Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Polsce

Zaczęty przez Dynozaur, Luty 25, 2015, 20:54:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 15, 2015, 18:41:16
Wisznia jest formą starszą, ale zasadniczo nie-polską (innowacja musi być stara - brak np. form mazurzących w gwarach).
Serio? Mi się zawsze wydawało że to przejście to było właśnie wiszniamazurzenie–→ wisniaasymilacja miękkości–→ wiśnia, ale widać że wydawało mi się źle.
  •  

Dynozaur

Z drugiej strony, Wiszniewscy się czasem zdarzają.

A to, że w gwarach mazurzących nie ma "wisni" może być wynikiem tego, że zbitka "sń" nigdy nie była w naszym języku zbytnio popularna. Znajdźcie mi gdziekolwiek "snieg" - no nie ma, tutaj asymilacja odbywała się niejako automatycznie.

Poza tem, z tego co mi się wydaje, to Brü chyba naciskał, żeby pisać "wisznia".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Pytanie, skąd dokładnie ci "Wiszniewscy".

BTW, byłbym za spotkaniem katowickim (czy śląskim) konlangerów, po raz kolejny, może się uda.
  •  

Henryk Pruthenia


ArturJD

  •  

CookieMonster93

Jakby się wam chciało ze spotkaniem katowickim czekać do 10.07 aż hajs dostanę, to może i ja bym przyjechał. :D
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Czerwiec 17, 2015, 18:43:21
Skąd może być Cmolas?

Cytat
Cmolas = »kopalnia« Zb. II, 7. Por. miejsc. Cmolas w Kolbuszowskiem.

Tyle Karłowicz  :-o
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Według słownika Rymuta od ciemny las. Jest zapis Czyemnolyasz z 1470-80, ale wcześniejsze są zapisy Czmolasz (1422), Czmolas (1459).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Moja pierwsza myśl to był Ćmo-las. Co tam Kaszubów osadzili?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

CytatZ Nysą jest taki problem, że jest to nazwa tak stara (jak to nazwa wodna), że w sumie nie do końca wiadomo, jak ją odczytywać. Niektórzy twierdzą, że powinna być to Nisa (i taka forma jest częstsza w źródłach przedwojennych, nierzadko jako Nissa).

Bardzo dziękuję za poruszenie tego tematu, bo tak się składa, że pochodzę właśnie z powiatu nyskiego  :-P .
  •  

Widsið

Stilo (ob. obocz. i urz. Osetnik, pomorskie).
  •  

elslovako

#57
Netta, Onufryjewo, Tajno, Jeglijowiec, Różan, Żebry Perosy, Sadykierz, Dyszobaba, Kutel, Daltrozów wymienione wcześniej, Klwaty
  •  

Pluur

  •  

spitygniew

Nette wlasnie wczoraj mijalem i tez najpierw chcialem to tu wpisac, ale doszlo do mnie, ze to nazwa ewidentnie baltycka (jacwieska?), co nie dziwi jako ze to pod Augustowem.
P.S. To prawda.
  •