Ahtialia!

Zaczęty przez Canis, Kwiecień 06, 2016, 02:47:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Pasażerski.
Szczególnie chętnie wykorzystywany jako atrakcja przy imprezach masowych i wizytach obcokrajowców.
  •  

Caraig

#16
W tych wszystkich miastach używa się standardowego ahtialańskiego (jeśli taki istnieje) czy może są jakoś dialektalnie zróżnicowane?

Also, skąd nazwa Quilkacz? xD
  •  

Pluur

Kurwa, jak to się przyjemnie czyta! Nie myślałeś Biały Wilku o napisania książki? Można by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców, którzy borykają się z problemami na dwóch krańcach kontynentu. Ogólnie rzecz biorąc cały konuorld, język ahtialański (kultowy już przecież) fajnie by było wykorzystać w książce/filmie/grze. Nie myślałeś Biały Wilku o tym?
  •  

Caraig

CytatMożna by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców (...)
Widzę, co tam zrobiłeś xD
  •  

Pluur

  •  

Canis

#20
Cytat: Caraig w Lipiec 05, 2016, 16:36:27
W tych wszystkich miastach używa się standardowego ahtialańskiego (jeśli taki istnieje) czy może są jakoś dialektalnie zróżnicowane?

Also, skąd nazwa Quilkacz? xD
Ahtialański jest dialektalnie zróżnicowany, mamy języki ahtialański ayllawai-nariasau (standardowy), ahtianti (głównie okolice Yınıti), palański (okolice Suarny). Dobrze znana jest uliczna gwara, przede wszystkim w Harnii, zwana invars.
To są wszystko języki ahtialańskie, ale nie jest to jedyna grupa języków używana w Ahtialii. Feles zaprojektował swojego czasu izolowany język an, używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

Conworld Ahtialii jest trochę sandboxem, każdy może stworzyć dialekt/osobny język do niego, wolno też dodawać słowa do oficjalnego ahtialańskiego wedle uznania. Zachowuję jednak prawo do wycofania zmian z dowolnych powodów, np. gdy mi jasnysfinks jakieś zwierzynizmy próbował wstawiać.

Aha, nazwa Quilkacz (Ҁуіљкач [q͡ħwilʲkat͡ʃ]) - nie wiem skąd taka nazwa, ale jest w cholerę stara, pewnie jeszcze sprzed 2000 roku. Nie mam pojęcia co dziewięcioletni ja miałem wtedy w głowie.

Cytat: Pluur w Lipiec 05, 2016, 22:59:45
Kurwa, jak to się przyjemnie czyta! Nie myślałeś Biały Wilku o napisania książki? Można by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców, którzy borykają się z problemami na dwóch krańcach kontynentu. Ogólnie rzecz biorąc cały konuorld, język ahtialański (kultowy już przecież) fajnie by było wykorzystać w książce/filmie/grze. Nie myślałeś Biały Wilku o tym?
>wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców
How gay!
Nope, za dużo roboty z pisaniem książek, nie znam się na nich, znam się na komiksie. Niestety, rysowanie cyfrowe to rak, więc tym tropem raczej nie pójdę.
Zresztą, o wiele fajniej się shitpości na forum i autyzmpości na Wiki.
  •  

Pluur

CytatNope, za dużo roboty z pisaniem książek, nie znam się na nich, znam się na komiksie. Niestety, rysowanie cyfrowe to rak, więc tym tropem raczej nie pójdę.
Zresztą, o wiele fajniej się shitpości na forum i autyzmpości na Wiki.

I cóż dla potomnych zostanie?
  •  

Canis

Cytat: Pluur w Lipiec 06, 2016, 13:48:25
CytatNope, za dużo roboty z pisaniem książek, nie znam się na nich, znam się na komiksie. Niestety, rysowanie cyfrowe to rak, więc tym tropem raczej nie pójdę.
Zresztą, o wiele fajniej się shitpości na forum i autyzmpości na Wiki.

