Sabuch (pismo charońskie)

Zaczęty przez matriksoft, Grudzień 23, 2014, 19:16:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

matriksoft

Witam serdecznie! Dla mojego języka sztucznego (charońskiego/xaraanixaruh, conlang w budowie, język kosmitów do gry komputerowej) postanowiłem stworzyć również conscript. I voila, oto jest sabuch (sabux):

http://1drv.ms/13XblaD
http://1drv.ms/1vklDs7

Jak widać, jest to abugida. Luźno inspirowana tengwarem.

Czekam na jakiekolwiek opinie, pytania czy komentarze.
void.
  •  

CookieMonster93

Fajny, a ta tengwarowość mi się bardzo podoba. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#2
[...........]
  •  

matriksoft

Cytat: Ghoster w Grudzień 24, 2014, 14:40:52
Powiedzmy sobie to raz na zawsze: tengwar i wszystkie oparte na podobnej idei pisma, w których samogłoski się *zaznacza*, nie są abdżadami, tylko abugidami. W abdżadach fonemy samogłoskowe (można dodać: w dużej mierze) wynikają z kontekstu napisanego tekstu.
Naprawione. Dziękuję za poprawienie mnie.  ;-D

To pismo ma być z założenia proste. Nawet proste do bólu. To akurat jest wariant odręczny. Planuję jeszcze opracować wersję maszynową, bardziej kanciastą itd.
void.
  •  

matriksoft

Czas na wersję graficzną:


Mój nick: NIA T RI C SAA F T


char. xaronisabux pismo charońskie: XA RAA NI SA BU X


char. haepulh jabłko: HEE PUL H


char. Horurul ciavavico durpon. Wszelkie prawa zastrzeżone.: HAA RU RUL CIA VA VI CAA RU DUR PAA N
void.
  •  

Piołunnik

Jak zapisuje się w tym piśmie /k/?
  •  

matriksoft

Cytat: Piołunnik w Grudzień 06, 2015, 20:12:11
Jak zapisuje się w tym piśmie /k/?

Znakiem oznaczonym jako C. Ten znak może oznaczać, zależnie od kontekstu, /k/ albo /ʨ/.
void.
  •  

ShookTea

Widzę jeden problem, a jest nim zbyt podobne do siebie H i X. Różnią się praktycznie tylko wielkością.
  •  

Obcy

Jednak te pary liter są zbyt podobne do siebie, by w miarę szybko pisać pismem ręcznym, zwłaszcza H-X i S-Z. BTW Kursywa i pismo ręczne różnią się od liter drukowanych? Nawet w moim alfabecie larynigijskim (który zaraz dopracuję) tak.
  •  

Vilène

Cytat: ShookTea w Grudzień 07, 2015, 16:10:50
Widzę jeden problem, a jest nim zbyt podobne do siebie H i X. Różnią się praktycznie tylko wielkością.
...i tym że jedna z nich wystaje poniżej baseline. Zupełnie jak i oraz j w jakimś alfabecie którego myślę że nie znacie więc nie będę przywoływać.
  •  

matriksoft

Cytat: Obcy w Grudzień 07, 2015, 17:20:01
[...] Kursywa i pismo ręczne różnią się od liter drukowanych?

W początkowym poście dałem łącza do wersji pierwszej pisma, "kaligraficznej". Kursywa przypominałaby najbardziej właśnie ją.
Odmianę odręczną zwykłą przygotuję w tym tygodniu bądź życiu.
void.
  •  

ShookTea

Cytat: Vilène w Grudzień 07, 2015, 17:22:43
Zupełnie jak i oraz j

No nie zupełnie, bo j J nie jest po prostu wydłużonym i I. Nawet litery drukowane są łatwe do rozróżnienia, a tym bardziej pisane ręcznie. Magię sprawia tutaj "haczyk" na dole litery. Tutaj nie ma niczego, jest tylko długość. Gdyby pojawiło się jakieś słowo składające się tylko z jednej spółgłoski (i jakichkolwiek samogłosek), to bez zaznaczonej linii bazowej odróżnienie, czy jest to np. "ha" czy "xa" jest praktycznie niemożliwe.
  •  

Vilène

Cytat: ShookTea w Grudzień 08, 2015, 21:46:34
No nie zupełnie, bo j J nie jest po prostu wydłużonym i I. Nawet litery drukowane są łatwe do rozróżnienia, a tym bardziej pisane ręcznie. Magię sprawia tutaj "haczyk" na dole litery. Tutaj nie ma niczego, jest tylko długość. Gdyby pojawiło się jakieś słowo składające się tylko z jednej spółgłoski (i jakichkolwiek samogłosek), to bez zaznaczonej linii bazowej odróżnienie, czy jest to np. "ha" czy "xa" jest praktycznie niemożliwe.
No tylko takie rzeczy by się działy gdyby takie słowo było w totalnej izolacji, nie w tekście.
  •  

ShookTea

No tak, a przecież nigdy nie widzimy pojedynczych słów wyróżnionych od innych wielkością czcionki. Nawet na tym forum wszystko ma identyczną wielkość i jest połączony w jeden zwarty tekst.
  •  

matriksoft

Zastrzegam, że nie ma to być pismo uniwersalne. Język charoński -



XA RAA NI XA RU H
- dla którego tworzony jest sabuch, nie przewiduje wyrazów składających się tylko z jednej litery (najkrótszy wyraz może mieć jedną sylabę CVC, np.:

XA R
- oddychać.

W takim wypadku ta niejednoznaczność nie występuje.
void.
  •