Polskie Runy?

Zaczęty przez poloniok, Marzec 06, 2017, 12:01:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

CytatEDIT: Nawet od jakiegoś księdza kiedyś słyszałem, że używanie cyrylicy przez katolików to grzech

Dlatego wolałbym Głagolicę, używana przez wieki od Chorwatów, jakie podobnie są katolikami.  ;-D

Sądzę tylko że Głagolica była by lepszą opcją niż cyrylica. Łacinka nasza jest tak kompletnie od innych języków zainspirowana że aż szkoda gadać (zobacz wątek "Narzecze Wysokopolskie" ostatnie posty). Dlatego żeby stworzyć alfabet "wysokopolski" mieliśmyby zeliminować wpływy innych języków, rezultat jest strasznie brzydko wyglądająca Łacinka.

Cyrylica i Głagolica mają ten pozytywny aspekt że oni ipso facto są stworzone dla język słowiańskich, nie trzeba nic modyfikować. Jednak są znaki w cyrylicy (jak Џ i Ђ np.) jakie zostały wymyślone w niedawnym czasie (dla macedońskiego, serbskiego, ...). Znaczy że używanie tych liter jest zapożyczeniem!

Głagolica jednak ma już w swojej wersji swe odpowiedniki dla te głoski (Ⰼ dla Ђ na przykład), do tego jeszcze fakt że katolicka Chorwacja popierała ten alfabet długi czas i suma Summarum mogę powiedzieć że według mnie najlepszym opisywaniem dla wysokopolszczyzny była by Głagolica
  •  

Pluur

Hola hola, ktoś wywołał obrządek słowiański. Nie powiem czytałem na ten temat trochę, niestety 3 tomy Obrządku słowiańskiego w Polsce tylko przejrzałem. Faktem jest to, że:
0. Papież zgodził na obrządek słowiański, potem jednak przyszedł inny - proniemiecki.
1. Istniała Katedra w Wiślicy i prawdopodobnie w Krakowie (na Wawelu - chyba św. Jerzego) - chrzest plemion polskich miał miejsce od 50 do 100 lat wcześniej - obecnie nie jest już kwestią dyskusyjną posiadanie przez Państwo Wielkomorawskie terenów Śląska i Małopolski. Jest podanie o księciu Wiślańskim, który został ochrzczony w IX wieku. Nawiązując do książki, w okresie PRLu były prowadzone wykopaliska m. in.: w Krakowie i są poszlaki mówiące, że fundamenty są starsze niż wiek X/XI.
2. Kres obrządku datuje się na +/- XII wiek - możliwe, że tzw. zapomniani władcy (Bezprym, rzekomy Bolesław III (Krzywousty miałby być IV - znowu istnieje relief, gdzie cyfrę IV przeinaczono na III), czy nawet Bolesław II) stawali w obronie obrządku słowiańskiego - to jednak już domysły, oparte jednak na poszlakach.
3. Jadwiga ściągnęła bodajże z Czech jakiś zakon, w obrządku słowiańskim (do Wiślicy bodajże) - prawdopodobnie były przy nich obecne jakieś księgi i/lub pisma.
Domysłem są:
1. Hipotetyczne księgi, rękopisy, reliefy w głagolicy
2. Język zapisywany głagolicą raczej nie był polski, a SCS (możliwe w redakcji morawskiej - acz nie wiem, czy był czas na wykształcenie się takiej).
  •  

Todsmer

Dodam tylko, że tzw. Bolesław Zapomniany to mit.
  •  

Pluur

Ale Bezprym to już niekoniecznie.
  •  

Wedyowisz

Cytat2. Język zapisywany głagolicą raczej nie był polski, a SCS (możliwe w redakcji morawskiej - acz nie wiem, czy był czas na wykształcenie się takiej).

Z pewnością gdyby istniał polski SCS, miałby sporą (i rosnącą z czasem) domiechę miejscowych cech fonetycznych. W SCS-ie z terenu Czech są jak najbardziej zachodniosłowiańskie wtręty fonetyczne.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

Cytat: Wedyowisz w Marzec 07, 2017, 22:08:42
Cytat2. Język zapisywany głagolicą raczej nie był polski, a SCS (możliwe w redakcji morawskiej - acz nie wiem, czy był czas na wykształcenie się takiej).

Z pewnością gdyby istniał polski SCS, miałby sporą (i rosnącą z czasem) domiechę miejscowych cech fonetycznych. W SCS-ie z terenu Czech są jak najbardziej zachodniosłowiańskie wtręty fonetyczne.

Są gdzieś jakieś materiały o tym?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Pluur w Marzec 07, 2017, 23:00:39
Cytat: Wedyowisz w Marzec 07, 2017, 22:08:42
Cytat2. Język zapisywany głagolicą raczej nie był polski, a SCS (możliwe w redakcji morawskiej - acz nie wiem, czy był czas na wykształcenie się takiej).

Z pewnością gdyby istniał polski SCS, miałby sporą (i rosnącą z czasem) domiechę miejscowych cech fonetycznych. W SCS-ie z terenu Czech są jak najbardziej zachodniosłowiańskie wtręty fonetyczne.

Są gdzieś jakieś materiały o tym?

Możesz zacząć patrzeć na wikipedii. W tym słowniku jest co nieco — częściowo pokrywające się informacje.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

  •