Pytanie do chorwacji

Zaczęty przez Dynozaur, Październik 03, 2011, 13:06:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Pewien koleś na Wikipedji twierdzi, że mówi jakąś czakawską gwarą, która zachowała liczbę podwójną.

Czy mówi prawdę, czy zmyśla? U Lisca nie wyczytałem absolutnie nic na ten temat.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

A czy były by możliwe lekcje dialektu czakawskiego Twojego autorstwa?
Ew. jakieś linki?
Z tego co pamiętam, tam akcenty i tony są najbliższe tym z PS... :)
Plииииzъ!!!

Dynozaur

#2
Cytat: chorwacja w Październik 03, 2011, 19:33:59tak. istnieje :
Čakavski dual i paukal
Kvarnerski muški i ženski pradual
Otočni dual srednjeg roda
link :
http://hr.metapedia.org/wiki/%C4%8Cakavica#Kvarnerski_.C5.BEenski_pradual
jeszcze dla Ciebie może interesującego :
opozycja żywotności oraz nieżywotności w gwarze wyspy Krk
proszę zauważyć, że występują różne wariacje na terenie Kvarnera.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to dotyczy to tylko niektórych rzeczowników, czy tak? I dotyczy tylko Nom-Acc.

I nie do końca chwytam określenie "pradual". Chodzi o to, że to nie jest zwykły dual tylko forma dla liczebników 2,3,4, tak?

I zgadzam się z Henrykiem, zrób jakieś lekcje swojego djalektu!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Nie rozpoznaję się tak dobrze w chorwackich dialektach i gwarach, bym mógł dokładnie określić. Jak w Twoim języku rozwinęła się jać? Jest to dialekt ikawski, jekawski, czy ekawski...? :)
Z resztą, chciałbym się nauczyć czakawskiego dla jego systemu akcentuacyjnego najbardziej, potem piękna ^^ :D

Mścisław Bożydar

Czekam na nagrania z niecierpliwością.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Ja też.
A co z akcentami? Bez tego nauka jakiegokolwiek języka jest dla mnie czystym idjotyzmem... A hrvatski chciałbym się uczyć właśnie dla akcentu i tonacji ^^

Dynozaur

Bardzo mnie zaciekawiło to.

Z tym, że wiele z tych nazw wygląda mi na nazwy mające opisać położenie geograficzne, a nie faktyczne nazwy państw (dlatego przyjęte przez twórców tej wiki podejście "źli Serbowie odebrali nam nasze nazwy państw" jest błędne, niemniej parę z tych nazw JEST używalnych). Przydałoby się też jakieś rozeznanie etymologiczne tych tworów (na pewno jakiś bałkański lingwista zajmował się tem zagadnieniem). Poza tem, denerwująca jest pseudoortografja używana na tej wiki, zupełnie nie daje wyobrażeń, jak to czytać (w ogóle, co oznacza "y" w tym zapisie)?

W ogóle, w tej wiki jest sporo kłamstw. Widać to najbardziej np. w tym artykule. Większość z podanych tu słów to zwykłe prasłowiańskie słowa (tylko potraktowane odpowiednimi procesami fonetycznymi), a oni już łączą to z jakimś słowem w staroperskim/hetyckim/etruskim czy innym języku. Szaleństwo...

Tak więc, chorwacjo, masz coś więcej na temat tego "praduala" oraz innych dualnopodobnych zjawisk w djalekcie czakawskim (przedewszystkiem chodzi mi o uwarunkowania syntaktyczne, agreement it.p.), a także coś o etymologji tej czakawskiej nomenklatury geograficznej? Owa wiki nie wyczerpuje tematu, i jakoś za mocno jej nie ufam...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Kyatto Ninden Teyandee

  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: chorwacja w Październik 06, 2011, 22:16:09
Cytat: Kyatto Ninden Teyandee w Październik 06, 2011, 19:55:42
Cytat: Dynozaur w Październik 06, 2011, 17:58:24W ogóle, w tej wiki jest sporo kłamstw.
Nic dziwnego, Metapedia to encyklopedia neonazistowska.

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Metapedia
mnie ta strona śmierdzi idiotyzem, nacionalizmem i nepotyzmem. tak, kłamstwa i bzdury.  spróbuje znaleźć coś normalnego.też napiszę, że jestem w Wielkopolsce na semestr, więc gdyby ktoś chciał uczyć się chorwackiego potocznego, albo coś takiego może mi wysłać wiadomość.
och!
Jak pięknie ^^
Można się zapisać? :D
Jestem bardzo ciekawy tych akcentów.

Dynozaur

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 07, 2011, 15:28:12och!
Jak pięknie ^^
Można się zapisać? :D

Jako nacjonalista rosyjski, powinieneś nie znosić chorwackich nacjonalistów, a lubić Serbów.

Ale dobra, nie upolityczniajmy tego tematu... Ja za godzinkę/dwie wyjeżdżam na weekend i chcę tu zobaczyć coś konstruktywnego.  :-P
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mścisław Bożydar

To Poguś jest ruskim nacjonalistą?!
xD
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Galicjan w Październik 08, 2011, 16:14:15
To Poguś jest ruskim nacjonalistą?!
xD
Przesadza :D
Ale fakt faktem, że Rosję za bardzo ukochałem :D

Mścisław Bożydar

Perekińczyk -.-
A jaśm dumny z tego kimeśm.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

spitygniew

Czy tylko ja tu mam ochotę walnąć czymś Galicjana kiedy czytam coś takiego?

Tak, to jest brak kultury.
P.S. To prawda.
  •