Gwara Częstochowska

Zaczęty przez poloniok, Kwiecień 01, 2016, 20:17:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Cześć!

Chciałem was się spytać jakie cechy gwara Częstochowska (znaczy: Powiat Częstochowski, Powiat Kłobucki, Powiat Radomszczański i Powiat Pajęczański) ma. Szukałem w internecie ale nic umiałem znajdzieć, nawet nie wiem, czy gwara Częstochowska należy do zespół gwar Małopolskich czy Wielkopolskich (bo ten region między historycznych granic Wielkopolski i Małopolski leży).

Dzięki!
  •  

ShookTea

Szczerze mówiąc, jedyne dziwadła, jakie zauważyłem, to "chapcie" zamiast "kapcie" i rozróżnianie barszczu białego, żurka i zalewajki. Może to dlatego, że się przyzwyczaiłem i niczego nie zauważam.

Ale można tu zauważyć wpływy różnych grup, nawet śląskich ("ślimok").
  •  

Towarzysz Mauzer

Podrzucę potem link do atlasu gwar polskich, będziesz sobie mógł samemu poobczajać różne cechy lokalnych gwar. Ogólnie granice dialektów są dosyć arbitralnie wyznaczone w oparciu o drobne różnice (udźwięcznianie bezdźwięcznych spółgłosek przed sonantem - np. /j/, /m/, /n/ - lub samogłoską, np. jakem szedł > jagem szedł, mazurzenie), ale wchodzą też różnice leksykalne, archaizmy gramatyczne typowe dla obszaru. To czasem potrafi występować na różnych obszarach, niekoniecznie pokrywających się z wielkimi dialektami.

CytatAle można tu zauważyć wpływy różnych grup, nawet śląskich ("ślimok").
A co tu śląskiego?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

ShookTea

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 03, 2016, 10:10:58
CytatAle można tu zauważyć wpływy różnych grup, nawet śląskich ("ślimok").
A co tu śląskiego?
No ja to głównie ze Śląskiem kojarzę.
  •  

poloniok

#4
CytatPodrzucę potem link do atlasu gwar polskich, będziesz sobie mógł samemu poobczajać różne cechy lokalnych gwar.

Czekam...

CytatAle można tu zauważyć wpływy różnych grup, nawet śląskich ("ślimok").

Do tego jeszcze "maślok" mi się spominało, czy "maślok" ale śląskiego pochodzenia, nie wiem.
  •  

Wedyowisz

#5
Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 03, 2016, 10:10:58
CytatAle można tu zauważyć wpływy różnych grup, nawet śląskich ("ślimok").
A co tu śląskiego?

Może za jakiś czas będzie to coś śląskiego (czy tam śląsko-góralsko-kaszubskiego).
стань — обернися, глянь — задивися
  •