Éxan Khshāyarvan Aydīnirani (Wielkie Imperium Ajdyniriańskie)

Zaczęty przez Borlach, Wrzesień 14, 2016, 01:43:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Genialne. Bardzo wartościowe info, jak to narysowałeś?
  •  

Borlach

W Inkscapie, bazując na moich wcześniejszych szkicach (część z nich jest w artykule o Ajdynirze) i wielu obrazkach i zdjęciach z internetu dla dalszej inspiracji.

Jeden ze skrinów ze środka pracy:
Spoiler
[Zamknij]

Bazowałem na wielu różnych randomowych rzeczach, ale konkretniej to przede wszystkim na ubraniach indyjskich i chińskich, jedno też na egipskich. Co wgl będzie miało lorowe wytłumaczenie.
Imperium to obecnie trochę taki tygiel kulturowy, wszystkie narody są pod dużym wpływem kultury ajdyniriańskiej, ale i sami Ajdyniriańczycy są pod pewnym wpływem najważniejszych ludów, które podbili. To widać też w ubiorze. Np spodnie właściwe Tahareńczykom (tak na prawdę spodnie kurdyjskie) rozpowszechniły praktycznie po całym Imperium, tak, że obecnie nosi je większość ajdyniriańskich chłopów. Stały się też powszechnie używanymi "spodniami roboczymi", lub luźniejszym strojem do chodzenia po domu, razem z innym pochodnym rodzajem (spodnie haremowe). W ten sam sposób tradycyjny strój mhasalskich kapłanek przenik w kręgi ajdyniriańskiej szlachty, "zajdynirianizował się", stał się popularny i modny. 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Borlach

Panowie, zabrałem się za dopieszczanie, przerabianie i aktualizowanie moich flagowych artykułów. Na pierwszy ogień idzie ten o Imperium, w następnej kolejności pójdzie ajdyniriański oraz jego słownik.

Prezentuje więc wam zaktualizowany pierwszy rozdział (o symbolach narodowych) a także początek drugiego, konkretnie 3.1 Ustrój polityczny i tytulatura oraz 3.1.1 Administracja. Jestem pewny, że Ajdynir ma teraz najdokładniej opisany ustrój i system administracyjno-biurokratyczny ze wszystkich państw Kyonu.
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Ajdynir

Słowami klasyka: zapraszam do lektury i komentowania

W najbliższym czasie zamierzam dokończyć cały rozdział 3.
Oto ja, Adwokat Diabłów

Canis

Cytat: Borlach w Wrzesień 12, 2020, 22:22:05
Panowie, zabrałem się za dopieszczanie, przerabianie i aktualizowanie moich flagowych artykułów. Na pierwszy ogień idzie ten o Imperium, w następnej kolejności pójdzie ajdyniriański oraz jego słownik.

Prezentuje więc wam zaktualizowany pierwszy rozdział (o symbolach narodowych) a także początek drugiego, konkretnie 3.1 Ustrój polityczny i tytulatura oraz 3.1.1 Administracja. Jestem pewny, że Ajdynir ma teraz najdokładniej opisany ustrój i system administracyjno-biurokratyczny ze wszystkich państw Kyonu.
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Ajdynir

Słowami klasyka: zapraszam do lektury i komentowania

W najbliższym czasie zamierzam dokończyć cały rozdział 3.
Spoko robota, komentarze:
1. Widzę megalomania u władców?
2. Coś więcej o tym Mhasalu? Pojawia się gdzieniegdzie jak jakaś tajemnicza kraina.
3. Fajne te podziały i tytuły, "mistrz koni", etc.
4. Co z intrygami pałacowymi?
  •  

Borlach

Cytat: Canis w Wrzesień 13, 2020, 10:53:07
Spoko robota, komentarze:
1. Widzę megalomania u władców?
2. Coś więcej o tym Mhasalu? Pojawia się gdzieniegdzie jak jakaś tajemnicza kraina.
3. Fajne te podziały i tytuły, "mistrz koni", etc.
4. Co z intrygami pałacowymi?
1. U niektórych zdecydowanie tak. Historycznie, Imperatorowie będą dość ciekawą mieszaniną ludzi - od tych wariatów podobnych Neronowi czy Al-Hakimowi, przez autokratów rodzaju Ludwika XIV, Cezara i Napoleona na królach-uczonych jak Chosrow Anuszirawan, Al-Mamun czy nawet Aszurbanipal kończąc. Akurat obecny Imperator, Rhavanis III należy do tej ostatniej grupy, wzorowany będzie mocno na Marku Aureliuszu.

