Jakie gwary nie-polskie są zrozumiałe/podobne do Polaka/Polskiego?

Zaczęty przez poloniok, Grudzień 18, 2016, 18:00:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Tu uzyskałem jeszcze więcej informacji. Tu poruszany jest przede wszystkim wątek polskiej kolonializacji wschodniej Słowacczyzny.

Tu jeszcze ciekawe zdanie:
CytatGwary wschodniosłowackie są stosunkowo podobne do pobliskich gwar polskich (mówi się o dawnym osadnictwie polskim we wschodniej Słowacji), informacja o nazywaniu Słowaków Lachami jest zatem prawdopodobna.
  •  

Pluur

  •  

poloniok

CytatZnaczy że jaki region mogliśmy by określić jeszcze? Albo masz na myśli słowo "obszar" na względ zielonego regionu, a nie że obszar dystrybucji gwary chachłackiej?

A na moje pytanie nikt nie odpowiada?

CytatGwary wschodniosłowackie są stosunkowo podobne do pobliskich gwar polskich (mówi się o dawnym osadnictwie polskim we wschodniej Słowacji), informacja o nazywaniu Słowaków Lachami jest zatem prawdopodobna.

Pytanie tutaj chyba raczej jest czy wszystkie wschodniosłowiańskie gwary w pobliżu Polski są ipso facto podobne do polskiego? Może być że tylko gwara chachłacka jest podobna do polskiego, a reszta nie
  •  

Pluur

CytatPytanie tutaj chyba raczej jest czy wszystkie wschodniosłowiańskie gwary w pobliżu Polski są ipso facto podobne do polskiego? Może być że tylko gwara chachłacka jest podobna do polskiego, a reszta nie

Tu chodzi nam o gwary wschodniosłowackie, nie -słowiańskie, te państwo które utworzyliście po podziale Czechosłowacji 1939.
  •  

poloniok

Hahaha przepraszam za szybko czytałem  ;-D

Dobra teraz mamy te gwary w liście:


  • gwara laska
  • gwara spiska i orawksa
  • gwara chachłacka
  • gwara wschodniosłowacka
  • dialekty Puszczy Białowieskiej

Czy jeszcze jakieś gwary mogliśmy by dodać?

A poza tym: Wszystkie gwary wschodniosłowackie czy tylko jakaś specyficzna gwara wschodniosłowacka?
  •  

Feles

Cytat: Pluur w Styczeń 20, 2017, 14:27:56
Tu chodzi nam o gwary wschodniosłowackie, nie -słowiańskie, te państwo które utworzyliście po podziale Czechosłowacji 1939.
Ej, ja nie wiedziałem, że poloniok należał do wyższych władz III Rzeczy. :P
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

poloniok

Cytat
Ej, ja nie wiedziałem, że poloniok należał do wyższych władz III Rzeczy. :P



Jeszcze jak!
  •