Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Czyli tamtego filmiku nie da się wybronić?

No, może poza tym, że nie powielał tego poglądu, że "kurwa" pochodzi z łaciny. Dobrze byłoby wybić to masom z głowy.
  •  

Noqa

No i przynajmniej gość sili się na jakiś prasłowiański, a nie próbuje wywodzić z sanskrytu albo etymologią ludową udowadniać, że narzeczony jest od narzekania.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: Canis w Luty 05, 2015, 11:56:37
Czyli tamtego filmiku nie da się wybronić?

No, może poza tym, że nie powielał tego poglądu, że "kurwa" pochodzi z łaciny. Dobrze byłoby wybić to masom z głowy.

Nie no, w porównaniu do innych śmieszkonaukowych źródeł, to on przemyca nawet sporo prawdy.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

Ale to akurat nie jest etymologia ludowa: jedno to imiesłów bierny przeszły a drugie to iteratiwum, to, że po drodze dokonał się dryf znaczeniowy to inna sprawa ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

zabojad

Mam takie pytanie, nurtujące mnie od jakiegoś czasu: czym tak właściwie są spółgłoski zgłoskotwórcze? Bo nie polega to chyba na wtrąceniu szwy przed niektóre spółgłoski...
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Ghoster

#1340
[...........]
  •  

Noqa

Chyba salisze właśnie nie mają żadnego istotnego rozróżnienia spółgłosek/samogłosek.
Swoją drogą to jeszcze bardziej sprawę gmatwa fakt, że te spółgłoski płynne/szczelinowe (szczelinowe też mogą być sylabiczne, są donosy o sylabicznym [ʐ] <ri> albo [d͡z] <zi> w mandaryńskim) mogą być też dźwięczne albo i nie. A z drugiej strony podobnie jak samogłoski mogą być wymawiane w różnych modach, a dźwięczne w różnych tonach.
Takie moje mącenie wody, gdyby ktoś uważał, że ten problem nie jest dość zagmatwany.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1342
[...........]
  •  

Canis

Czy zjawisko posiadania odmiany czasownika przez osoby sposobem fleksyjnym bądź aglutynacyjnym jest powszechnym zjawiskiem poza językami indoeuropejskimi?
W jakich językach takie zjawisko występuje?
  •  

Noqa

WALS, wydaje się to dosyć powszechne.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Ma ktoś gramatykę ferrinckiego Zyxa? Kurczę, w necie nie ma...

Spiritus

Właśnie, pamiętam, że kiedyś też szukałem czegoś o tym nóblangu.
  •  

Canis

Cytat: Spiritus w Luty 10, 2015, 11:35:47
Właśnie, pamiętam, że kiedyś też szukałem czegoś o tym nóblangu.
Ty nazywasz to nóblangiem, ktoś nazywa to klasyką.
  •  

Widsið

  •  

Spiritus

Wiem, dla mnie to też klasyka, ale ilość zapożyczeń z indoeuropejskich bywała przerażająca xD.
  •