Nazwy miast i państw w języku polskim

Zaczęty przez Poland, Kwiecień 17, 2016, 11:52:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Cytat: Wedyowisz w Kwiecień 19, 2016, 11:08:22
W sumie, dziwne że nie optują za Czechland — w angielskim formacja naturalna, a i w teorii powinno się mniej mylić z Chechnya.

Być może dlatego, że Czechland brzmi jak Poland, a wszyscy wiemy, że stosunek Czechów do Polaków jest taki średni.
  •  

Pluur

  •  

poloniok

#17
Chwileczkę: Czechy, Morawy i Śląsk (parcjalnie) są przecież ziemie czeskiej korony. Dlaczego nie z tą podstawą coś zacznąć?

Zamiast Górna Łaba czy Dolne Sudety możemy Czeską Republikę nazwać jako "Czeskie Ziemie" czy "(Czeska) Korona"/"Czeskorona"

Mi najlepiej podobają się "Czeskorona" i "Czechomorawy" (przy tym ale Śląsk nie jest zaznaczony w nazwie).

Inne rozwiązanie by było znajdzieć korzeń etymologiczną tych trzech krain (np. wiem, że Morawy są nazwane po rzeki "Morawa", mimo tego słowo (!) "Morawa" ma swą etymologie, właśnie z korzeniem w indogermanskim *mori, co "Wody" znaczy) i z tą wiedzą ewentualnie stworzyć satysfakcjonującą nową nazwę.
  •  

Obcy

Cytat: poloniok w Kwiecień 19, 2016, 21:16:11
Chwileczkę: Czechy, Morawy i Śląsk (parcjalnie) są przecież ziemie czeskiej korony. Dlaczego nie z tą podstawą coś zacznąć?

Zamiast Górna Łaba czy Dolne Sudety możemy Czeską Republikę nazwać jako "Czeskie Ziemie" czy "(Czeska) Korona"/"Czeskorona"

Mi najlepiej podobają się "Czeskorona" i "Czechomorawy" (przy tym ale Śląsk nie jest zaznaczony w nazwie).

Inne rozwiązanie by było znajdzieć korzeń etymologiczną tych trzech krain (np. wiem, że Morawy są nazwane po rzeki "Morawa", mimo tego słowo (!) "Morawa" ma swą etymologie, właśnie z korzeniem w indogermanskim *mori, co "Wody" znaczy) i z tą wiedzą ewentualnie stworzyć satysfakcjonującą nową nazwę.

To może od razu zaczniemy wymyślać nową nazwę dla Polski? Przecież nie tylko Polanie stworzyli naród polski :)
  •  

poloniok

CytatTo może od razu zaczniemy wymyślać nową nazwę dla Polski? Przecież nie tylko Polanie stworzyli naród polski :)

Nie chodzi o to: Mi chodzi o ten problem z nazwą Czech, że to tak samo dziwnie brzmi jakby nazwać Niemcy jako Bawarię. To tak, jakby nazwać Polskę Kaszuby, czy USA Nevada. Bierze się jeden region historyczny i bierze się go jako ekwiwalent do całego państwa. To właśnie jest problem z nazwą Czech!

Dlatego albo "Czeskorona" (od Ziemie Czeskiej Korony, do jakiej (oprócz Łużyce i większość Śląska) Czechy właściwe, Morawy i Śląsk (austriacki) należyły) czy "Czechomorawy" (tutaj jedynie brak Śląska).

"Górna Łaba" czy "Dolne Sudety", hmm... technicznie może oni działałyby (przy "Górna Łaba" mam moje wątpliwienia, bo właściwie region północno od Łaby tylko określa małą część Czeskiej Republiki).
  •  

Wedyowisz

Cytat: poloniok w Kwiecień 20, 2016, 15:44:30
CytatTo może od razu zaczniemy wymyślać nową nazwę dla Polski? Przecież nie tylko Polanie stworzyli naród polski :)

Nie chodzi o to: Mi chodzi o ten problem z nazwą Czech, że to tak samo dziwnie brzmi jakby nazwać Niemcy jako Bawarię. To tak, jakby nazwać Polskę Kaszuby, czy USA Nevada. Bierze się jeden region historyczny i bierze się go jako ekwiwalent do całego państwa. To właśnie jest problem z nazwą Czech!

