Y z kreską, Z z kreską - warianty liter

Zaczęty przez poloniok, Grudzień 28, 2015, 22:44:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok



Nie rozumiem za bardzo, skąd ta kreska w środku Y się wzieła. Może wy to wiedziecie.
  •  

Canis

Dekoracja. Autorzy wybrali sobie taką czcionkę by zwrócić uwagę czytelników. Niestety, na ten temat nie da się nic więcej powiedzieć. Ten znak jest tożsamy z symbolem juana i jena, ale jest to podobieństwo, a nie pokrewieństwo, chyba że autorzy logotypu inspirowali się juanem albo jenem - ale to wiedzą już tylko oni.
  •  

Feles

Ten logotyp powstał w latach czterdziestych. Wydaje mi się, że w ubiegłym wieku taka forma litery ,,y" była po prostu popularna.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

poloniok



Tutaj inny przykład.

Miałem teorię że kreska odróżnia Y od V, ale problem nalega na tym, że język polski nie ma V...
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Canis

Wątpliwe... choć mówimy o takich czasach, że nigdy nie wiadomo.
  •  

poloniok

A może nie V, ale U. Bo kiedyś V i U pisało się tak samo.

Na przykład: Słowo Bałtycki wyglądało w tym krojem pismowym jako BAŁTVCKI (czytano jako Bałtucki), no to postanowiło się pisać BAŁTҰCKI.
  •  

Towarzysz Mauzer

Fantazyjna hipoteza ;). Ale jednak nie, od czasów Wietora i Kochanowskiego nie było problemu z zapisem głoski /y/ jako <Y>.

Zastanawiam się, czy nie wynika to z chęci wyrównania ilości światła w glifach kroju pisma. <Y> jest dosyć chudą, a szeroką literą. Więc wzięto poprzeczkę, nie zmieniającą dystynktywności grafemu, inspirując się sąsiadką <Z> - u której poprzeczka ma chyba inne pochodzenie. Obstawiam kursywne.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Canis

Jesteście pewni, że ten kształt litery nie powstał po prostu dla dekoracji?
  •  

poloniok

#9
No teoria Towarzysza Mauzera jest logiczna, ale dziwi mnie tylko to, że teraz już ten styl literki nie jest popularny (mimo tego że wyrówna tą ilość światła). To właściwie by się odpowiedziało za teorię dekoracji. Ale też warto spominać, że dzisiaj tytuły są w komputerze zrobione (mam namyśli, że indywidualne kształcenie tytułów może przez to nie być za bardzo praktykowane i rezultatem tego jest obojętność ku wyrównaniu ilości światła).
  •  

Lukas

W sprawie  Z z kreską to wielkie ż piszę tylko w ten sposób małe już z kropeczką
  •  

ShookTea

Cytat: Lukas w Luty 02, 2016, 20:08:05
W sprawie  Z z kreską to wielkie ż piszę tylko w ten sposób małe już z kropeczką

Przez takich potworów jak ty są wieczne problemy. Nawet ta "wszystkowiedząca" (XD) RJP miała dylemat, czy uznawać ƶ za Z, czy Ż. Kropka to kropka.
  •  

Pluur

W piśmie uƶywam tylko i wyłącznie 'ƶ' - nie pamiętam kiedym uƶył 'ż'. A no i wiadomo, w fizyce, czy matematyce, by odróƶnić od 2
  •  

Caraig

W piśmie zawsze używam z z kreską, czy to kapitalik, czy też nie.
  •  

Spiritus

Ja zawsze z kreską i kropką. Z "ź" to samo - kreska nad i w środku.
  •