Agens (B);
Pacjens (B);
Determinant (A).

JeIntr. matka (A);
Matka je.

JeIntr. matka (A) dziecko (A);
Matka dziecka je.

Matka (B) karmiTran. dziecko (B);
Matka karmi dziecko.

Matki (A) jeIntr. dziecko (A);
Dziecko matki je.

Matki (A) dziecko (B) jeTran. obiad (B);
Dziecko matki je obiad.

Matki (A) dziecko (B) jeTran. sąsiad (A) pies (B);
Dziecko matki je psa sąsiada.

Muszę przyznać, iż opisując to wyszło mi coś kompletnie innego niż to, co miałem zamiar stworzyć, wygląda to teraz na jakiś język akuzatywno-tranzytywny. Mógłbyś podać jakieś przykłady tego, jak wyobrażałbyś sobie taki język "genetywno-tranzytywny"?
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 20:42:10 wysłana przez Ghoster »