I cóż dla potomnych zostanie?
...dla kogo?
Spoiler
[Zamknij]
  •  

Dynozaur

Cytat: Canis w Lipiec 06, 2016, 02:27:28używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

WAAAAT?!
Coś ty narobił? xDDD
Toż to nonsens porównywalny z Powstaniem Warszawskiem xDDDD Przyznaj.


(znów wylecę za memienie ale nie mogłem się powstrzymać. Todsmer ty brutalu...)
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Caraig

O właśnie, czy angielski w Ahtialii (AhE xD) czymś się różni od RP?

Poza tem, że RP nikt nie mówi, no ale mniejsza :P
  •  

Obcy

Angielski? A już myślałem, że Ahtialia to świat czysto aprioryczny  :'-(
  •  

Todsmer

No przecież występują tu Anglicy i Francuzi choćby, to jak może być czysto aprioryczny?
  •  

Canis

Cytat: Dynozaur w Lipiec 06, 2016, 19:22:40
Cytat: Canis w Lipiec 06, 2016, 02:27:28używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

WAAAAT?!
Coś ty narobił? xDDD
Toż to nonsens porównywalny z Powstaniem Warszawskiem xDDDD Przyznaj.

(znów wylecę za memienie ale nie mogłem się powstrzymać. Todsmer ty brutalu...)
Angielski w Ahtialii powstał mniej-więcej tak, jak native speakerzy Esperanto. Dziwne, ale doszło do tego.
Poza tym, skoro o tym pisałem jeszcze na starej Wiki, to pomysł ma co najmniej sześć lat i nie powinien już dziwić...
Ludzie w Ahtialii po wizycie dwóch panów Anglików na początku XX wieku tak się podjarali ich językiem, który był potem popularyzowany przez znane osobistości, że powstały enklawy (coś w rodzaju mikronacji), które posługiwały się prawie wyłącznie powykrzywianą wersją angielszczyzny. Potem się to trochę rozpowszechniło.

Cytat: Caraig w Lipiec 06, 2016, 19:45:40
O właśnie, czy angielski w Ahtialii (AhE xD) czymś się różni od RP?

Poza tem, że RP nikt nie mówi, no ale mniejsza :P
Akurat podejrzewam, że w AhE akurat był wzorowany na RP lub czymś podobnym ze wczesnych lat XX wieku.

Cytat: Obcy w Lipiec 06, 2016, 20:35:24
Angielski? A już myślałem, że Ahtialia to świat czysto aprioryczny  :'-(
Nie jest i nigdy nie był. Jest w 99% aprioryczny, ale losy conworldu są pastiszową fabułą powiązane z Ziemią.
Zresztą, temu conworldowi wszystko ujdzie na sucho... mógłbym stwierdzić, że Feles z Dynozaurem objawili się w Ahtialii w 1945 roku po zabiciu Hitlera, po zawiązaniu związku małżeńskiego zostali uznani za miejscowego boge. Łyknęlibyście to z połykiem.
(oczywiście przesadzam, nie brać do serca!)
  •  

Canis

#28

Ahtialia jest federacją dzieloną na pięć regionów: Starą Ahtialię, Yınıti, Unaktę, Suarnę i Kaurkan.
Są dwie mapy, wizualizujące położenie kraju na kontynencie Mikui, a tego na mapie planety Haivoori. Najpierw pokazuję starą mapę:
uwaga, DUŻA!
[Zamknij]

A teraz nową:

Nowa nie do końca jest nowa, została uchwalona w 2011 roku, a więc już pięć lat temu, i zajmowałem się nią krótko. Była dość brzydka, podobnie jak stara, ale miała jedną zaletę - była generowana automatycznie w jakimśtam programie do tworzenia map. Niestety, utraciłem te dane, więc... prawdopodobnie za jakiś czas przerysuję mapę jeszcze raz, choć sądzę, że będzie to coś raczej podobnego do tej nowej mapy, a nie do tej starej... choć w mojej głowie krąży jednak obraz starego kraju.

