Nowy aprioryczny conworld Canisa, HP i Pluura [przygotowania]

Zaczęty przez Canis, Grudzień 23, 2015, 22:21:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ja jestem za rozmiarami ziemskimi. Robię mapę klimatyczną i po prostu nie wiem jak by to wyglądało przy innych rozwiązaniach.

Canis

Mi jest wszystko jedno. Odpowiada mi zarówno model połowy Ziemi, jak i równy Ziemi (lub raczej zbliżony, gdy będę opisywał planetę na Wiki, to nie chcę idealnej kopii). Skoro ci zależy na zbliżonym rozmiarze, i o ile Pluur nie ma nic przeciwko, to możemy się ustawić na planecie podobnych rozmiarów.

Co do mapek, niedługo wrzucę zaktualizowaną mapę (usunięte/zredukowane rzeki wg życzenia, powiększę trochę góry).
  •  

Otok

Cytat: Canis w Grudzień 29, 2015, 21:06:52
Tu mamy planetę wielkości 7524,94 km, czyli 0,59 rozmiarów Ziemi - to jest nieco ponad pół Ziemi.
Właściwie, to to jest średnica. Pewnie bardziej przyda się powierzchnia, a ta wynosi mniej niż 36% tej ziemskiej.
  •  

Canis

Nie mówiąc już o masie i, w konsekwencji, mocno osłabionej grawitacji.
  •  

Pluur

Osłabiona grawitacja może źle wpłynąć - zostawmy wymiary podobne do ziemskiech.

  •  

Canis

Zatwierdzone więc, ignorujemy parametry Space Engine co do wymiarów planety i innych związanych z tym parametrów.

Natomiast program nam się jeszcze przyda do jednej rzeczy, widok na nocne niebo będzie trochę inny z różnych miejsc na planecie. Dacie mi znać, gdzie macie cywilizację - a powiem wam, co widzą w nocy i o czym snują się baśnie...
  •  

Otok

Radziłbym Wam zachować nachylenie osi, albowiem zależy od niego widoczność gwiazd w poszczególnych miejscach na planecie.
  •  

Canis

Ziemskie nachylenie osi to 23,4°. Nachylenie osi tej planety według symulatora to ok. 30°. Otok, znasz się na tym? Jakie ciekawe skutki da takie nachylenie osi przy roku trwającym 136 ziemskich dni i dobie trwającej 1,8 ziemskiego dnia?
  •  

Otok

Nachylenie osi definiuje widoczną część nieboskłonu w konkretnych miejscach planety. W jaki sposób dokładnie? Nie mam pojęcia, ale gdyby zmienić tę wartość, to niektóre gwiazdy widoczne w SpaceEngine w rzeczywistości byłyby za horyzontem (i vice versa). Wielkość planety raczej nie będzie miała na to większego wpływu, a już na pewno nie gęstość. Dość wyraźne nachylenie osi oznacza, że na planecie występują pory roku, a strefa międzyzwrotnikowa (obszar gdzie występują równonoce) znajduje się plus/minus między równoleżnikami o współrzędnych 30°N, a 30°S.

Ciekawostka: gdyby wyznaczyć na planecie równik, równoleżniki i południki to (prawie na pewno) możnaby obliczyć wysokość górowania gwiazdy, wokoło której orbituje planeta, w dniach równonocy i przesileń xd
  •  

Obcy

Cytat: Canis w Grudzień 30, 2015, 00:35:13
Ziemskie nachylenie osi to 23,4°. Nachylenie osi tej planety według symulatora to ok. 30°. Otok, znasz się na tym? Jakie ciekawe skutki da takie nachylenie osi przy roku trwającym 136 ziemskich dni i dobie trwającej 1,8 ziemskiego dnia?

Dla mnie geografa i meteorologa: rok trwający ok. 75,56 "tamtego" dnia, najlepszy byłby kalendarz z 5 latami przestępnymi w okresie 9-letnim, każda pora roku trwa prawie 19 "tamtych" dni, spora dynamika temperatur między kolejnymi dniami, gorętsze lata, sroższe zimy, zima (lub wiosna) na zwrotniku tak ciepła, jak na kole podbiegunowym wiosna (lub odpowiednio lato), większa rozbieżność między długością dnia w zimie i lecie (poza równikiem), większy obszar nocy i dni polarnych, większy obszar zenitów i nadirów, słońce góruje na kole latem tak wysoko, jak na zwrotniku wiosną, słońce góruje na zwrotniku zimą tak wysoko, jak na kole wiosną.

Więc szykujcie waszych ludzi na sporą dynamikę pogody :-D
  •  

Henryk Pruthenia

?
Skąd te wywody? o.O

Nachylenie osi jest ważne.  Całkowicie inaczej ustawiają się strefy klimatyczne. 100 tys lat temu gdy Mars miał większe nachylenie,  zimno było w strefie umiarkowanej, a ciepło na równiku i kołach polarnych.

Canis

Cytat: Obcy w Grudzień 30, 2015, 09:13:18
Cytat: Canis w Grudzień 30, 2015, 00:35:13
Ziemskie nachylenie osi to 23,4°. Nachylenie osi tej planety według symulatora to ok. 30°. Otok, znasz się na tym? Jakie ciekawe skutki da takie nachylenie osi przy roku trwającym 136 ziemskich dni i dobie trwającej 1,8 ziemskiego dnia?

Dla mnie geografa i meteorologa: rok trwający ok. 75,56 "tamtego" dnia, najlepszy byłby kalendarz z 5 latami przestępnymi w okresie 9-letnim, każda pora roku trwa prawie 19 "tamtych" dni, spora dynamika temperatur między kolejnymi dniami, gorętsze lata, sroższe zimy, zima (lub wiosna) na zwrotniku tak ciepła, jak na kole podbiegunowym wiosna (lub odpowiednio lato), większa rozbieżność między długością dnia w zimie i lecie (poza równikiem), większy obszar nocy i dni polarnych, większy obszar zenitów i nadirów, słońce góruje na kole latem tak wysoko, jak na zwrotniku wiosną, słońce góruje na zwrotniku zimą tak wysoko, jak na kole wiosną.

Więc szykujcie waszych ludzi na sporą dynamikę pogody :-D
A, faktycznie, doba tam trwa 1,8 naszej, więc przy roku 136,35 ziemskiego dnia wychodzi na to, że na tej planecie rok ma trochę ponad 75 miejscowego dnia. Ciekawe.
Większa dynamika pogody mi osobiście odpowiada, będzie ciekawiej dla co bardziej prymitywnych kultur.
  •  

Obcy

136,35 dnia ziemskiego? To jeszcze lepiej!  Dokładnie wystarczy kalendarz z trzema latami przestępnymi w okresie 4-letnim  ;-D
  •  

Otok

Cytat: Canis w Grudzień 29, 2015, 21:06:52
http://i.imgur.com/4KhmzwB.jpg
tutaj są dokładne dane. Doba trwa 1,813 razy dłużej niż nasza, więc tamtejszy rok to 75.2068394926 tamtejszych dób. I po perfekcyjnej regularności :-(
  •  

Obcy

Hmm... no to tylko wizja jednego roku przestępnego na pięć lat + poprawki, by zachować astronomiczność pór roku ... Chyba że będzie jakiś ruchomy kalendarz w stosunku do roku. U mnie kiedyś taki obowiązywał w Astralu i Senderoch.
  •