Tylko że dla Polaków, poza paroma historycznymi nerdami, Czechy to JEST nazwa państwa, natomiast kraina historyczna o tej samej nazwie ludzi psinco obchodzi. Starsze pokolenie jest nawet w stanie powiedzieć tak na całą byłą Czechosłowację. Oficjalne przyjęcie jakiejś Czechii (a tym bardziej czegoś bardziej zawiłego) dałoby obecnie taki efekt jak z Niderlandami — byłaby to forma papierowa. Jeżeli ktoś chce te rzeczy wyraźnie odróżniać, proponuję pisać ,,Bohemia" w sensie krainy historycznej.

Patrząc historycznie, rzeczywiście używanie formy ,,Czechy" na oznaczenie Bohemii+Moraw+czeskiego Śląska jest analogiczne do rozwoju nazwy ,,Polska" (nazwa regionu, gdzie leżał pierwotny ośrodek władzy, rozszerzyła się na całe państwo). Ale w przypadku państwa czeskiego proces ten nie doszedł do końca, zamarł gdzieś w szarej strefie.
Cytat
Cytat
Dlatego albo "Czeskorona" (od Ziemie Czeskiej Korony, do jakiej (oprócz Łużyce i większość Śląska) Czechy właściwe, Morawy i Śląsk (austriacki) należyły) czy "Czechomorawy" (tutaj jedynie brak Śląska).

"Górna Łaba" czy "Dolne Sudety", hmm... technicznie może oni działałyby (przy "Górna Łaba" mam moje wątpliwienia, bo właściwie region północno od Łaby tylko określa małą część Czeskiej Republiki).

Z tą Górną Łabą to raczej taki żart był, inspirowany Górną Woltą :P
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Wedyowisz w Kwiecień 20, 2016, 17:30:24
Z tą Górną Łabą to raczej taki żart był, inspirowany Górną Woltą :P

Przecież cały ten temat to jeden wielki bejt, prawda?
prawda?
prawda?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Cytat: poloniok w Kwiecień 20, 2016, 15:44:30Nie chodzi o to: Mi chodzi o ten problem z nazwą Czech, że to tak samo dziwnie brzmi jakby nazwać Niemcy jako Bawarię. To tak, jakby nazwać Polskę Kaszuby, czy USA Nevada. Bierze się jeden region historyczny i bierze się go jako ekwiwalent do całego państwa. To właśnie jest problem z nazwą Czech!
No, przecież mamy wiele takich par, jak choćby Holandię vel Niderlandy.

CytatNiemcy jako Bawarię
No, ale tacy na przykład Francuzi mówią na Niemców Alemanowie. Przecież to dokładnie to samo co problem z Czechami, tylko jeszcze mniej, bo Alemanowie chyba nie byli twórcami Niemiec.
  •  

poloniok

CytatNo, ale tacy na przykład Francuzi mówią na Niemców Alemanowie. Przecież to dokładnie to samo co problem z Czechami, tylko jeszcze mniej, bo Alemanowie chyba nie byli twórcami Niemiec.

Co nie znaczy, że my też taką "geograficzną niepoprawność" musimy utrzymać.

CytatJeżeli ktoś chce te rzeczy wyraźnie odróżniać, proponuję pisać ,,Bohemia" w sensie krainy historycznej.

Tylko że problem na słowu "Bohemia" nalega na tym, że to słowo z etymologią w Łacinie.

Oczywiście było by to dobre rozwiązanie problemu, tu jednak pytanie polega na tym, czy chcemy się kierować ku nazwie z słowiańską etymologią czy z niesłowiańską etymologią...
  •  

Todsmer

Powinniśmy przede wszystkim kierować się ku nazwie z faktycznym użyciem.
  •  

poloniok

Najlepiej by pasowało "Ziemie Czeskiej Korony" albo "Karly" (bo właśnie przez Karla IV. Czechy, Śląsk i Morawy się "zfusjonowały do Ziemi Czeskiej Korony). Ewentualnie "Czechomorawy", lecz tutaj brakuje Śląska.
  •  

Widsið

  •  

Dynozaur

DUPA
DUPA!
DUPA?
WAGINA...


Ten post i tak ma więcej sensu niż większość tostów w tej nitce...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: poloniok w Kwiecień 19, 2016, 21:16:11
Chwileczkę: Czechy, Morawy i Śląsk (parcjalnie) są przecież ziemie czeskiej korony. Dlaczego nie z tą podstawą coś zacznąć?
Czemosilia, à la Tanzania.
P.S. To prawda.
  •  

poloniok

"Bömährsien" po niemiecku (hmen, Mähren, Schlesien)

Raczej to już "Czemorąsk" (Czechy, Morawy, Śląsk)

Po czesku/czemorąsku (haha) nazwa by była "Čemorzko" (Čechy, Morava, Sleszko)
  •