Ładne słówka

Zaczęty przez Noqa, Styczeń 26, 2016, 23:11:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Mamy różne menażerie osobliwości, ale chyba zwykłego wątku na ładne słowa nie mamy.

电池 diànchí - bateria, a dosłownie jezioro elektryczności
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Heikete

Jap. to samo: 電池 denchi.
Dorzucam: 真空  shinkū (naprawdę-pusto) czyli próżnia
  •  

Pingǐno

#2
Nie wiem, dlaczego, ale lubię w angielskim niezłożone słowa.
Takim jest na przykład awe. Pasuje nawet do swojego znaczenia.

@down: Wszyscy jakoś hejtują ten amerykański :P
  •  

elslovako

Mi to zawsze się podobały te nieregularne formy angielskie zakończone na -en (eaten, broken, forgotten)... no, może poza amerykańskim I've gotten zamiast I've got.
  •  

Wercyngetoryks

Węg. ébresztőórabudzik,
węg. hozzáállustosunkowywać się,

węg. szárevőgówniarz (dosł.: gównojadacz, gównojedzący).
ChWDChRL
  •  

Noqa

I jak to się wymawia? Bo rozumiem, że piękno w tych dziwnych geminatach i rozziewach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

#6
Mnie w węgierskim bardziej się podobają długie słowa złożone z samych e, é (a także ö, ő).

EDIT: W ramach tego wątku nie mogę się powstrzymać przed umieszczeniem tego filmiku pokazującego wyższość rasy Niemców nad resztą :-D
  •  

elslovako

@Noqa
[eːbrɛstøːoːrɒ], [hozːaːːlː] - tak, superdługie /a/, bo á samo z siebie jest długie, [saːrɛvøː], jeżeli pamiętam węgierską fonologię na tyle dobrze.

Mokry sen każdego kaligrafa - minimum, jeszcze bardzo podoba mi się niemieckie Kraft, ale nie jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego.
  •  

Noqa

指南针 - zhǐnánzhēn - kompas, czyli wskazująca południe igła.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Otok

Humuhumunukunukuāpuaʻa
Spoiler
[Zamknij]
Ogólnie, hawajski jest moim faworytem.
  •  

Obcy

Mnie się jakoś bardzo podoba imię Nessaja...
  •  

Toivo

Niderlandzkie heelal "Wszechświat" (dosł. "całkiem wszystko").
  •  

Noqa

Tak na dobrą sprawę to polski Wszechświat też jest ciekawą konstrukcją. W ogóle bardzo mi się w polskim podobają te specjalne, niemal skrojone pod religię, przedrostki wszech- albo prze- (jak w przenajświętsza).
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

W języku angielskim najbardziej mi się podoba słowo children, jako germanofil nie muszę wyjaśniać dlaczego  :-D
  •  

Todsmer

*childre, children jest niepoprawne i be! ;)

BTW sprawdziłem, wikisłownik podaje dialektalne childer < childre.
  •