Autor Wątek: Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia  (Przeczytany 34972 razy)

Offline Ghoster

Odp: Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 07, 2013, 14:17:28 »
No cóż, fonetykę możesz chyba pominąć (chyba że prócz akania i nie-natywów wymawiających "щ" jako "szcz" jest tam coś ciekawego). Najlepiej by było, gdybyś omówił jakoś praktycznie odmiany rzeczowników i czasowników, do jakich słów można je dołączyć i jak, oraz wszelakie konstrukcje używane w rosyjskim (ogólnie przy nauce języków nikt nigdy nie uwzględnia takich niuansów jak zdania typu "widzę, że...", bo są po prostu naturalne dla natywów; chodzi mi o takie określenia używane przez każdego, na które się nie zwraca uwagi). Zresztą, rób jak chcesz, w każdej formie będzie dobrze jak dla mnie, na chwilę obecną.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2013, 19:15:37 wysłana przez Ghoster »

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 07, 2013, 14:36:41 »
ogólnie przy nauce języków nikt nigdy nie uwzględnia takich niuansów jak zdania typu "widzę, że...", bo są po prostu naturalne dla natywów; chodzi mi o takie określenia używane przez każdego, na które się nie zwraca uwagi
Tak! W zasadzie w rosyjskim gramatyka to pół biedy, na tyle jest podobna do polskiej, ale zawsze mi brakuje mi cegieł do budowy wyrażeń. Strasznie byłem rad, kiedy uchwyciłem to biédne что касается, np.

O regularnościach w akcentuacji też bym chętnie posłuchał, a i jakieś Pruteniowe sposoby na opanowanie słownictwa to by było to.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 07, 2013, 15:09:38 »
Dokładnie o to mi chodziło: budowa zdań w językach naturalnych nie zamyka się w granicach gramatyki, składają się na nią także konstrukcje, które nie podlegają logicznym odmianom, a są to zwyczajnie spoidła owych reguł; właśnie przez to nieuwzględnianie owych konstrukcji wysławianie się w językach, których się przecież już długo uczyliśmy, jest trudne, bo mimo iż mamy to abstrakcyjne pojęcie o tym, co chcemy przekazać, to znane nam zasady językowe plus słowa to za mało, by całość działała jak powinna (przez co często staramy się obejść jakieś zdania ich dłuższymi odpowiednikami, które są całkowicie niepotrzebne i zawierają elementy, których natywni użytkownicy by w żadnej sytuacji nie użyli, wszystko tylko dlatego, iż nie znamy prostszej konstrukcji na to). W każdym zbiorze słów jakich się uczysz (pod lekcjami chociażby) winien być taki mały zbiór konstrukcji, które warto znać.

Strasznie byłem rad, kiedy uchwyciłem to biédne что касается
"Что касается меня, не знаю" 'Jeśli chodzi o mnie, to nie wiem' - Dobrze kombinuję?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2013, 15:13:20 wysłana przez Ghoster »

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 07, 2013, 19:51:35 »
Fonetyka rosyjska was by zadziwiła, to, że jest łatwa, to przesąd, wynikający stąd, że dla polaka każdy allofon rosyjski jest poprostu nierozróżnialny, jest dużo różnic w wymowie, i różne podejście do wymowy zależnie od rejonu, i te wymowy są w tę czy w tamtę poprzechylane na plus czy minus u mówiącech literacczyzną.
Akcent jest dość łatwy, w deklinacji to 6 regulanrech wymian, a w konjugacji trzy, czy ileś.

A prutheniowe sposobu na opanowanie słownictwa są proste: niech twój ojciec gada do Ciebie po rusku przez większość życia i opowiada, jaki piękny był Leningrad za jego czasów...
Nie znoszę tej nazwy, Piter i tyle!

Różnego typu konstrukcje... hmmmm, kurczę, nie wiem, ja się tego nie uczyłem...
Muszę coś poszukać i objaśnić tylko.

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #184 dnia: Lipiec 16, 2013, 22:18:26 »
Nie chcę poganiać, ale zrobiłby ktoś w końcu tego SCSa?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Feles

« Odpowiedź #185 dnia: Lipiec 18, 2013, 22:38:01 »
No, najwyższy czas. Niech Poguś zrobi wreszcie użytek z tego swojego okultyzmu i wskrzesi jakiegoś nejtywa.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 22, 2013, 15:31:51 »
Szto s tim ruskim?

Offline Henryk Pruthenia

• Moderatór
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #187 dnia: Lipiec 26, 2013, 18:27:44 »
Nie mam dostępu do internetu i ostatnio prawie co mnie nie zabili więc do października trzeba poczekać.

Offline Wiktor

« Odpowiedź #188 dnia: Sierpień 11, 2013, 19:27:10 »
Fonetyka rosyjska was by zadziwiła, to, że jest łatwa, to przesąd, wynikający stąd, że dla polaka każdy allofon rosyjski jest poprostu nierozróżnialny, jest dużo różnic w wymowie, i różne podejście do wymowy zależnie od rejonu, i te wymowy są w tę czy w tamtę poprzechylane na plus czy minus u mówiącech literacczyzną.
Akcent jest dość łatwy, w deklinacji to 6 regulanrech wymian, a w konjugacji trzy, czy ileś.

O, o, o. Fonetyka rosyjska jest niełatwa, również dla Polaków. Na IFS-ie wrocławskim zajęcia z wymowy rosyjskiego są bardzo trudne, zdarzają się poprawki z egzaminu, a nawet słyszałem o ludziach, którzy nie mogą kontynuować filologii rosyjskiej, bo nie przeskoczyli przez bardzo ostrego prowadzącego wymowę ;]. Jestem na świeżo z teorią i praktyką, miesiąc temu zdałem egzamin licencjacki z opisgramy, lubię fonetykę, mam własny skrypt i mapy myśli, mógłbym pomóc, jeśli oczywiście taka pomoc się przyda.

Offline Vilène

« Odpowiedź #189 dnia: Sierpień 11, 2013, 19:49:09 »
Bez sensu to trochę. Po co komu dokładnie wymówić rosyjski przy sprzedawaniu frytek?

A już tak na poważnie, to zastanawiam się, jak by poszło na takim egzaminie Henrykowi… znając życie, pewnie nawet on by je oblał :D.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderatór
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 11, 2013, 20:13:36 »
Czemu?
Ojciec trochę oka, ale ja mówię mokiewsko.

Offline Vilène

« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 11, 2013, 20:44:02 »
Czemu?
Ojciec trochę oka, ale ja mówię mokiewsko.
Coś czuję, że twoja podobno bardzo dobra wymowa rosyjskiego nie byłaby „wystarczająco dobra” dla egzaminatora, oni potrafią się wszelkich rzeczy czepić.

Offline Henryk Pruthenia

• Moderatór
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 12, 2013, 00:43:03 »
Aha.

Orang pendek...

Offline Wiktor

« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 12, 2013, 01:11:07 »
A wracając do tematu? Do jakiego stopnia opracowanie zasad fonetyki by się przydało i czy w ogóle?

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #194 dnia: Wrzesień 22, 2013, 22:25:24 »
Czy może ktoś mnie porządnie nauczyć szyku zdań w węgierskim?
ChWDChRL