2. Tak, o Mhasalu będzie więcej, zamierzam go dośc dokładnie opisać. Ale tak samo jak w przypadku Dahitów i Tahareńczyków, czekam na opisanie klimatu Kyonu, bo to jaki dokładnie będzie tam panował klimat będzie miało ogromny wpływ na tamten region i rozwój mhasalskiej cywilizacji ;P

4. Chcę je dokładniej opisać w artykułach o Wielkich Rodach i Krwawym Lotosie, czyli religijnym zakonie asasynów, używanym do rozrachunków politycznych   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Borlach

Kolejny spory apdejt, uzupełniłem rozdziały:
3.1.2 Imperialna ideologia
3.1.3 Propaganda i slogany
3.1.4 Tajne służby, podrozdziały o Oczach i Uszach Imperatora   

Zapraszam do lektury

W następnej kolejności pójdą albo rozdziały o religii, albo o podziale administracyjnym 
Oto ja, Adwokat Diabłów

Canis

Cytat: Borlach w Wrzesień 15, 2020, 16:43:12
Wielkie Imperium Ajdyniriańskie odróżnia od innych państw to, że opiera się sprawiedliwości, praworządności, stabilności i ładzie, co stanowi odwołanie do pojęć tradycyjnego dualizmu ajdyniriańskiego, czyli Ładu (Āshah) i Chaosu (Djodyah).

"Opiera się" czy "opiera się na"? Z kontekstu rozumiem, że to drugie, fajna idea, zbliżona do brytyjskiej kolonialnej, jak rozumiem. Z kolei idea państwa środka przypomina Chiny, wiadomo, i ze zrozumiałych powodów Ajdyniriańczycy mogli to też tak pojąć. Spodobał mi się też aparat "ust imperatora" jako propaganda. Rozumiem też, że Ajdynir ma swoje służby wywiadowcze, co jest zrozumiałe w takim imperium.

Komentarzy poza tym brak - fajnie to uzupełnia obraz Ajdyniru, natomiast nie budzi jakichś pytań. Mnie będzie interesował ten wątek: "Legitymizacja władzy".
  •  

Borlach

Tak, oczywiście, że "opiera się na". Już poprawione xD
Rozdział o religii i legitymizacji władzy postaram się wkrótce wypełnić
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Borlach

Kolejny duży dodatek!
Ukończyłem już niemal cały rozdział o religii w państwie, dodając:
* Dashanarāmi
* Legitymizacja władzy:
- Pochodzenie
- Próby Królewskie
- Czyny i osiągnięcia
- Święto Dashanar

Została już tylko Tolerancja religijna i Pozycja kapłaństwa

Zapraszam do lektury
Oto ja, Adwokat Diabłów

Canis

Cytat: Borlach w Wrzesień 29, 2020, 14:30:02
Kolejny duży dodatek!
Ukończyłem już niemal cały rozdział o religii w państwie, dodając:
* Dashanarāmi
* Legitymizacja władzy:
- Pochodzenie
- Próby Królewskie
- Czyny i osiągnięcia
- Święto Dashanar

Została już tylko Tolerancja religijna i Pozycja kapłaństwa

Zapraszam do lektury

Bardzo ciekawe. Nie interesowałem się tym tematem wcześniej, więc za wielu rzeczy nie znam, ale Borlachu tu są celowo pewne luźne nawiązania do chrześcijaństwa, tak? Trójca, pewna symbolika ognia, ofiara z wina.

Fajna jest też ta kultura pokłonów. Takie ceregiele to zazwyczaj symbol państwa, które jest dostatnie, i które ma tyle wolnego czasu na rękach, że nie musi się zajmować w całości sprawami praktycznymi. W moich projektach, ostro skupionych na gospodarce, często o tym zapominam.

Co do Ajniadów, co jeżeli wyginą wszyscy z rodu cesarskiego?
  •  

Borlach

Cytat: CanisBardzo ciekawe. Nie interesowałem się tym tematem wcześniej, więc za wielu rzeczy nie znam, ale Borlachu tu są celowo pewne luźne nawiązania do chrześcijaństwa, tak? Trójca, pewna symbolika ognia, ofiara z wina.
Poniekąd, chociaż wiele z tych elementów czerpię raczej z tradycji perskiej, która paradoksalnie wywarła wielki wpływ na ceremoniał chrześcijaństwa. Ofiara z wina owszem, jest inspirowana obrzędem chrześcijańskim, chociaż jednocześnie rytuałem libacji. Motyw Trójcy, chociaż też podobny i chyba nawet podświadomie przeze mnie upodabniany do Trójcy w chrześcijaństwie, wywodzi się pierwotnie z inspiracji hinduską trójcą Trimurti (i Trybunałem z Morrowinda XD). Będzie to bardziej widoczne jak już porządnie opiszę Azhiram w osobnym artykule. Motyw i symbolika ognia jest już jednak bezpośrednią inspiracją perską.
CytatCo do Ajniadów, co jeżeli wyginą wszyscy z rodu cesarskiego?
Wtedy zostają jeszcze pozostałe Wielkie Rody, oraz dziesiątki rodów pomniejszych.

W żyłach wszystkich etnicznych Ajdyniriańczyków pływnie Święta Krew Ajniadów, większość Wielkich Rodów może też bez większych problemów udowodnić jakiś stopień pokrewieństwa z obecnie panującym Rodem Żysudrydów. Jeśli więc wszyscy Żysudrydzi wyginą, powinna pojawić się jakaś ambitna osoba która sięgnie po Koronę Cesarską. I będzie na to miała spore szanse jeśli będzie etnicznym Ajdyniriańczykiem z Serca Imperium, pochodzącym albo z jednego z Wielkich Rodów albo z któregoś pomniejszego Rodu, z prawdziwym lub sfałszowanym pokrewieństwem z Żysudrydami, i ogłosi i udowodni jakimiś wielkimi czynami, że boska siła hwennāru czyli królewskiego charyzmatu jest właśnie z nią.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Borlach

#161
Nowości:
Aktualne jest już wszystko, znajdujące się przed rozdziałem 3.2.1. Lista prowincji.

Zamierzam zrobić chwilę przerwy od Ajdyniru, po to by zamieścić na wiki podstawowe informacje o Mhasalu, jego języku oraz innych krajach przez mnie stworzonych (Talonbat, Rikkadan, Kejren, Emnar, Lomar, Dżaszyr, Dynastia Arlejska, i tak dalej). Natomiast w dalszych planach mam zamiar przenieść na wiki publikowany tu na forum Atlas Imperium, w formie artykułów o poszczególnych prowincjach Imperium. Zaczynając od Serca Imperium. I być może Mhasalu.

EDYCJA: tym samym Ajdynir zajmuje zaszczytne 10 miejsce na liście najdłuższych artykułów na wiki. A to może ledwo połowa pracy!
Oto ja, Adwokat Diabłów

Pluur

Rozumiem, że do 3.2.1. można spokojnie czytać? :D

Cytat: BorlachEDYCJA: tym samym Ajdynir zajmuje zaszczytne 10 miejsce na liście najdłuższych artykułów na wiki. A to może ledwo połowa pracy!
Gratulacje! Jednak, patrząc przez pryzmat języka olseskiego, to może czas by wydzielić jakieś części na inne strony?
  •  

Borlach

CytatRozumiem, że do 3.2.1. można spokojnie czytać? :D
Tak, jak najbardziej!
CytatGratulacje! Jednak, patrząc przez pryzmat języka olseskiego, to może czas by wydzielić jakieś części na inne strony?
Już tak zrobiłem XD

Cały rozdział o wojskowości oraz rozdział o gospodarce i demografii będzie wydzielony na osobną stronę. Być może wydzielę tak też historię Ajdyniru. I nawet z tym główny artykuł o Ajdynirze będzie pewnie znacznie dłuższy w finalnej wersji
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

  •