Język Norling

Zaczęty przez Draco332, Styczeń 15, 2017, 16:57:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Draco332

Pomysł wpadł mi do głowy znikąd, z mroku otchłani moich myśli. Zaczęło się od wymyślenia prostego słówka "nord" - północ (nazwa języka to skrót od Nord Lingwa gdyż w moim conworldzie posługuje się nim północny lud Nordów - nie przedstawiłem go jeszcze). Chwyciłem mój notatnik i zacząłem bazgrolić wymyślony alfabet. Oto co jak na razie wyłoniło się z części mojego mózgu odpowiadającej za tworzenie języków (i chyba połączonej z tą od języka walijskiego :/ ):

Alfabet:
a, b, c, d, dd, e, ff f, g, gg, h, gh, i, y, k, l, ll, m, n, nn, o, p, pf, q, r, rh, s, ss, t, th, u, ü, v, w, z

a /ʌ/
b /b/
c /k/
d /d/
dd /ð/
e /ɛ/
ff f /f/
g /g/
gg /ʒ/
h /h/
gh /ħ/
i /i/
y /ə/ bądź /j/
k /k/
l /l/
ll /ɬ/
m /m/
n /n/
nn /ŋ/
o /ɔ/
p /p/
pf /ɸ/
q /k/
r /r/
rh /r̥/
s /s/
ss /ʃ/
ch /χ/
t /t/
th /t͡ʃ/
u /i/
ü /ʉ/
v /v/
w /ʊ/ bądź /w/
z /z/

Osoby i czasownik być:

Osoby
L. poj
1. Dw
2. Te/Che (forma grzecznościowa)
3. Fo, he, ith
L. mn
1. Ni
2. Che
3. Hw

Czasownik "być":
L. poj
1. Dw i
2. Te/che i
3. Fo/he/ith i
L. mn
1. Ni w
2. Che i
3. Hw w

EDIT: Zapomniałem o jednym. Litera "h" po spółgłosce zmiękcza ją np. mhon - /mjɔn/

Jak na razie tylko tyle  :-)
  •  

Caraig

CytatZaczęło się od wymyślenia prostego słówka "nord" - północ (...)

Przecież nie można wymyśleć istniejącego już słowa.
  •  

Mônsterior

A po kiego grzyba podwójne 'f', skoro nie ma pojedynczego 'f'?
  •  

Draco332

Cytat: Caraig w Styczeń 15, 2017, 17:52:17
CytatZaczęło się od wymyślenia prostego słówka "nord" - północ (...)

Przecież nie można wymyśleć istniejącego już słowa.
To takie słowo istnieje?  :-P To może inaczej - ...zaczęło się od przeinaczenia angielskiego słówka "north" w "nord" - północ...
Cytat: Mônsterior w Styczeń 16, 2017, 00:19:14
A po kiego grzyba podwójne 'f', skoro nie ma pojedynczego 'f'?
Mam waliofobię ;-;
  •  

Widsið

  •  

Obcy

Cytat...zaczęło się od przeinaczenia angielskiego słówka "north" w "nord" - północ...

Bardziej mi się podoba wywód ze starofrancuskiego lub staronordyckiego. Jednak w związku z tym, że Twój lud nazywa się Nordowie, to oczekuję jakiegoś althistowego wyjaśnienia - inaczej koniecznie będziesz musiał zmienić nazwę ludu :P
  •  

Draco332

#6
Cytat: Obcy w Styczeń 16, 2017, 19:34:09
Cytat...zaczęło się od przeinaczenia angielskiego słówka "north" w "nord" - północ...

Bardziej mi się podoba wywód ze starofrancuskiego lub staronordyckiego. Jednak w związku z tym, że Twój lud nazywa się Nordowie, to oczekuję jakiegoś althistowego wyjaśnienia - inaczej koniecznie będziesz musiał zmienić nazwę ludu :P
Cóż, przedstawię później Elsi'ę (mój conworld) i coś o Nordach (o Loryjczykach też  :-P).
  •  

Draco332

-Nieudany "eksperyment"
  •