Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia

Zaczęty przez Canis, Wrzesień 26, 2011, 08:31:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

A czy brak akcentu oddziaływuje w jakiś sposób? Na przykład pojawieniem się czeguś 'zastępczego'? Są jeszcze inne języki bez akcentu? Jakie to są? W ogóle jeśli już przy akcencie jesteśmy, to czym się różnią poszczególne rodzaje akcentów?
  •  


Pluur

Też bym o koreańskim coś wincyj chciał się dowiedzieć  8-)
  •  

Feles

Nie wiem, na ile wiarygodnym materiałem do badań lingwistycznych jest "Gangnam Style", ale ja tam jakiś nacisk wyrazowy słyszę, głównie inicjalny, bardziej zauważalny w dwusylabowych; w dłuższych wiele sylab pozostaje bez akcentu - może to wpływa na to wrażenie?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Piteris

Należy pamiętać o fakcie, że piosenki często robią figle językom, zmienia się czasem akcent, słowa są albo nienaturalnie przeciągane, czasami redukowane albo asymilują się z innymi. Na taki nacisk melodii bym stawiał - takt piosenki wymusza jakieś akcentowanie. Czy dałoby się śpiewać bez akcentu?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Piteris

W sumie masz rację, dla mnie język bez akcentu jest wielkim WTF. W sumie pasuje do azjatyckiej "bezemocjonalności".
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ściągam sobie kurs Rosetta Stone i zobaczę co z tego będzie. Mam nadzieję, że znajdę tam więcej gramatyki niż szczątkowe informacje na internetowych kursach :D
The n-word
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cóż, może gramatyki za dużo tu nie ma, ale jednak fajnie się to czyta*. Z tego co znalazłem, to darmowe chyba najlepsze :D
*KLIIIIK*

*Na informatyce.
The n-word
  •  

Hapana Mtu

Czy byłby ktoś zainteresowany notatkami z kazachskiego? Mam trochę takowych w formie elektronicznej i mogę opublikować.
Przy okazji - wszystkich, którzy robili sobie nadzieje na notatki z nahuatla, muszę niestety rozczarować, bo po zmianach w planie zajęcia z klasycznego nahuatl weszły mi w kolizję z arabskim (oby był przeklęty!), więc musiałem się z nich wypisać.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Canis

Cytat: Hapana Mtu w Listopad 29, 2012, 17:31:07
Czy byłby ktoś zainteresowany notatkami z kazachskiego? Mam trochę takowych w formie elektronicznej i mogę opublikować.
Jestem nimi BARDZO zainteresowany.
  •  

Pluur

Cytat: Canis w Listopad 29, 2012, 18:22:52
Cytat: Hapana Mtu w Listopad 29, 2012, 17:31:07
Czy byłby ktoś zainteresowany notatkami z kazachskiego? Mam trochę takowych w formie elektronicznej i mogę opublikować.
Jestem nimi BARDZO zainteresowany.

Jo tyż!
  •  

Pluur

Czy ktoś, kto zna się na tym, poprowadził by lekcje staropolskiego lub średniopolskiego?
  •  

Towarzysz Mauzer

Obawiam się, że może być ciężko. Sporo osób ma cząstkową - mniejszą czy nawet bardzo porządną - wiedzę o staropolszczyźnie, ale nikt chyba na tyle usystematyzowanego - jakimiś studiami czy własnym konsekwentnym dociekaniem - by rzecz móc wyłożyć. Zresztą nawet kursy na polonistyce nie wykładają staropolszczyzny jako odrębnego systemu, ale jako system w ruchu wstecz, jako diachronię, gramatykę historyczną. I, co gorsza, nawet jeśli na polonistykach są kadry, które umiałyby to wyłożyć, i w ogóle, obok anglistyki, jest tam robione najlepsze językoznawstwo, to akurat studentów w 99% wcale to nie interesuje, a ci, których język interesuje znajdują się na innych filologiach, kaj lingwistyka stoi gorzej. Tak czy owak, polecałbym po prostu stopniowe dociekania własne. Wpierw co rzecze Wikipedia, potem porównania postaci wyprowadzalnych z SCS/PSł z tymi, które znają teksty. Potem - a tak naprawdę w międzyczasie - fonetyka i jej główne zagadnienie, samogłoski pochylone, co może być wstępem do ogólnosłowiańskich rozważań akcentowych, bo w pewnym momencie ogarniania tego tematu nie sposób na to wstąpić.

Nie chcę odsyłać do Klemensiewicza, bo sam go nie czytałem, ale jak masz czas i siłę, to może warto.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

To na prawdę idzie ogarnąć przez internet. Tu np. jest trochę o średniopolskim, jest wikipedia, sporo można się też dowiedzieć czytając o gwarach.
  •