Autor Wątek: Wargerski  (Przeczytany 6756 razy)

Offline Feles

Odp: Wargerski
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 20, 2013, 22:25:48 »
Ś.p. dialekty polskiego też chyba podobną zmianę wykazują (/x/ → /f/), n'est-ce pas?

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Widsið

« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 20, 2013, 22:27:48 »
I gimbaza oraz młodsi nadal to robią dla zabawy, por. kocham > koffam. A od /f/ do /v/ przecież droga niedaleka.

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 21, 2013, 12:57:58 »
A w ś.p. dialektach to raczej nie /xv/ → /f/, poprzez zwykłe ubezdźwięcznienie i zgubienie /x/?

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2013, 15:24:27 »
ze niby jak?  ???
To akurat bardzo proste zjawisko. Zaszło tylko międzysamogłoskowo, przez wstawienie spółgłoski protetycznej, np.
uxo > uwo > uvo,
suxo > suwo > suvo,
ale:
xlebъ > leb,
xrěnъ > ren.

A spoko :D

Offline Feles

« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 21, 2013, 17:20:09 »
A w ś.p. dialektach to raczej nie /xv/ → /f/, poprzez zwykłe ubezdźwięcznienie i zgubienie /x/?
No właśnie chyba nie tylko.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline ToJam

« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 28, 2014, 03:26:29 »
A jak w języku Wargerski wygląda odmiana czasowników "być" i "mieć" w czasie przeszłym?

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 28, 2014, 10:54:59 »
A jak w języku Wargerski wygląda odmiana czasowników "być" i "mieć" w czasie przeszłym?
Mamy chyba nowego Janka :P

Offline elslovako

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 01, 2015, 20:10:15 »
Wargerski, mój jak na razie jedyny udany i w miarę opracowany projekt, doczekał się poważnych zmian. Dopieściłem przede wszystkim czasy oraz odmiany przez osoby, wywaliłem bezużyteczną liczbę mnogą nieokreśloną, zrezygnowałem z trybu rozkazującego, zaś lista przypadków w chwili obecnej zawiera 12 pozycji. Sama gramatyka jeszcze nie jest gotowa, by ją pokazać, ale w sumie - kogo obchodzą jakieś tabelki? Poniżej pierwsze zdanie w wargerskim 2.0 - standardowo Artykuł 1. Deklaracji Praw Człowieka:

Pihtilii nöse jaahtareis kuuhlii u määkilii vielli rastakos u maakaneos möhtü. Jaahtaa u kööspevi vaana u retteis karnaalisi häines möhtü müürkühäessi.
[WszyscySTP.RÓW. człowiekLM NOM urodzić/się3 OS. LM swobodnySTP.RÓW. i równySTP.RÓW swój3OS. LM przywilejLM AKK i godnośćLP AKK wobec | rozumLP NOM i sumienieLP NOM oniADD2 i mieć powinność3 OS. LM zachowywać/sięINF wobec innyLM AKK współpraca-ideaLP INS]
[ˈpihtiliː ˈnœ̝sɛ̝ ˈjɑːhtarɛ̝i̯s ˈkuːhliː u ˈmæːkiliː ˈvi̯ɛ̝lːi ˈrɑstɑkɔ̝s u ˈmɑːkɑnɛ̝.ɔ̝s ˈmœ̝hty | ˈjɑːhtɑː u ˈkœ̝ːspɛ̝vi ˈvɑːnɑ u ˈrɛ̝tːɛ̝i̯s ˈkɑrnɑːlisi ˈkæi̯nɛ̝s ˈmœ̝hty ˈmyːrkyhæɛ̝sːi]

Od tego dnia, wszystkie teksty, jakie napisałem w poprzedniej wersji wargerskiego są nieaktualne. Nie zachował mi się żaden słownik wargerskiego 1.0.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2015, 19:57:19 wysłana przez elslovako »

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Baroque
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 01, 2015, 22:27:18 »
Sama gramatyka jeszcze nie jest gotowa, by ją pokazać, ale w sumie - kogo obchodzą jakieś tabelki?

Mnie! Mnie! Zwłaszcza, gdy nie jest to nudna aglutynacja. a dzieją się w odmianie ciekawe rzeczy.

Offline elslovako

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 01, 2015, 22:55:56 »
Sęk w tym, że to jest nudna aglutynacja xD