Czym są poszczególne regiony? Otóż do całkiem niedawna (2006?) były to oddzielne kraje. Bliskie sobie, na pewno o wiele bliższe niż nieco odmienna Makratia czy odmienna do granic absurdu Amultia, ale jednak suwerenne. Idea łączenia się tych państw w mniej lub bardziej luźne związki nie jest nowa, różne kraje się ze sobą łączyły i potem rozdzielały, niemniej na uwagę zasługuje fakt, że od zakończenia wojny w 2001 do utworzenia federacji w 2008 cały kraj funkcjonował według jednego systemu prawnego i był republiką.

Stara Ahtialia ze stolicą w Harnii oraz Yınıti ze stolicą w An są sobie bliskie. O ile południe Starej Ahtialii jest skrajnie górzyste, z najwyższymi szczytami na planecie, o tyle jej północ ze stolicą w Quilkacz praktycznie niczym się nie różni od rejonów An. Górzysta Unakta, pustynna Suarna i wyspiarski Kaurkan to już większe różnice. A, co do innych krajów, Amultów nikt nie rozumie, bo rozmawiają na wdechu, a Makratów nikt nie lubi, choć klimat mają podobno łagodniejszy. Haivoori obraca się wspak. Takie zjawiska jak cienie opadowe występują po drugiej stronie gór w stosunku do tego, co mielibyśmy na Ziemi. Słońce wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie, choć to rzecz jasna jest względne.

Regiony dzielą się na fianeuki, które nie mają oficjalnych nazw, zamiast tego są numerowane. Miasta nie są wydzielane z fianeuków.

Zanim przejdę od poszczególnych grup etnicznych, chciałbym zwrócić uwagę na charakterystyczną dla Harnii mowę potoczną, zwaną invars. Niektóre wyrazy, często z pochodzące realnie z odrzuconych synonimów, znajdziecie w słowniku. Invars posiada mlask dwuwargowy, obcy oficjalnej ahtialańszczyźnie.

Przeciętny mieszkaniec Starej Ahtialii i Yınıti to człowiek rasy białej, o czarnych oczach i włosach, bladej skórze, wąskim nosie i raczej skąpym owłosieniu ciała. Mężczyźni mają średnio 175 cm wzrostu, a kobiety 165 cm. Otyłość jest rzadkim zjawiskiem. Większość narodu stanowią osoby w sile wieku.

Niestety, muszę kończyć na dzisiaj, ale w następnym poście chciałbym dokończyć tą myśl i opisać zwyczaje, święta narodowe, główne problemy. Ahtialia jest conworldem, w którym nie dotykam wiary, więc ten temat przemilczę, ale odniósłbym się też do pozareligijnych wierzeń, nawyków i drobnych przesądów.
  •  

Feles

CytatNowa nie do końca jest nowa, została uchwalona w 2011 roku, a więc już pięć lat temu, i zajmowałem się nią krótko. Była dość brzydka, podobnie jak stara, ale miała jedną zaletę - była generowana automatycznie w jakimśtam programie do tworzenia map. Niestety, utraciłem te dane, więc... prawdopodobnie za jakiś czas przerysuję mapę jeszcze raz, choć sądzę, że będzie to coś raczej podobnego do tej nowej mapy, a nie do tej starej... choć w mojej głowie krąży jednak obraz starego kraju.
Próbowałeś może programu G.Projector? Można sobie np. narysować kształt jakiegoś kontynentu w okolicach równika (tam, gdzie zniekształcenia są najmniejsze) i potem za pomocą opcji "Equirectangular Oblique" przesunąć w odpowiednie miejsce. (Tylko trzeba pamiętać, żeby usunąć ramkę, bo G.Projector sam ją dodaje.)

Przydatne o tyle, że na wyjściu otrzymujemy mapę również w formacie "Equirectangular", czyli takim, jaki przyjmuje większość programów. Można więc wczytać ją np. w Celestii, albo znowu w G.Projectorze i przerobić na inny format mapy.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •