Bańka, bania

Zaczęty przez Canis, Luty 25, 2015, 09:29:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Okazuje się, że te dwa słowa mają o wiele więcej znaczeń w języku polskim (i polskim slangu) niż mi się wydawało. Czy możecie wypisać ich listę?
1. Podstawowe znaczenie: pęcherz gazu otoczony błoną z jakiejś cieczy
2. Bańka spekulacyjna
3. Slang: bańka - 1000 zł ("Szit, wybuliłem dwie bańki za prawko i oj*bałem sto razy!"), w innych wersjach, też u nas spotykanych: stówa (wtedy tysiąc to "kafel")
4. Slang: bania - stan ciężkiego upojenia alkoholowego albo kac po takim stanie ("Być na bani")
5. Bańki lekarskie
6. Bania - głowa
7. Cios z bańki - uderzenie głową
8. Baniak - duży pojemnik na wodę (najczęściej 5 - 6l lub 30l), Google images mówi mi, że także kanister (choć ja się z tym nie spotkałem)
9. Bańka - brzuch kobiety w wyraźnej ciąży, ale częściej używa się słowa "piłeczka"
10. Jakikolwiek kulisty, pusty obiekt zrobiony ze szkła
11. Nie mój slang, ale podobno żywy: ocena niedostateczna
12. Bańka - przestarzałe określenie blaszanego naczynia na mleko
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

Wedyowisz

bania — typ łaźni
bania — dynia (jakieś regio, ale nie powiem teraz, czy śl., czy poznań.)
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Spiritus

  •  

elslovako

Jak mamy cios z bańki, to także strzał z bańki/bani - zdobyć gola głową.
  •  

Dynozaur

Otyła osoba, zwłaszcza kobieta.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Spiritus

Bania, bana - niektórzy używają w zn. "impreza", choć mojemu idiolektowi to obce:
Bana u cygana, bana u cygana do rana...
  •  

Towarzysz Mauzer

No ale to na zasadzie synekdochy, tak jak wyjście na piwo w rzeczywistości nieraz jest wyjściem na całą noc, połączonym z konsumpcja bynajmniej nie jednej porcji napoju. Wydaje mi się, że prymarnym źródłem tego znaczenia jest bania jako naczynie = kieliszek, przeniesione: 1) jako synekdocha pars pro toto na całą flaszkę, 2) tak samo, tylko na inną domenę, na cały akt spożywania większej liczby bań.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Widsið

Być na bani - napić się albo odurzyć czymś innym.
Mieć banię - mieć kaca
Bania - misa do kąpieli, balia (przypuszczam że regionalizm, słyszałem od koleżanki z Suwalszczyzny)
  •