liczba mnoga

Zaczęty przez atelie, Listopad 29, 2015, 15:23:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

liczba mnoga w jezyku polskim

;-)
3 (37.5%)
;-)
5 (62.5%)

Głosów w sumie: 8

atelie

Kochani, bardzo proszę o przejrzystą definicję tworzenia liczby mnogiej (mianownik) w języku polskim. Z góry serdecznie dziękuję ;-)
  •  

Noqa

Chodzi ci o generatywny paradygmat mianownika liczby mnogiej? Nie ma.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

Pewnie by się dało wypracować jakąś regułę, ale od każdej byłoby wiele wyjątków. Może, jakby wyjść z historycznych wzorów odmiany, ale tu już by musiał wstąpić ktoś, kto się na tym zna lepiej ode mnie.
  •  

Wedyowisz

Kiedyś zastanawiałem się nad tą kwestią, ale ograniczając się do rzeczowników żeńskich na spółgłoskę w Mpoj. (prasłowiańskie tematy na i oraz spółgłoskowe). Podchodząc diachronicznie, można to podsumować tak: rzeczowniki na -ść zachowały w olbrzymiej większości prasł. końcówkę Mmn. -i, pozostałe w większości przejęły końcówkę -e od tematów na -ja (ale istnieje grupka reliktów z pierwotną końcówką tematów na i i spółgłoskowych; moim zdaniem, trudno tu o jakąkolwiek regułę strukturalną czy znaczeniową, która by rzeczywiście upraszczała przyswojenie. Można zauważyć że relikty mają we współczesnej polszczyźnie przeważnie wygłos alweopalatalny i niemal zawsze przednią samogłoskę przed wygłosem; ale nie brak takich rzeczowników również w grupie regularnej).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Tu są zebrane najważniejsze reguły (za Wikipedią):

  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

#5
Cytat: atelie w Listopad 29, 2015, 15:23:11
Kochani, bardzo proszę o przejrzystą definicję tworzenia liczby mnogiej (mianownik) w języku polskim. Z góry serdecznie dziękuję ;-)

Proszę bardzo: tworzenie liczby mnogiej jest to proces fleksyjny w którego wyniku powstaje forma imienna w liczbie mnogiej.

Nie ma za co.