Autor Wątek: Polska klawiatura - projekt  (Przeczytany 23727 razy)

Offline dooh

 • Wiadomości: 3
  • klawa.pl – polski układ klawiatury
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 02, 2015, 00:11:10 »
Ktoś już wziął się za polską klawiaturę:

Chamskie hotlinkowanie.
Tutaj więcej informacji.
Witam, jestem autorem powyższego układu. Chętnie odpowiem na pytania związane z jego opracowaniem i generalnie z układami klawiatury.
 

Offline dooh

 • Wiadomości: 3
  • klawa.pl – polski układ klawiatury
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 02, 2015, 00:50:02 »
Odpowiem na szybko na dotychczasowe kwestie.

Udało mi się takowy układ stworzyć - jest on modyfikacją układu PN-97 (rozszerzenie norm maszyn do pisania na komputery)

Ten układ nie jest ani trochę ergonomiczny. ;) Na dłuższą metę jego użytkowanie byłoby nawet bardziej męczące niż QEWRTY (z powodu większego obciążenia małych palców).

Moim skromnym zdaniem litery Q, V oraz X powinny być pisane z altem, jako że nie są to znaki występujące w polskim poza paroma obcymi słowami. Na pewno lepsze by było takie "przerzucenie" niż Ń, Ż i Ś gdzieś na górze poza "częścią z literami".
Klawiatura służy nie tylko do pisania. Powyższe litery, które chciałbyś usunąć z „pierwszego rzędu” służą do tworzenia najczęściej używanych skrótów zarówno ogólnosystemowych jak i prawie w każdym programie użytkowym.

Nie powiedziałbym, nikt tego (no może poza Litwinami) tego nie stosuje. Utrudniałoby to programowanie.

To programiści niech se jadą na QWERTY.
Gdyby wszystko uzależniać od programistów, to jakikolwiek "unarodowiony" układ klawiszy nie ma sensu.

Komputery już nie są tylko dla programistów - te czasy już minęły.
Programuje się głównie w języku angielskim. Jeśli ktoś to robi zawodowo, to najlepszą opcją dia niego jest jeden z ergonomicznych układów dla języka angiekskiego, oprcaowany specjalnie pod tym kątem (workman, colemak itp.).

Chodzi tu o to, aby był to układ uniwersalny, służący zarówno do programowania, jak i do pisania tekstów, w tym także w obcych językach (znaki diakrytyczne). Obecny układ klawiatury tego nie zapewnia.
Nie da się opracować uniwersalnego układu. Nie da się pogodzić na klawiaturze takich różnic, jak np. taka, że 'z' jest najczęściej występującą spółgłoską w j. polskim i najrzadziej występującą w j. angielskim. W pierwszym przypadku klawisz powinien znajdować się w jednym z najwygodniejszych miejsc na klawiaturze, a w drugim – może być w najgorszym.

(a układ chujowy, w dodatku zachowuje wszystkie alty, co jest absurdem w layoucie, którego celem jest szybkie pisanie po polsku. Jeszcze rozumiem, żeby coś takiego jak "ź" czy "ń" było pod altem, ale coś tak często używanego jak "ż" czy "ł" zasługuje na klawisz).
Celem było zmniejszenie zmęczenia podczas długiego pisania. Szybkość przy tak zoptymalizowanym układzie jest osiągana wtórnie. ;) Czemu chciałbyś akurat „ż” osobno, gdy „ęąó” występują częściej w j. polskim niż „ż”?
W porównaniu do j. angielskiego, gdzie trzeba wziąć pod uwagę 22 litery – w j. polskim jest trudniej, bo liter używanych jest ~30 (?). Nie ma tyle wygodnych klawiszy na klawiaturze. ;)

Na zaproponowanej klawiaturze nie da się pisać po litewsku i łotewsku  :-(
Układ jest dla j. polskiego. ;) Ma zaimplementowaną obsługę innych znaków narodowych zaczerpniętą od Marcina Wolińskiego. Pełna mapa znaków:

 

Offline Obcy

 • Loov þän Semien onn þän Horden!
 • Uciekinier
 • Wiadomości: 1 812
 • Pochwalisze: 32 razy
 • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 02, 2015, 12:12:58 »
Ktoś już wziął się za polską klawiaturę:

Chamskie hotlinkowanie.
Tutaj więcej informacji.
Witam, jestem autorem powyższego układu. Chętnie odpowiem na pytania związane z jego opracowaniem i generalnie z układami klawiatury.

Jak są rozłożone klawisze "na ręce"? Proponowany układ obciąża bardziej którąś z rąk? Jaki był cel stworzenia takiego układu, a nie innego?
 

Offline dooh

 • Wiadomości: 3
  • klawa.pl – polski układ klawiatury
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 02, 2015, 14:13:53 »
Witam, jestem autorem powyższego układu. Chętnie odpowiem na pytania związane z jego opracowaniem i generalnie z układami klawiatury.

Jak są rozłożone klawisze "na ręce"? Proponowany układ obciąża bardziej którąś z rąk? Jaki był cel stworzenia takiego układu, a nie innego?
Rozkład na palce i ręce jest widoczny w porównaniu klawa.pl vs qwerty. Wychodzi ~50:50. Nie rozumiem drugiego pytania.  ;-) Celem było stworzenie najlepszego pod względem ergonomii układu klawiatury dla języka polskiego. Przed publikacją ze dwa lata testowałem różne koncepcje. Biorąc pod uwagę łącznie takie czynniki jak: odpowiedni rozkład na palce i ręce w tym ich przemienność, częstotliwość występowania znaków w j. polskim, najczęściej występujące pary liter, dostęp do popularnych skrótów klawiszowych itd. zaprezentowany układ dla j. polskiego miażdży qwerty i jest bardziej ergonomiczny niż dvorak, colemak itd.
 

Offline Norris

Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2017, 13:41:27 »
Odkopując:
Jak wyglądałaby althistowa polska klawiatura w wersji JCUKEN, nawiązującej do układu klawiatury w Rosji?
Możliwości do wprowadzenia były dwie:
1) Kongresówka - większy poziom mechanizacji niż w rzeczywistości, wspólny układ klawiszy dla języka polskiego i rosyjskiego.
2) PRL - większy zamordyzm niż w rzeczywistości.
Układ maszynistki (czy do komputerów by przetrwał, skoro w realu układ maszynistki nie przetrwał?) wyglądałby tak:

 

Offline Dynozaur

 • Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
 • Wiadomości: 3 728
 • Pochwalisze: 209 razy
 • Wiecznie obserwowany
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2017, 10:12:46 »
W Kongresówce by to tak nie wyglądało, bo obowiązywał przedreformowy JIUKEN.
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.
 

Offline Omega

 • Wiadomości: 1
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 05, 2018, 10:57:26 »
Ergonomiczna klawiatura, pokazana wyżej, wydaje mi się ciekawym pomysłem, choć na pewno nauczenie się pisania na niej w rzeczywiście sensownym tempie wymaga czasu. Ja osobiście używam od kilku lat własnej modyfikacji układu QWERTY, zaprojektowanej tak, żeby zwiększyć wygodę pisania, ale jednocześnie nie wymagać nauki zupełnie nowego układu.

Jak widać w załączonym pliku, klawisz alt jest w zasadzie zbędny, gdy pisze się tylko po polsku i nie potrzeba żadnych dodatkowych znaków. Kreskę nad literą dodaje martwy klawisz znajdujący się tam, gdzie normalnie litera Q. Mimo niewielkich zmian w stosunku do typowej klawiatury programisty, taki "kompromisowy" układ czyni pisanie znacznie wygodniejszym - no i da się go używać jedną ręką, bo nie trzeba co chwilę dusić alta  ;-)
 

Offline Skwibrzoń

 • Wiadomości: 1
Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 01, 2019, 21:54:43 »
Witam wszystkich
Odkopuję wątek, żeby zwrócić uwagę na ciekawy polski układ klawiatury zaprojektowany w oparciu o francuski układ BÉPO:W układzie NOZAK bezpośrednio dostępne są wszystkie polskie litery z wyjątkiem dwóch najrzadziej występujących Ń i Ź. Litery są rozmieszczone tak, by ułatwić szybkie pisanie dwiema rękami (pod tym względem jest podobno nawet lepszy od klawa.pl). Ergonomiczny układ zastosowano nawet do cyfr, co wydaje mi się jednak przesadą.

Inny problem: układ w czterech głównych rzędach zawiera 48 znaków, o 1 więcej niż na typowej w Polsce klawiaturze QWERTY, więc zwykłe przeprogramowanie klawiszy byłoby w tym przypadku niewystarczające. Można by usunąć jeden ze znaków specjalnych (symbol dolara wydaje się oczywistym wyborem, nie jest zbyt często używany w języku polskim), albo nawet przesunąć Q, V i X pod Alt, co zwolniłoby 2 miejsca na dodatkowe znaki specjalne (skróty przypisane do tych liter mogłyby być domyślnie przypisane do którychś z polskich liter).

