Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia

Zaczęty przez Canis, Wrzesień 26, 2011, 08:31:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

zabojad

Mongloski. Jak najszybciej. Może być jedynie wprowadzenie - fonologia, jakieś proste zdania etc.
Bardzo proszę.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Drukarz

Chętnie bym się pouczył norweskiego. Zwłaszcza wymowy, bo to w skandynawskich chyba pół drogi do nieba ;) Widziałem, że parę osób tutaj po norwesku umie - znalazłby się ktoś, kto poprowadziłby lekcje?
  •  

Widsið

Po sesji, chociaż podtrzymuję, że norweski to akurat słaby wybór, jeśli chodzi o wymowę.
  •  

Feles

Racja. Norweski ma najmniej porypaną.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

  •  

Drukarz

Na pewno nie bardziej niż angielski, więc od przeżycia. A czytałem ostatnio, że norweski jest najbardziej zrozumiały dla innych Skandynawów (Duńczyk może mieć większe problemy z porozumieniem się ze Szwedem i vice versa - przynajmniej tak czytałem). A jeśli nie norweski, to jaki skandynawski? Szwedzki czy duński?
  •  

Widsið

Osobiście polecam zawsze szwedzki. Duńskiego w mowie i tak nikt poza samymi Duńczykami (chociaż nawet oni mają z tym problem) i może ew. mieszkańcami Skanii nie rozumie bez przygotowania, a sam proces nauki tego języka trwa znacznie dłużej, niż norweskiego i szwedzkiego. Norweska wymowa jest o tyle gorsza od angielskiej i pozostałych skandynawskich, że nie ma żadnego punktu odniesienia, standardu uczy się jednynie obcokrajowców, żadna lokalna wymowa nie jest do owego standardu (opartego na jednym z języków pisanych) podobna, żaden dialekt nie jest bardziej prestiżowy, niż inne, a jedyne, co jest w norweskiej fonologii w miarę stabilne, to barwa samogłosek (chociaż z długością jest już różnie). Szwedzki ma ustalony standard, który jest także wystarczająco prestiżowy, żeby wszyscy go rozumieli i byli w stanie na niego przejść w razie potrzeby. Jednocześnie komunikacja szwedzki-norweski jest bardzo łatwa bez większych przygotowań, kwestia samego osłuchania. No i po szwedzku mówi tyle samo ludzi co po norwesku i duńsku razem, a sama Szwecja jest lepiej zarządzana, niż jej sąsiedzi, więc teoretycznie oferuje lepsze perspektywy na przyszłość ;)
  •  

Drukarz

Hmm, to o tym, że norweski ma tak wiele wariantów, to nie wiedziałem. W takim razie spróbuję szwedzkiego, skoro został jakoś zestandaryzowany :) Dzięki za merytoryczną odpowiedź.
  •  

Henryk Pruthenia

Ale szwedzki nie ma Breivika ;<
Ja sam osobiście wolę svenską,  mieliśmy ją nawet w liceje,  gdzie zapoczątkowano mą miłość do tego języka.

CookieMonster93

Ja bym się chętniej pouczył norweskiego, ale przyznam szczerze, że tylko ze względu na æ, ø <3 Szwedzkiego w sumie też byłoby fajnie, tym bardziej, że jest jeden szwedzki, a nie dwa. ;p
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

Zrobi kdo węgierski od podstaw?

+ przetłumaczy ktoś to?  <<na prive>>
  •  

Wercyngetoryks

Ja bardzo chętnie.

Za tłumaczenie się biorę.
ChWDChRL
  •  

zabojad

Staronordyjski - prośbę oczywiście kieruje zdaje się jedynie do Widsidha ;( ...
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Spiritus

Pytanie może nie do końca tu pasuje, ale szczerze nie byłem pewien gdzie to dać.
Głównie pytanie do osób ze starego forum. Ostały się jakieś (w miarę wyczerpującę) materiały nt, conlangu, jakim był ferrincki? Chodziłoby mi głównie o fleksję imienną.
  •  

Widsið

Cytat: zabojad w Grudzień 09, 2013, 19:36:55
Staronordyjski - prośbę oczywiście kieruje zdaje się jedynie do Widsidha ;( ...
Please not. :P Nie w najbliższym czasie ;)
  •