Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

tob ris tob

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to na tym lub na starym forum widziałem jakieś źródło odnośnie związku języka z klimatem, w którym jest on używany. Czy ktoś coś pamięta albo ma inne źródła na ten temat? Pytam, bo koleżanka pisze pracę o tym, a ja sam jestem ciekaw.

Z góry dzięki. :)
Dzień dobry :-)
  •  

Noqa

Słownik psycholingwistyczny.

Wątpię, by taką zależność potwierdziło jakiekolwiek poważne badanie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1277
[...........]
  •  

zabojad

Wie ktoś jak szerokie jest występowanie przyimków jako wykkładników przypadku?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

ArturJD

Cytat: Ghoster w Sierpień 16, 2014, 21:57:35
Co nie oznacza, że taka zależność nie istnieje: sam kiedyś wspominałem o tym, że ludy żyjące w zimniejszych obszarach widocznie bardziej szeleszczą.

To była chyba jedyną teoria, przez którą poleciały głowy.
  •  

Noqa

zabojad, o każdym języku świata można to powiedzieć.
Ghoster, ale faktycznie bardziej szeleszczą czy akurat przyszło ci do głowy parę, gdzie tak się faktycznie dzieje? Obstawiam to drugie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1281
[...........]
  •  

Noqa

Och, no przecież szeleszczą bardziej te w ciepłych krajach - wystarczy popatrzeć na języki semickie, chińskie, południowo-słowiańskie; w Nahuatl afrykata jest w co drugim słowie, zaś rozwijający się w najcieplejszym z romańskim klimacie hiszpański zastąpił frykatywami interwokaliczne plozywy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Pytanie do rzymianofilów:
Czy forma "Machina Slavica" jest poprawna?

Ghoster

#1284
[...........]
  •  

Noqa

Wie ktoś jak się rzeczy mają ze złożeniami spółgłoskowymi dla przydechowych? Jak to wygląda w językach naturalnych?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1286
[...........]
  •  

spitygniew

A Nick Vujicic jest prawo-, czy leworęczny?
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Możecie pomóc mi znaleźć czasowniki przechodnie?, w których jednak nacisk jest położony na podmiot, zaś dopełnienie jest w pewnym sensie opcjonalne.
Takimi czasownikami są dla mnie pić, jeść, learn, ćwiczyć. Podmiot jest tu jednocześnie tematycznym odbiorcą (recepient) - ale też interesują mnie czasowniki, gdzie byłby tematem (w sensie roli tematycznej), celem, źródłem, itp. Ale nie pacjansem, i nie wyłącznie agensem. Charakteryzują się tym, że można ich użyć nie podając dopełnienia. "Piję", "Ćwiczę" są naturalnymi zdaniami - i same w sobie przenoszą informację, gdyż akcje te można wykonywać dla nich samych. Dorzuciłbym też do tego palić, w znaczeniu palić papierosy. Nie wiem, jak traktować dostać, które jakoś się strasznie kłóci z podejściem tematycznym.

Takimi czasownikami nie są nosić, szukać, zabić, łamać. W nich jest jasno wyznaczony pacjens, a agens tylko wykonuje czynność. Co więcej zdania "Noszę", "Zabijam", "Szukam" nie są naturalne. Używa się ich zwykle wtedy, gdy podmiot jest focusem i można je analizować jako "Noszę (to)", "Zabijam (jego)". Pozbawione takiego domyślnego dopełnienia brzmią dziwnie, bo ludzie nie noszą, dla samego noszenia - focus jest skierowany na przedmiot niesiony. Podobnie z "Szukam", gdyż niejako z definicji, żeby coś szukać, trzeba wiedzieć czego.

Jakieś jeszcze przykłady czasowników pierwszego typu przychodzą wam do głowy?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

elslovako

Planuję stworzenie althistu, gdzie około 1000-1100 roku Duńczycy najeżdżają na Irlandię, tworząc tam niezależne księstwo, gdzie używana byłaby fuzja duńskiego i irlandzkiego. Oczywiście mogę to zrobić od czapki i nie zachować przy tym żadnej konsekwencji historyczno-językowej, jednak nie satysfakcjonuje mnie to. Ktoś może ma materiały na temat wersji tych języków używanych właśnie w tamtych czasach?
  •