Link do prezentacji: http://www.gust.org.pl/bachotex/2015/presentations/2015DThiriet01.pdf
 

Offline Norris

Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 27, 2020, 02:44:09 »
Wracam z nową wersją projektu.
Tym razem układ oparty na PN-87 dla komputerów Mazovia, z wersją znacznie rozszerzoną o znaki w standardzie Unicode, wzorem niemieckiego standardu T3, US-International i Finnish multilingual. Wszystkie pozycje Alt i Alt+Shift zajęte :P

Znaki możliwe do otrzymania:
˛ ąęįų
˙ ċżėġıŀ
´ ćńóśźáéíúýŕĺẃǽǿ
¨ äëïöüÿẅ
ˇ čřšžďťěňľ
^ âêîôûĉĝĥĵŝŷŵ
˘ ăĕĭŏŭğ
° åů
˝ őű
¸ çşţģķļņŗ
~ ãĩñõũ
- đħłŧ
` àèìòùỳẁ
¯ āēīōū

Pełna lista znaków do otrzymania:
!"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~ ¡¢£¤¥¦§¨©«¬®¯°±²³´µ¶¸¹»¼½¾¿ÀÁÂÃÄÅÆÇÈÉÊËÌÍÎÏÐÑÒÓÕÖ×ØÙÚÛÜÝÞßàáâãäåæçèéêëìíîïðñòóõö÷øùúûüýþÿ
ĀāĂ㥹ĆćĈĉĊċČčĎďĐđĒēĔĕĖėĘęĚěĜĝĞğĠġĢģĤĥĦħĨĩĪīĬĭĮįİıĴĵĶķĹĺĻļĽľĿŀŁłŃńŅņŇňŌōŎŏŐőŒœŔŕŖŗŘřŚśŜŝŞşŠšŢţŤťŦŧŨũŪūŬŭŮůŰűŲųŴŵŶŷŸŹźŻżŽžſ
ǼǽǾǿˇ˘˙˛˝ẀẁẂẃẄẅỲỳ–—‘’‚“”„†•…‰‹›€™Ω←↑→↓∂∆∑√∞≈≠≤≥

Razem 353 znaki (wobec zaledwie 113 znaków w PL programisty).

Wersja graficzna:


Układ do pobrania i zainstalowania na stronie https://megawrzuta.pl/download/dc0cdd3907d00105dc405f68df0f5a69.html

Plik klc z układem wykonany w MSKLC https://megawrzuta.pl/download/a1c78e11b04f72e48be6d49c5b819e4d.html

Polecam.

Alternatywnie wersja z zachowanym QWERTY:

Układ https://megawrzuta.pl/download/370cb95f67a2c1fa2177f67a7b31a6a9.html

Plik https://megawrzuta.pl/download/3a3735a9696ef9fd0e6faf063e5e5629.html

Edit (26.06): Pliki dopracowane, dodana możliwość otrzymywania wielkich polskich liter za pomocą Caps Lock.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2020, 01:31:55 wysłana przez Norris »
 

Offline Norris

Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 31, 2020, 22:20:02 »
Można też zaproponować polskie nazwy klawiszy wzorem np. niemieckich.

Ctrl - Ktrl

Print Screen/Sys Rq - Druk/Pyt. syst.
Scroll Lock - Przewijanie
Pause/Break - Pauza

Ins - Wstaw
Home - Poz. 1
Page Up - Strona ↑
Del - Usuń
End - Koniec
Page Down - Strona ↓
 

Offline Norris

Odp: Polska klawiatura - projekt
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 25, 2020, 14:44:02 »
Cd.

Propozycja możliwie najbardziej optymalnego polskiego układu, mogąca zostać nazwana "polskim Dvorakiem".W układzie tym swój klawisz otrzymała każda z 35 liter, powstał na podstawie częstości liter w języku polskim (korpus PWN z 2006), a także dwu- i trójznaków według najczęstszego występowania. Jednak do jego używania konieczna byłaby klawiatura z dodatkowym klawiszem w sąsiedztwie lewego Shifta, typowa dla układów m.in. niemieckiego, czeskiego, węgierskiego. Układ znacząco ułatwia pisanie najpopularniejszych połączeń, jak "ch", "ze", "wi", "st", "rz", "cz", "sz", "dz"; "nie", "prz", "był", "dzi", "wie". Wiele popularnych wyrazów można otrzymywać po prostu przez przejazd palcem przez klawisze.

Tak z kolei wygląda optymalizacja dla palców rąk przy pisaniu bezwzrokowym:

Lewa ręka:
Mały – ŹŚĆQF – 1,56%
Serdeczny – LMT – 8,88%
Środkowy – WSB – 10,44%
Wskazujący – NPYIRŁ – 27,13%

Prawa ręka:
Wskazujący – EZADOK – 36,72%
Środkowy – UCG – 7,88%
Serdeczny – JH – 3,36%
Mały – ĘÓXĄŻVŃ – 4,04%

Przy uwzględnieniu samych liter stosunek L:P wynosi 48:52.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2020, 21:56:07 wysłana przez Norris »