Język a muzyka (ludowa i nie tylko)

Zaczęty przez ArturJD, Wrzesień 24, 2015, 23:25:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

ArturJD

A propopo tej dyskusji mielibyście jakieś materiały do polecenia / filmiki z ciekawą muzyką ludową i ciekawym wykorzystaniem przez nią języka jako takiego? Niech to będzie temat z różnymi takimi ciekawostkami.

Ode mnie sardyńskie cantu a tenore. To jeszcze komentarz do mojego postu, bo tam w sumie jest dyskusja jak to jest o językach slowiańskich, więc tego tam nie chcę podpinać. W każdym razie tutaj rytm jest na tyle swobodny, że akcent rytmiczny staje się dużo słabszy i mniej istotny od akcentu wyrazowego. Będę szukał o tym jakiś ważnych informacji, może są jakieś ciekawe publikacje czy to tekstów tych ballad czy prace muzykologiczne.
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Na gorąco przychodzi mi do głowy irlandzki archaiczny styl sean-nós, w którym ponoć zasadą jest robienie pauzy na oddech w środku frazy a nawet zestroju akcentowego, a nie np. na koniec wersu i jeszcze inne śmieszne rzeczy się robi z językiem: https://en.wikipedia.org/wiki/Sean-n%C3%B3s_song
  •  

Wedyowisz

W m. l. Bułgarii i przyległych terenów są nietypowe metra.

https://www.youtube.com/watch?v=TzlnbT9C_q4
https://www.youtube.com/watch?v=r8AxOhYyD8c
https://www.youtube.com/watch?v=xeGgdjY5oXI
https://www.youtube.com/watch?v=6NIv0cUKwH8

Kolejny argument, poza kręceniem głową na ,,tak" i skiwaniem na ,,nie", na rzecz tezy, że Bułgarzy wywodzą się od kosmitów.
стань — обернися, глянь — задивися
  •