Alternatywne sposoby zapisu języka polskiego - temat własnych ortografii

Zaczęty przez kmitko, Sierpień 17, 2011, 09:24:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Felesie, tak przeleciałem po liście różnych rozłącznych wyrażeń przyimkowych, powiedz mi, mam li według Twej reguły gdzieś rację, czy li gdzieś się mylę?

bez bezmała, bezliku, bez ustanku, bez reszty, bez wątpienia,
beze beze mnie,
dla dla dwojga, dla niepoznaki, dla nich,
do do pracy, do dziesięciu, do niego, docna, do niedawna, dosiegoroku, dowidzenia,
mimo mimo to, mimowoli, mimo przeszkód,
na najaw, napamięć, napewno, naprzekór, naprzełaj, naprzykład, nawznak, naopak,
narazie, nacodzień,
nad nadwyraz, nad miarę,
nade nade mną, nadewszystko,
o oile,
od od dawna, od niedawna, od niechcenia, odrzeczy, od tego, odrazu,
ode ode mnie,
po pocichu, poco, poomacku, po czym, pokolei, po pięć, popolsku, poprostu, potrochu,
powtóre, po wszystkim, popołudniu,
pod pod dostatkiem, podspodem, pod warunkiem, pod względem, pod kierunkiem,
pode pode mna,
poza poza mną, poza tym,
przed przedpołudniem, przedczasem, przed domem,
przede przede mną, przedewszystkim,
przez przez lasy, przez Europę, przez ten czas,
przeze przeze mnie,
przy przyczym, przytym, przy tobie,
spod spod oka, spod łóżka,
spode spodełba, spode mnie,
sprzed sprzed domu, sprzed roku,
sprzede sprzede mnie,
w wogóle, wpoprzek, w razie, w środku, wzamian, w okamgnieniu, wprzeddzień, wprawo,
wbród,
we we wtorek, we Włodawie, we wrzątku,
z zcicha, zlekka, z powodu, zpowrotem, z rana, z przodu, zreguły, zwolna, zdaleka, zwysoka, zprzeciwka, zgrubsza,
za zamąż, za granicą, zapółdarmo, zadarmo, zadnia, zamłodu, zamało, zawiele, zapanbrat, zapomocą, za pięć złotych, za co, za to, za nic,
ze zewszechmiar, ze skutkiem, ze spodu, ze mną,
znad znad stawu, znad morza.

Nie powiem, żeby ta reguła mnie obezwładniała swoją oczywistością, ale lepsza taka niż żadna.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Wiesz, są to po prostu wyrażenia przyimkowe, które są najczęściej używane.
Nie wiem, jak Ci to wytłumaczyć, czasami po prostu niektóre rzeczy nie mają sensu, i tak już jest.

Feles

Mauzer, jeśli stosujesz tų regułę, to masz rację nawet, jeśli się mylisz. Dowolność.

Swoją drogą, nie lepiej: spowrotem, sprzeciwka (por. stąd, spod)?

Cytatw okamgnieniu
w oka mgnieniu = w mgnieniu oka

Trzecie kryterium, o którym nie wspomniałem, czyli zmiana kolejności jest możliwa tylko w przypadku osobnych wyrazów.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatMauzer, jeśli stosujesz tų regułę, to masz rację nawet, jeśli się mylisz. Dowolność.
No tak, ale powstawanie nierozdzielnych połączeń wyrazowych - czyli w istocie frazeologizmów - jest regulowane przez uzus językowy. Koniec końców, w takim wypadku wyrocznią faktycznie będzie słownik, ale będzie jakby wyrocznią mądrzejszą i sprawiedliwszą.

CytatSwoją drogą, nie lepiej: spowrotem, sprzeciwka (por. stąd, spod)?
Oczywiście, że lepiej, jestem przecie zwolennikiem daleko idącego ufonetycznienia. Tu jednak szło mi wyłącznie o sprawdzenie łaczności/rozdzielności.

CytatTrzecie kryterium, o którym nie wspomniałem, czyli zmiana kolejności jest możliwa tylko w przypadku osobnych wyrazów.
OK, zgoda! Sprawdziłem tylko "w jednym okamgnieniu" :).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

Zróbmy manifestację w Warszawie, na której będziemy palić słowniki.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Taki temat na starym forym byů, ale śe zmyů. Wienc jak hceće pisać w hangylu czy cyrylicy, to rupće to tu, a ńe w innyh dźaůah.
  •  

Henryk Pruthenia

Ja będę zły, i będę pisał normalnie, by móc pisać w innych działach też normalnie™.

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Te forum zawsze pozwalało nam na pisanie wszędzie jak się chce, i nigdy nie została złamana jakaś zasada, że nagle staliśmy się dla siebie niezrozumiali. Więc po co wymyślać jakąś zasadę, która jest niepotrzebna i ogranicza naszę złotę wolność wolną?

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 19, 2012, 23:43:29
Te forum zawsze pozwalało nam na pisanie wszędzie jak się chce, i nigdy nie została złamana jakaś zasada, że nagle staliśmy się dla siebie niezrozumiali. Więc po co wymyślać jakąś zasadę, która jest niepotrzebna i ogranicza naszę złotę wolność wolną?
Zasadę? Ja tylko założyłem ten temat, bo taki był na starym forum, i żebyście mogli się wyszaleć...

Also kvols, na tym forum naprawdę chyba panuje anarchizm, skoro post takiego nikogo jak ja traktowany jest jak post moderatora/administratora...
  •  

Feles

Phi, iak pszed rozbiorami.

A ia sie vyuamie, i bende pisau po svoiemu.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia


Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •