Kwestie bałtyckie i bałtosłowiańskie

Zaczęty przez Wedyowisz, Listopad 23, 2013, 11:20:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Btw ZTCW postuluje się laryngały w PBSł :)
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Ale akurat są poważne dowody na fonemiczne zwarcie krtaniowe (pochodzące od któregoś laryngału) w PBSł, mam nawet książkę o tym :) Podczas zaniku przeszło w /j/.
Jak będę w domu, mogę podesłać coś więcej.
  •  

Dynozaur

No z tym zwarciem spotykałem się w rekonstrukcjach często (m.in. u Derksena), ale jakie za tem przemawiają argumenta to szczerze nie wiem.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

#64
Mógłbyś rozjaśnić co do tych i-tematowych przymiotników i masz jakieś przykłady?

Co do owego zwarcia, to jest duży związek w akcentuacji z laryngałem owym.

Henryk Pruthenia

Dynozaurze, ponawiam pytanie:
Mógłbyś rozjaśnić co do tych i-tematowych przymiotników i masz jakieś przykłady?

Towarzysz Mauzer

Cytat: Dynozaur w Luty 21, 2018, 18:27:10
No z tym zwarciem spotykałem się w rekonstrukcjach często (m.in. u Derksena), ale jakie za tem przemawiają argumenta to szczerze nie wiem.
To ma jakiś związek z tonogenezą akutu w PBSł z tego co wiem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Ma ktoś dostęp do Balto-Slavic Accentual Mobility Olandera, lub Proto-Slavic Inflectional Morphology jegoż?
To co jest dostępne na wiki z tej pierwszej jest już szczególnie interesujące, a gdyby tak jeszcze mieć dostęp do tej drugiej książki...
Mauzer? Dynozaur? Siemioród? Wedyowisz?

Henryk Pruthenia

No i zrozumiałem różnicę pomiędzy i-tematami a ī-tematami: pierwsze wywodzi się z PIE *-is, a drugie z *-ih₂. Śladem tego ma być choćby litewska pati, ale niestety, nie wiem czym się różni od innych rzeczowników i-tematowych w bałtosłowiańskim.

Henryk Pruthenia

Skompletowałem, na ile mogłem, deklinację. Jest w załączniku.
Dynozaur miał rację, wszystko wskazuje na to, że us-tematyczne to krewniacy brwi i krwi, gorzej jest trochę z długimi i-tematycznymi, ale do tego przydałyby się omawiane przeze mnie prace. No cóż!