Szablon podręcznika conlangowego.

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Luty 12, 2016, 20:50:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Dziwne, że mi ten wątek jakoś przeleciał.

Jak chcecie, to też mogę trochę pomóc, bo mam sporo książek z francuskiego - od poziomu początkującego po solidne B2 - w których aż roi się od różnych takich tekścików i ćwiczeń.
Przykładowo:
Spoiler
— Cześć, mamo. Wychodzę.
— Zrobiłeś lekcje?
— Tak, wszystko zrobiłem i spakowałem się.
— Nauczyłeś się wszystkiego?
— Tak, nauczyłem się na angielski i historię.
— Dobrze... Wziąłeś klucze? Okulary?
— Ta, ta, wszystko wziąłem...
— Założyłeś płaszcz i szalik?
— Założyłem bluzę. Spokojnie.
— Wiesz, że zmarzłeś ostatnim razem.
[Zamknij]
Oryginalnie zadanie jest gramatyczne i ma ćwiczyć tworzenie czasu przeszłego od czasowników II i III grupy, ale w swojej banalności staje się całkiem przyjemnym do przetłumaczenia tekstem, nawet jeżeli traci swój ukryty sens. W książkach do słownictwa mam całe strony, które opisują jakieś tematy; np. (tylko fragment, oczywiście):
Spoiler
Fryderyk włącza telewizję, kiedy wraca do domu — każdego wieczoru o dwudziestej ogląda wiadomości. Następnie wybiera pomiędzy dokumentem (= reportażem)* a filmem. Fryderyk wyłącza telewizor około dwudziestej trzeciej. Czasami ogląda programy na internecie.

Fajne jest to, że często umieszczane w nawiasach są synonimy. No chociaż może ten przykład nie jest najfortunniejszy :p.
[Zamknij]

Powiem tylko, że w najbliższym czasie raczej nie pomogę, bo w poniedziałek wyjeżdżam i raczej nie wezmę ze sobą kilku wyświechtanych tomiszczy do tłumaczenia xp.
  •  

Henryk Pruthenia


Henryk Pruthenia

Mam taki o to pomysł: a gdyby, zamiast dużego kursu, którego nikt nie zrobi, wziąć zrobić krótki, powiedzmy na 5 lekcji, intensywniejszy? Pracuję nad takim dla dżaugryjskiego - choć bardziej na śmieszno, i za jakiś czas postaram się zaprezentować tego efekty.
A co wy na ten krótszy szablon? I jakieście by teksty doń zachowali?

Pluur

Oooo jestem bardzo za. Ale musi być zabawny i pociągający. Ciekawy. Jakie? No trudno mi się wypowiadać. Ale dużo czasowników i mało przymiotników. Ot.
  •  

Henryk Pruthenia

Właśnie chodzi mi o te z tej listy już opublikowanej - co chcemy.
Zgaduję, że prezentacja siebie, codziennych czynności, opisanie przeszłości, zamiarów, jakaś opowiastka - i tekst o języku w samym nim - coś takiego sobie wyobrażam. Co do tego podręcznika dżaugryjskiego - będzie tam dużo elementów odnoszących się do ich kraju - i jako szablon raczej te teksty nie posłużą. Ale robić trza!

Pisze się mnie ktoś na pomoc z tym?

Pluur

  •  

Henryk Pruthenia

Hej!

Jak wiecie, projekt się trochę posypał, ale chciałbym go zreaktywować. I aby to zrobić, chciałbym stworzyć nie suchy szablon, a gotowy kurs konlangu, z którego dałoby się wyekstrahować suchą podstawkę.

Sądzę, że jest to jedyny sposób, by się do tego zmobilizować, bo jak nie ja, to kto?

Ale żeby było ciekawiej, chciałbym, byście właśnie Wy pomogli mi wybrać komlang. (Nie neszyjski, neszyjski zrobię kiedyś oddzielnie).

Chciałbym skupić się przede wszystkim na językach Adnaty, ew. moich dawnych (czy ostatnich) aposteriorykach..

A więc, co proponujecie?

커래얟쓰

#52
Sam generalnie zabieram się za coś takiego. Bo chciałbym w formie luźnych "rozdziałów" lub lekcji opisać annaicki. Jego składnię i struktury gramatyczne w takim quasi podręcznikowym stylu z przykładami czy analizą tekstów. No ale nie wiem czy te nasze "szablony" są kompatybilne   :P

Z twoich języków adnackich proponowałbym jeden z czołowych celtlangów. Albo albioński albo alobogero... No nie jestem w stanie tej nazwy zapamiętać. Może właśnie albioński by był ok do tej roli.

Jakbyś wolał inne z poza celtyckich to stricte subiektywnie optowałbym za retyjskim. Pomimo dość lakonicznego opisu gramatyki (o ile można to nazwać opisem XD), jak i ciekawej fonologi zaciekawił mnie bardzo i uważam go aktualnie za projekt szkic z bardzo dużym potencjałem  :)

  •  

Henryk Pruthenia

Sam zastanawiałem się nad albiońskim, ale nie chciałem niczego sugerować. :)

Jeżeli chodzi o szablony, to dam wskazówki, jak je przystosować, na co zwracać uwagę przy przystosowaniu ich do różnych filozofii językowych etc.

Sądzę, że mogłoby to pomóc w rozwoju i innychz poważniejszych, projektów w przyszłości. Moim takim małym marzeniem jest stworzenie "conlangerskiej bazy", dzięki której nawet początkujący conlanger mógłby zająć się tworzeniem języków różnych grup, rodzajów, a także filozofii.
Bowiem brak wiedzy w co uderzyć często hamuje rozwój nowych konlangerskich projektów.

QRSGN

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 09, 2019, 15:49:50Moim takim małym marzeniem jest stworzenie "conlangerskiej bazy", dzięki której nawet początkujący conlanger mógłby zająć się tworzeniem języków różnych grup, rodzajów, a także filozofii.
Bowiem brak wiedzy w co uderzyć często hamuje rozwój nowych konlangerskich projektów.
Nadal o tym marzysz? - Jeśli tak, to z chęcią bym pomógł! Chociaż zbyt dużej wiedzy to ja nie mam, ale jakieś wstępy, mało zwarte opisy mógłbym współpotworzyć!
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

Pluur

A ja z kolei rzucam wyzwanie Kyończykom - może zróbmy lekcje naszych języków?
  •  

Borlach

Zrobienie pierwszej lekcji perskiego zajęło mi półtora roku. Nawet nie chcę myśleć ile zajmie mi zrobienie pierwszej lekcji ajdyniriańskiego XD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Spiritus

Z murskim by się nawet dało, bo to dość prosty język. Enencki tymczasem wymaga rebootu.
  •  

Henryk Pruthenia

Czasami myślę o tym, żeby zrobić lekcję neszyjskiego. Może teraz?

Pluur

Olseski zdaje się miał pierwsze lekcje, ale głowy nie dam.
  •