פולִסקִי עברית

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Czerwiec 28, 2016, 12:41:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

פולִסקִי עברית / Polski Iwrit

Wziąłem sobie łońskiego roku monograf z hebrajskiego i właśnie się uczę na zaliczenie, a w międzyczasie wpadł mi całkiem rozsądny system zapisu polskiego. Zgodnie z manierą jidyszową - aczkolwiek mocno zmodyfikowaną - samogłoski zaznaczamy wszystkie. Zapis jest fonetyczny, tzn. ignoruje historyczne oboczności typu o:ó, ch:h. Wykorzystuje znaki masoreckie do oznaczania palatalizacji lub jej braku, dagesz do rozróżniania bezdźwięcznych-dźwięcznych szumiących, a ajin jest w roli znacznika nosowości. Poza tym jest dosyć wiernie duchowi alfabetu hebrajskiego.

א [e], אע [ę] - olep
ב [v], בּ [b] - wiec
ג [g] - gmiel
ד [d] - dolot
ה [a] - je
ו
  • , וּ [u], וע [ǫ] - wów
    ז [z] - zaiń
    ט [č], טֹ [d͡ž] - czort
    י [j], [i], [y]: jeżeli poprzedzająca spółgłoska ma pod sobą samogłoskowy znak palatalizacji = [i] (np. בִּילו 'biło'), jeżeli znak depalatalizacji = y (np. בְּילו 'było'), niepoprzedzony żadnym znakiem lub bez znaku pod sobą = [j] - jać
    ך
  • - kop
    ל [w] - łomiedź
    ם [m] - mam
    ן [n] - nyń
    ס [s] - zmiech
    ע [~] -
    ף [p], פּ [f] - piej
    ץ [c], ץֹ [dz] - cedzi
    ק [k] - kap
    ר [r]  - rzesz
    ש [š], שׁ [ž] - szyn
    ת [t] - tów
    ִ ['] - znak palatalizacji
    ְ [-] - znak depalatalizacji

    Przykład / פשְיקלהד
    בשְיסצְי לוּדִא רוצוע סִא בולִנִי י רוּבנִי פוד בזגלִאעדאם סבאי גודנוסִתִי י סבְיך פרהב. סוע ונִי ובּדהראנִי רוזוּמאם י סוּמִאנִאם י פובִיננִי פוסתאעפובאתִ בובּאץ יִננְיך ב דוּכוּ בּרהתארסתבה.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Btw były języki słowiańskie zapisywane tymże pismem: klik.
  •  

Towarzysz Mauzer

Problem w tym, że dochowały się tylko szczątkowe inskrypcje. Za to jiddysz w sumie fonetykę (gdyby tylko!) miał dość mocno zeslawizowaną i superbogatą literaturę.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •