Jakie gwary nie-polskie są zrozumiałe/podobne do Polaka/Polskiego?

Zaczęty przez poloniok, Grudzień 18, 2016, 18:00:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Gwary Laskie już w liście mam, chodzi mi jednak o gwary innych języków słowiańskich
  •  

Obcy

Cytat: poloniok w Grudzień 18, 2016, 18:00:48
Gwary Laskie już w liście mam, chodzi mi jednak o gwary innych języków słowiańskich

Być może jeszcze gwara chachłacka (dialekt ukraińskiego) - ma o wiele więcej naleciałości z polskiego niż literacki ukraiński.

Przykładowa próbka:
Cytat
Pudlaśka mova naležyt do tych rêdkich indoeuropejśkich movuv, u kotorych, okrum odinóčnoji i mnôžnoji ličby, vystupaje dovoli prymiêtno šče tak zvana parnája ličba. U słovjanśkich movach parnaja ličba jak povnopravna gramatyčna kategoryja zachovałasie do diś tôlko v słovenśkuj, nižniołužyćkuj i verchniołužyćkuj movach. U inšych słovjanśkich movach zachovalisie tôlko relikty parnoji ličby, ale v pudlaśkuj movi siêty relikty namnôho častiejšy, čym, naprykład, u biłoruśkuj, ukrajinśkuj i pôlśkuj razom uziatych.

EDIT: Takie bardziej podobne do polskiego są jeszcze dialekty Puszczy Białowieskiej, ale o nich nie mogę znaleźć zbyt wielu informacji.
  •  

poloniok

Dzięki za odpowiedź!

A w jakim dokładnym (znaczy gdzie w Ukrainie) regionie obsługiwuje się z gwarą chachłacką?
  •  

Obcy

Cytat: poloniok w Grudzień 18, 2016, 19:03:31
Dzięki za odpowiedź!

A w jakim dokładnym (znaczy gdzie w Ukrainie) regionie obsługiwuje się z gwarą chachłacką?

To w Polsce się posługuje tą gwarą (albo - jak to niektórzy wolą - językiem). Są to okolice Siemiatycz, Białej Podlaskiej i Bielska Podlaskiego.
  •  

poloniok

Znaczy że w Ukrainie nie znajdzie się na mówiących tej gwary? :(
  •  

Obcy

Nie, na Ukrainie też da się usłyszeć mowę chachłacką, ale nie aż tak jak na Podlasiu:
Cytat
Na szczególną uwagę zasługuje gwara chachłacka. Występuje nie tylko na Podlasiu, także na terenach północno-zachodniej Ukrainy, na Lubelszczyźnie. Na naszym terenie tu i ówdzie posługują się nią jeszcze np. mieszkańcy okolic Siemiatycz, Włodawy, Białej Podlaskiej oraz Parczewa. Choć czynną znajomość języka chachłackiego mają już tylko osoby starsze, zapożyczenia w mowie potocznej stosują także przedstawiciele młodego pokolenia.
  •  

poloniok

  •  

Obcy

  •  

poloniok

Dobrze

Gdzie jeszcze możemy znaleść dalszejsze gwary (na Słowacji myśle są dobre szansy żeby znaleść je)?
  •  

Obcy

Jest jeszcze gwara spiska i orawska, ale mimo ich położenia głównie na Słowacji to się je zalicza głównie do gwar małopolskich aniżeli północnosłowackich.
  •  

poloniok

Okay

Trochę off-topic ale podobny temat: Gdzie tkwi kultura bliska do polskiej w Europie pomiędzy narodach nie polskich? Bo może być że mimo tego że nie podobny język mówią to jednak przez kulturę (religia, tradycje lokalne, kuchnia, etc) są zbliżone do Polski
  •  

Pluur

1. Chachłacką mową (tak to nazywano) mówiono także w okolicach Przemyśla, Sieniawy (na powyższej mapie jakieś gwary nadsańskie). Ile to miało wspólnego z tymi podlaskimi nie wiem, wiem natomiast, że utrzymało się to tam jeszcze do naszych czasów wśród starszych mieszkańców - ale raczej jako język szyfr, gdy owe starsze jednostki nie chcą, by coś usłyszały te młodsze, które chachłacką mową już nie mówią.

2. Wyczytałem kiedyś gdzieś, że najbliższe polskiemu są gwary wschodniosłowackie, jednak nic o nich nie wiem, prócz tego, że rzekomo zachowały* /dz/



* - ah, jakbym chciał ten tryb nieświadka w polskim ;.;
  •  

poloniok

CytatTak, a właściwie to mniejsza część tego obszaru.

Znaczy że jaki region mogliśmy by określić jeszcze? Albo masz na myśli słowo "obszar" na względ zielonego regionu, a nie że obszar dystrybucji gwary chachłackiej?
  •  

spitygniew

Cytat: Pluur w Grudzień 19, 2016, 15:36:23
2. Wyczytałem kiedyś gdzieś, że najbliższe polskiemu są gwary wschodniosłowackie, jednak nic o nich nie wiem, prócz tego, że rzekomo zachowały* /dz/
Tak, wschodniosłowackie, m.in. dlatego, że sa oparte na lechickim substracie, na który dopiero potem nasunął się słowacki. Warto dodać, ze wschodni Słowacy nazywają pozostałych (czy też nazywali kiedyś) Czechami, bo dla nich tamtejsze dialekty bardziej właśnie do czeskiego są podobne.
P.S. To prawda.
  •  

Pluur

Cytat: spitygniew w Styczeń 19, 2017, 18:18:37
Cytat: Pluur w Grudzień 19, 2016, 15:36:23
2. Wyczytałem kiedyś gdzieś, że najbliższe polskiemu są gwary wschodniosłowackie, jednak nic o nich nie wiem, prócz tego, że rzekomo zachowały* /dz/
Tak, wschodniosłowackie, m.in. dlatego, że sa oparte na lechickim substracie, na który dopiero potem nasunął się słowacki. Warto dodać, ze wschodni Słowacy nazywają pozostałych (czy też nazywali kiedyś) Czechami, bo dla nich tamtejsze dialekty bardziej właśnie do czeskiego są podobne.

Więcej, więcej informacji?
  •