Polskie (słowa)/syłaby bez samogłosków

Zaczęty przez poloniok, Grudzień 29, 2015, 18:46:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Na pewno wymawiasz tam wszystkie litery z zapisu? Ja mam bezwględnego.
  •  

Henryk Pruthenia


Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

ja bym p'edział [bɛzvzglˈɛnːɪ̈]~[bɛzvzglˈɛnʔnɪ̈]. O ile staram się mówić bardzo wyraźnie, to tn i dn często upraszczam – raczej nieświadomie. Łapię się na tym zwykle po fakcie.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Toszczyk

W wyrazach z "r" w zbitce spółgłoskowej typu "krnąbrny" czy "brnąć"  przed "r" wstawiam takie delikatne schwa, coby łatwiej mi było wymówić. To taka moja namiastka sonantycznego "r".
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku
  •  

poloniok

#20
CytatW wyrazach z "r" w zbitce spółgłoskowej typu "krnąbrny" czy "brnąć"  przed "r" wstawiam takie delikatne schwa, coby łatwiej mi było wymówić. To taka moja namiastka sonantycznego "r".

Ja zawsze wymawiam w takich przypadkach r bezdźwięczne (jak w przypadku krtań gdzie te delikatne schwa nie występuję). Wiem że to może nie zgodne z prawdziwą wymową ale ja dbam o oryginalną wymowę spółgłoski r bez żadnej modyfikacji.
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Caraig

  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Icefał

  •  

Baron Arald

"Każdy ma prawo do bycia głupim" - Arthur Schopenhauer
  •  

poloniok

#26
Cytat"Punkt" się zalicza?

Nie, ja mam namyśli słowa/syłaby, w jakim zastępują spółgłoski l/r w funkcji samogłoski. (tak jak np. w czeskim krk) Też nie pytam ja o słowa, gdzie po l/r występuje "w" (po prostu przez łatwą wymowę i częstość).

Przykład do takich słów jest np. krtań Mimo tego że normalnie nie ma syłaby bez samogłosek, pytam ja o takie jakie "pseudosyłaby" (gdzie możemy się też chwalić takim przy Czechom  ;-D)

Też nie pytam o słowa z innych języków (nie proszę o "Brno", "Krk", "Trnava", ...)
  •  

Henryk Pruthenia

A nie samogłoski? W funkcji samogłoski?

poloniok

CytatA nie samogłoski? W funkcji samogłoski?

Mam namyśli to, że spółgłoski stoją w funkcji jako (jak po niemiecku powiedziano, bo polskie słowo do tego nie umiałem znaleść) Silbengipfel

EDIT: Skorektowałem, ja niestety trochę gwarowo piszę
  •  

Obcy

Cytat: poloniok w Luty 09, 2016, 19:55:48
CytatA nie samogłoski? W funkcji samogłoski?

Mam namyśli to, że spółgłoski stoją w funkcji jako (jak po niemiecku powiedziano, bo polskie słowo do tego nie umiałem znaleść) Silbengipfel

EDIT: Skorektowałem, ja niestety trochę gwarowo piszę

Po polsku mówi się na to ośrodek  :-D
Rzeczywiście gwarowo to wygląda, i w dodatku wtrącasz germanizmy. Nie miałeś w życiu zbyt wielu styczności z literackim polskim?
  •