Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Czerwiec 12, 2017, 01:36:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

#150
Świetnie!
Tylko takie pytanie - w przypadku Azeny, gdy używane są różne warianty jednej nazwy, nie lepiej by było umieść je w jednej rubryczce? 

Edit: Chociaż w sumie nie, jest w tym sens   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Spiritus

Też myślę, że oznaczanie gór na mapie politycznej jest niezbędne - taki np. Szur kończy się po prostu na górach - sądzę, że ośmiotysięczniki stanowią wystarczającą barierę dla rozwoju terytorialnego cywilizacji.

Właśnie, co do Enenków na mapie. Zmienił mi się ostatnio koncept rysu historycznego, więc można ich oznaczać jako jedno państwo - tylko że trochę się rozbiegło i obecnie po prostu nikt nie jest wystarczająco silny, ażeby narzucić całej reszcie swoją władzę, choć i tak mamy co najmniej dwóch władców tytułujących się Mówcami całego Szuru - mówca Tuwwy (ten mający historycznie nieco większe prawa do tego tytułu) i Einu (nowa potęga w regionie, więc czemu nie miałby dodać sobie trochę splendoru?). A może i mówca Futty przypomni sobie starożytną potęgę Górskiej Twierdzy i również zacznie rościć sobie prawo do tronu mównicy?
  •  

Canis

Mości państwo,

http://jezykotw.webd.pl/pliki/SpaceEngine.rar

Znajdziecie tu Space Engine w odpowiedniej wersji, mam nadzieję, że zachował się wycentrowany na Kyon.
  •  

Τόλας

Cytat: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 22:06:01
A swoją drogą, co z tą koniunkcją planet? Uznajemy to co mówił Toyatl o jebutnych pływach? Ja bym to przyjął do naszego kanonu i tak jakbyśmy to z Pluurem ustalili umieścił ostatnią koniunkcję 2300 lat temu. A jeśli tak to musiało mieć to ogromne konsekwencje na całej planecie
Chciałem wam obliczyć, co ile dni kyońskich wewn. gazowe giganty układają się w jednej linii z Kyonem, ale okazało mi się, że ten rezonans orbitalny jest trochę patykiem na wodzie pisany. Na 6 obiegów Hery przypada ok. 37 obiegów Hestii. :-D Trochę to komplikuje obliczenia. W każdym razie pływy oceaniczne spowodowane bliskością księżyca i jego krótkim okresem obiegu i dłuższym od ziemskiego dniem powodują, że np. budowa portów morskich musi ówzględniać częste zmiany poziomu wody, kilka razy w roku (co najmniej 3-4) jeszcze potęgowane grawitacją olbrzymów. Tak jak na Ziemi w czasie pełni pływy są większe niż poczas I i III kwadry. No i jeszcze do tego trzeba doliczyć zwiększony wulkanizm i trzęsienia ziemi powodowane rozciąganiem i ściskaniem Kyonu przez grawitację bardzo bliskich masywnych planet. I jeszcze deszcz meteorów, kiedy orbita Kyonu przecina warkocz z pierwszej planety. Nudno to tam na pewno nie jest.  :-D
  •  

Pluur

CytatNudno to tam na pewno nie jest. 
A to wiadomo. Ja z kolei mam inne pytanie - kiedy w naszym 75 dniowym roku będą przesilania i równonoce?
  •  

Borlach

Podbijam, to jest dobre pytanie. Chciałem ustawić 3 moje najważniejsze święta właśnie w przesilenia i równonoc.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Todsmer

Cytat: Pluur w Czerwiec 22, 2017, 12:00:11
A to wiadomo. Ja z kolei mam inne pytanie - kiedy w naszym 75 dniowym roku będą przesilania i równonoce?
Zależy od początku roku. Musimy to dokładnie ustalać?
  •  

Pluur

Cytat: Todsmer w Czerwiec 22, 2017, 14:45:02
Cytat: Pluur w Czerwiec 22, 2017, 12:00:11
A to wiadomo. Ja z kolei mam inne pytanie - kiedy w naszym 75 dniowym roku będą przesilania i równonoce?
Zależy od początku roku. Musimy to dokładnie ustalać?
Myślę, że tak.
  •  

Obcy

#158
Cytat
Ja z kolei mam inne pytanie - kiedy w naszym 75 dniowym roku będą przesilania i równonoce?

Tylko musicie uważać na to, czy w każdej porze roku odległość Waszej planety od "Słońca" jest taka sama. Na przykład na Ziemi najbliżej Słońca mamy na początku stycznia, dlatego na półkuli północnej zima jest najkrótszą porą roku, a lato najdłuższą.

A co do początku roku, to chyba najczęściej w kalendarzach przyjmuje się wiosnę.
  •  

Τόλας

Cytat: Obcy w Czerwiec 22, 2017, 17:37:17
Cytat
Ja z kolei mam inne pytanie - kiedy w naszym 75 dniowym roku będą przesilania i równonoce?

Tylko musicie uważać na to, czy w każdej porze roku odległość Waszej planety od "Słońca" jest taka sama. Na przykład na Ziemi najbliżej Słońca mamy na początku stycznia, dlatego na półkuli północnej zima jest najkrótszą porą roku, a lato najdłuższą.

A co do początku roku, to chyba najczęściej w kalendarzach przyjmuje się wiosnę.
Wiosnę na której półkuli i dlaczego północnej?
Na marginesie, nie zapominajcie, że co 5 lat macie rok przestępny.
  •  

Pluur

CytatTylko musicie uważać na to, czy w każdej porze roku odległość Waszej planety od "Słońca" jest taka sama. Na przykład na Ziemi najbliżej Słońca mamy na początku stycznia, dlatego na półkuli północnej zima jest najkrótszą porą roku, a lato najdłuższą.

A co do początku roku, to chyba najczęściej w kalendarzach przyjmuje się wiosnę.
CytatNa marginesie, nie zapominajcie, że co 5 lat macie rok przestępny.
Ja osobiście nie potrafię bawić się w takie coś.
  •  

Todsmer

Tak dokładniej to:
CytatPrzyjmijmy rok zerowy 1000 lat kyońskich temu (jeśli mamy przyjąć dokładniejszą datę, to 23.12.2015, czyli pierwszym postem Canisa dotyczącym naszego konworldu). Każdy rok trwa 75 dni, a co piąty rok 76 dni. a co 150 lat rok ma 77 dni. (co raczej dokładnie określi rok mający długość 75.207 dni kyońskich)

CytatDla pedantów można doliczać jeden dzień co 3000 lat, dalej liczyć nie pozwala dokładność danych (przy obecnych danych po korekcie co 3000 lat lata nie będą się rozjeżdżać).
  •  

Pluur

No to wiemy. Mi osobiście bardziej chodziło o to, czy jak przyjmę jakiś dzień za początek roku, który będzie jednocześnie (załóżmy) przesileniem, nie będzie to błędem. Inaczej mówiąc, czy mogę wziąć te nieco ponad 75 dni i dowolnie wybierać sobie dzień przesilenia. A jeżeli już wybiorę przesilenie, to kiedy mam wyznaczyć równonoce oraz drugie przesilenie?
  •  

Todsmer

Najprościej podzielić rok na cztery równe części.
  •  

Pluur

Czyli system 18+18+18+21/22/23, gdzie pierwszy dzień osiemnastki będzie wyznaczał równonoc, lub przesilenie jest prawidłowy?
  •