Alfabety

Zaczęty przez kmitko, Wrzesień 25, 2011, 16:32:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

kmitko

Mapa alfabetów: http://freeshell.de/~kmitko/pfj/alfabety.png

Postaram się aktualizować na bieżąco.

I w tabelce:




PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazie
GrekaAlfabet urielski(?)XIII w. p.n.e.(?)Katal Uraż(?)Starożytny Uraż(?)???
OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Użaral(?)Starożytna TlagiaGreka
Łacinka????????????Greka
Cyrylica????????????Greka

(?) - moja propozycja
??? - pojęcia nie mam
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Ghoster

#1
Na Errydzie także używa się greki; stamtąd właściwie w zamyśle miała się wywodzić, a poprzez ocean trafić do Toraji.




PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazie
GrekaAlfabet domateońskiXIV w. p.n.e.ErrydaEzedao (Εζεδαω)(Nie dotyczy)
OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Urażal(?)Starożytna TlagiaGreka
Łacinka????????????Greka
Cyrylica????????????Greka

Tylko nie wiem co do końca ma znaczyć kolumna "Nazwa conworldowa" i jak w zamyśle mamy jej zamiar używać?

EDIT: A poza tym w Kofmie chyba będzie się jednak używać alfabetu gruzińskiego; o ile się go nauczę. xd
  •  

kmitko

Nazwa conworldowa - nazwa, pod którą alfabet jest znany w conworldzie :). Chodzi mi o to, że przecież nie przetłumaczysz słowa "grecki" na conlang używany w świecie, w którym Grecji nigdy nie było, a dziwne byłoby, gdyby każdy język miał osobne, aprioryczne słowo. Dlatego warto mieć jakąś wskazówkę, na czym opierać tłumaczenie - i tak np. spodziewam się, że słowo greka będzie jakąś wariacją słowa "domateoński", np. դօմատեյա. Oczywiście w normalnej, forumowej rozmowie wygodniej jest używać zwyczajnego "greka".
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Feles

Paikes używa własnego alfabetu pajkeskiego, w dużej części podobnego do greki (mniej więcej tak, jak cyrylica). Łacinka nie jest pismem natywnym - w świecie praktycznie nieużywana, stosowana za to szeroko IRL.
W Pakoi próbowano wprowadzić pismo greckie (unifikacja), jednak to nie stworzyło wielkiej konkurencji. Greka była mniej przystosowana do pajkeskiego - no i nie wszyscy chcieli używać majuskuły (paikes ma tylko jeden wariant pisma).

Hyczyński ma ideogramy.

Na kontynencie zachodnim istnieją dwa systemy pisma, aprioryczne, wywodzące się z dawnego sylabariusza.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

kmitko

Gdzie się używa hyczyńskiego? Na całym kontynencie zachodnim używa się dwóch systemów, czy w jakimś konkretnym regionie?




PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazie
GrekaAlfabet domateońskiXIV w. p.n.e.ErrydaEzedao (Εζεδαω)(nie dotyczy)
OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Użaral(?)Starożytna TlagiaGreka
Łacinka????????????Greka
Cyrylica????????????Greka
PajkeskiAlfabet pajkeski???Pakoja(?)???Greka

(?) - moja propozycja
??? - pojęcia nie mam
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Ghoster

#5



PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazie
GrekaAlfabet domateońskiXIV w. p.n.e.ErrydaEzedao (Εζεδαω)(nie dotyczy)
OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Użaral(?)Starożytna TlagiaGreka
Łacinka????????????Greka
Cyrylica????????????Greka
PajkeskiAlfabet pajkeski???Pakoja(?)???Greka
KartulaAlfabet KofmijskiII w. n.e.TorajaKofma (ქოჶმა)???
  •  

Henryk Pruthenia

We wszystkim co prutheńskie się używa cyrylicy. Przy okazji:
Dla moich ludzi Cyrylica ma być pismem objawionym przez wielkiego Prutosa Verom ^^ :D
Tak, skromny jestem.

spitygniew

Cyrylica? Greka? A to nie miał być przypadkiem conworld aprioryczny?
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, ale postanowiliśmy, że jednak niektóre rzeczy trudno pominąć... :D

Artaxes

Kri być może będzie wykorzystywać alfabet awestyjski. Miał to być ormiański, ale widzę, że zostałem ubiegnięty.
Pierwej będzie trzeba zbudować nowy szkic języka przed jego prezentacją oraz zmontować layout.

kmitko

Tlagowie są uciekinierami z kontynentu na wyspę, więc tlaską diasporę może przygarnąć każdy. Co prawda istnieje tlaskie państwo, ale w końcu nie jest powiedziane, że 100% populacji zgodziło się wylądować w tym samym miejscu. W dodatku ich religia jest uniwersalistyczna. Wyobrażam sobie, że jakieś słabiej rozwinięte plemię mogłoby przejąć alfabet ormiański - coś a'la Chazarowie i judaizm.
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Ghoster

CytatCyrylica? Greka? A to nie miał być przypadkiem conworld aprioryczny?
W takim razie łaciny też nie powinniśmy używać. xd
  •  

spitygniew

Cytat: Ghoster w Wrzesień 25, 2011, 20:22:13
CytatCyrylica? Greka? A to nie miał być przypadkiem conworld aprioryczny?
W takim razie łaciny też nie powinniśmy używać. xd
Ja myślałem, że wiadomo, iż łacinka jest tylko transkrypcją, a naprawdę w świecie używa się innych alfabetów, jak np. w np. w przypadku Śródziemia. W każdym razie w mojej części użynwane będą wyłącznie moje conscripty.

I jeszcze jedno: tylko rozmieszczcie jakoś realistycznie te pisma, żeby dwa ewidentnie spokrewnione (np. greka i cyrylica) nie były używwne na dwóch końcach świata...

Spoiler
Ew. tamtejszy odpowiednik Daenikena mógłby wysunąć teorię o jakiejś Atlantydzie czy coś, jak czytana kiedyś przeze mnie teoria o powiązaniu pisma z doliny Indusu z jakimś alfabetem polinezyjskim.
[Zamknij]
P.S. To prawda.
  •  

Canis

Ja zamierzam używać w głównej mierze hangyla, cherokee i inuktikut. W conscripty jakoś nie chce mi się bawić, więc razem z innymi obniżę jakość conworldu :( ale postaram się nadrobić w innych kwestiach.
  •  

Mścisław Bożydar

U mene takoż bude kyryłyca
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •