Witam

Zaczęty przez Gronthan, Styczeń 01, 2015, 18:38:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Gronthan

Pierwszy raz zajrzałem na forum 2 lata temu, poznałem ogólnie o co chodzi, przeczytałem kilka interesujących tematów. Odważyłem się powitać was i chcę podejmować dalsze kroki, próbować tworzyć język z mojej wyobraźni, gdyż czuję, że jeśli go nie stworzę, będę tego żałował, a im później, tym mniej milej, przynajmniej dla mnie. Na początek ważne jest to, że jestem żółtodziobem, nie znam fachowych pojęć, w ogóle o tworzeniu języka posiadam abstrakcyjne wyobrażenie, takie jak: wymyśleć słowa, czyli poprzekręcać je z polskiego, troszkę z angielskiego, a jeszcze mniej z niemieckiego. Dodać ze 2, z 3 obce dźwięki, czyli takie, które w polskim nie występują, żeby nie było, że w ogóle się nie znam, gramatykę też tak ułożyć dość na chybił trafił, przynajmniej, żeby nie była zbyt podobna polskiej.  Niektóre dane personalne możecie przeczytać w tegorocznym spisie językotwórców, rozpoczętym przeze mnie, "żeby było śmiesznie".
  •  

Spiritus

#1
Cóż, ja (i chyba wszyscy na owym forum) zaleciliby ci na pewno na początek dokładne ogarnięcie IP-y. Odsłuchuj sobie nagrań i pamiętaj, żeby zawsze patrzeć na nazwy. Zapewne na początku będą ci się wydawały całkowicie abstrakcyjne, ale jeśli się trochę powysilasz, zobaczysz, że nic się z jasnysfinkowej koziej dupy nie bierze. Polecam też czytanie artykułów, chociażby na Wikipedii (chociaż najlepiej "zachodnich"; głównie angielskiej). Przeglądaj sobie artykuły o różnych językach, bo to pomaga w nabraniu poczucia realizmu i na dodatek może być świetnym źródłem inspiracji. No i proponowałbym przeglądnięcie sobie kilku co lepszych kęłęgów na forum.
O, proszę, proszę,
proszę, proszę, proszę,
proszę.
  •  

Henryk Pruthenia

Witam! Może to Ty jesteś tym jednym z gości forumowych, którzy przeglądają profile użytkowników?

Gronthan

Nie, bardzo rzadko zaglądałem na profile, a wchodziłem na forum sporadycznie, skoro przecież tyle czasu nic nie pisałem. Dzięki za linki Spiritus, ale już w pierwszym na drugiej stronie, czyli o fonetyce szangryjskiego "wymiękam", po prostu prawie nic nie rozumiem. Przejrzę tablicę IPA, porównam, chociaż będę wiedział jakie głoski umieścił, a wyjaśnień tam podanych, tekstu, nie pojmę. IPA - http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_vowel_chart_with_audio , http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_pulmonic_consonant_chart_with_audio , te linki znalazłem już dawno na forum naszym. Nie wiedziałem, że nawet z wikipedii warto szukać informacji, no cóż, trudno. Czym są artykuły o różnych językach? Chodzi ci nawet choćby o treść hasła "język polski" na wikipedii? Ano, w takim razie temu może służyć wikipedia, rozumiem. Praca jest ogromnie unieściśliona, a więc nie podzieliłby się ktoś, jak sam doszedł do stworzenia pierwszego zadowalającego języka?
  •  

Gronthan

Codziennie zaangażowanie zgłębiam spółgłoski płucne, ale wiem, że po tym muszę się zająć fonotaktyką. Dlatego proszę o podanie linków, rad dotyczących zgłębiana fonotaktyki, jak wszystko tutaj, całkowicie mi obcej.
  •  

Toivo

Cytat: Gronthan w Styczeń 01, 2015, 18:38:25
w ogóle o tworzeniu języka posiadam abstrakcyjne wyobrażenie, takie jak: wymyśleć słowa, czyli poprzekręcać je z polskiego, troszkę z angielskiego, a jeszcze mniej z niemieckiego. Dodać ze 2, z 3 obce dźwięki, czyli takie, które w polskim nie występują, żeby nie było, że w ogóle się nie znam, gramatykę też tak ułożyć dość na chybił trafił
To lepiej od razu dać sobie spokój. Żeby coś stworzyć, trzeba mieć na to pomysł.
  •  

Henryk Pruthenia

Eee, każdy tak zaczynał. Nie ma co się przejmować, będzie zeń jeszcze konlanger!

Ghoster

#7
[...........]
  •  

Gronthan

O co chodzi ze spółgłoskami n, t, d i także innymi będącymi w kolumnach zębowych, dziąsłowych i zadziąsłowych? Oprócz szczelinowych wszystkie inne z tych kolumn należą jednocześnie naprawdę do tych trzech kolumn czy może tylko do dziąsłowych? W tabeli nie występuje rozgraniczenie, a chcę mieć wszystko szczegółowo usytuowane i upewnione do wydrukowania tabelek podstawowych samogłosek i płucnych spółgłosek, więc pytam, bardzo mi na tym zależy. Też ogromnie mnie wkurza, że wiele dźwięków nie ma jeszcze symbolu.
  •  

Ghoster

#9
[...........]
  •  

Canis

Ghoster, czy jest gdzieś spis twoich zarzutów wobec IPA? Jako samozwańczy specjalista od Międzynarodowej Transkrypcji Fonetycznej chciałbym zobaczyć, o co chodzi.

Większość symboli IPA jest dostępna tutaj:
http://ipa.typeit.org/full/
  •  

Ghoster

#11
[...........]
  •