Słoweński (tym razem na poważnie)

Zaczęty przez tob ris tob, Wrzesień 24, 2012, 20:15:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ліцьвін

Odkopuję. :v
Niedawno dowiedziałem się na Lituanistyce (Białorutenistyce) jakoby słoweński także posiadał akanie choć na terenie Słowenii nigdy żadnych Bałtów nie było. Mało tego, ma mieć podobno także ŭ i w ogóle wiele cech wspólnych z litewskim (biał.). Wie ktoś coś więcej na ten temat? :v

Litewski = Białoruski
  •  

Pluur

Cytat: マシオ w Październik 10, 2017, 19:12:02
Odkopuję. :v
Niedawno dowiedziałem się na Lituanistyce (Białorutenistyce) jakoby słoweński także posiadał akanie choć na terenie Słowenii nigdy żadnych Bałtów nie było. Mało tego, ma mieć podobno także ŭ i w ogóle wiele cech wspólnych z litewskim (biał.). Wie ktoś coś więcej na ten temat? :v
Szczerze? W tej małej Słowenijce jest tyle dialektów, że wszystko jest możliwe: począwszy od pojebanszych liczebników rezjańskich, przez dziwne nazewnictwo narzędzi (słowiańskie, germańskie, bądź italskie), zachowywanie dziwnych czasów, liczb podwójnych, aż po pisownie, która za chuja nie oddaje choćby samogłosek słoweńskich. Do tego ichniejsze v wymawiane jest jak [w] m. in. po samogłoskach: zdrav. Słoweński przeprowadził też fajną zmianę fonetyczną (ile razy ja jej nie pożyczyłem!) VzV > VrV [albo na odwyrtkę, nie pamiętam :C]. Zapomniałem o zwariowanych tonach, które chyba inaczej działają niż w językach serbo-chorwackich.
  •  

Obcy

#17
Inaczej działają tony niż w serbo-chorwackich (tfu, serbo-chorwackim). Jest ich tylko trzy, zaszło trochę przesuwek akcentu w przód i w tył, do tego długie samogłoski mogą być wyłącznie pod akcentem.

Co do problemu v, ostatnio w opinii publicznej była kwestia nazwiska Prevc. Komentatorzy jeszcze dwa lata temu wymawiali [prefc], ale jakiś "słowenista" doszedł do głosu i odtąd wiodące stacje telewizyjne już mówią [prełc].

A w kwestii ž > r, to z tego się porobiło kilka fajnych wyrazów typu kdor (= któż), kar (= cóż).
  •