Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Czerwiec 12, 2017, 01:36:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

#555
Dzięki!
Sory że nie odpisywałem długo, ale wyjechałem i nie miałem za bardzo czasu 

CytatPodoba mi się strasznie motyw Âng Qo'or - będziesz ich dalej rozwijał? I co z językiem? Ortografia bardzo fajna, i zapis IPA też wygląda egzotycznie :)
Będę, będę! Póki co mam zamiar zrobić przynajmniej podstawy zarówno języka Âng Qo'or jak i Vvatsô Ga Sho'ongkh, pełen zastaw fonologiczny co najmniej. Będą też mieli dość bogate lore, mam już jakiś zarys tych aztecko-tybetańsko-buddyjskich bóstw i religii. W zamierzeniu ich struktura władzy będzie inspirowana zakonami rycerskimi typu Krzyżacy/Templariusze i Świętą Inkwizycją.

Poza tym, Âng Qo'or będzie razem z Inwazją Kauradzką jedną z przyczyn przez którą za plus minus 100 lat upadnie Dynastia Żysudrydów, Wielkie Imperium pogrąży się w chaosie, a z płomieni narodzi się nowy Ajdynir.
Na początek powiedzmy, że będzie... mocno sasanidzki. Zwłaszcza mocno późno sasanidzki.
I nawet własnego Kartira będę miał!
CytatLudożercy są pozostałością pierwszych migracji na teren Pinu (połowa ludów północnego i zachodniego Kyonu jest tam od "w miarę" niedawna), i chyba lepiej niech tak zostanie - mieli by tam siedzieć "od początku". Trochę trudno byłoby mi to zmieniać :)
Nie no spoko, nawet nie chciałem nic zmieniać po twojej stronie pustyni. Myślałem bardziej o tym aby to ludność Talonbatu i Harrunu bardzo dawno temu przywędrować właśnie z zachodu, będąc jakąś boczną gałęzią większej, praktycznie wymarłej już rodziny językowej, tej pierwotnej ludności Najdalszego Zachodu.

A swoją drogą: który powód zdatności Talonbatu do życia z tych 3 możliwości będzie według was najlepszy?

CytatZ kyońskich wieści, jako ciekawostkę, mogę dodać, że tworzę samouczek neszyjskiego. I będzie zawierał on wiele elementów konkultury :)
O, ciekawe! Takiego neszszyjskiego to bym się nawet mógł nauczyć XDDD
Ale pierwej perski i może arabski
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25
CytatPodoba mi się strasznie motyw Âng Qo'or - będziesz ich dalej rozwijał? I co z językiem? Ortografia bardzo fajna, i zapis IPA też wygląda egzotycznie :)
Będę, będę! Póki co mam zamiar zrobić przynajmniej podstawy zarówno języka Âng Qo'or jak i Vvatsô Ga Sho'ongkh, pełen zastaw fonologiczny co najmniej.
Mam nadzieję, że wyprowadzisz oba języki od jakiegoś wspólnego prajęzyka :)  Czekam więc, jeden z ciekawiej się zapowiadających projektów :)

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25Będą też mieli dość bogate lore, mam już jakiś zarys tych aztecko-tybetańsko-buddyjskich bóstw i religii. W zamierzeniu ich struktura władzy będzie inspirowana zakonami rycerskimi typu Krzyżacy/Templariusze i Świętą Inkwizycją.
To ciekawe połączenie, mam nadzieję, że wyjdzie też dobrze! W ogóle (wbrew pierwotnym założeniom) temat religii nie jest aż tak u nas rozpieszczony. A szkoda!

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25Poza tym, Âng Qo'or będzie razem z Inwazją Kauradzką jedną z przyczyn przez którą za plus minus 100 lat upadnie Dynastia Żysudrydów, Wielkie Imperium pogrąży się w chaosie, a z płomieni narodzi się nowy Ajdynir.
Na początek powiedzmy, że będzie... mocno sasanidzki. Zwłaszcza mocno późno sasanidzki.
I nawet własnego Kartira będę miał!
Szkoda, szkoda. Tak myślałem, że Ajdynir będzie jednym z państw sojuszniczych Neszczyzny w bliższej przyszłości, a tu widzę, że będzie to trzeba odroczyć. No cóż!

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25
CytatLudożercy są pozostałością pierwszych migracji na teren Pinu (połowa ludów północnego i zachodniego Kyonu jest tam od "w miarę" niedawna), i chyba lepiej niech tak zostanie - mieli by tam siedzieć "od początku". Trochę trudno byłoby mi to zmieniać :)
Nie no spoko, nawet nie chciałem nic zmieniać po twojej stronie pustyni. Myślałem bardziej o tym aby to ludność Talonbatu i Harrunu bardzo dawno temu przywędrować właśnie z zachodu, będąc jakąś boczną gałęzią większej, praktycznie wymarłej już rodziny językowej, tej pierwotnej ludności Najdalszego Zachodu.
Okkk.

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25A swoją drogą: który powód zdatności Talonbatu do życia z tych 3 możliwości będzie według was najlepszy?
Według mnie oazy i jakieś (może podobnie jak w Diunie?) podziemne zbiorniki (cysterny?)? Nie chcę znowu majstrować przy mapie klimatycznej... brrr!!!
Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 20:18:25
CytatZ kyońskich wieści, jako ciekawostkę, mogę dodać, że tworzę samouczek neszyjskiego. I będzie zawierał on wiele elementów konkultury :)
O, ciekawe! Takiego neszszyjskiego to bym się nawet mógł nauczyć XDDD
Ale pierwej perski i może arabski
Hah, mam już zaczątki, staram się dalej rozwijać, kiedy tylko mogę. Skupiam się przede wszystkim na piśmie (tak, wszystkie lekcje będą zapisane! I to komputerowo i ręcznie!), pracuję też nad wieloma "małymi" szczegółami języka neszyjskiego - które w założeniach są już od dawna, ale nie mam gdzie ich umieścić póki co (niektóre ideje jeszcze nie okrzepły).

Borlach

CytatSzkoda, szkoda. Tak myślałem, że Ajdynir będzie jednym z państw sojuszniczych Neszczyzny w bliższej przyszłości, a tu widzę, że będzie to trzeba odroczyć. No cóż!
Ależ nic nie stoi na przeszkodzie sojuszu! Myślę, że do czasu gdy uda się nam już ustanowić porządne kontakty dyplomatyczne, Ajdynir zdąży powstać z kolan.

Ba, Imperium dostanie mocno po dupie w przyszłości, ale przez to smok się już w pełni rozbudzi i skończy się praktykowana przez prawie całe rządy Żysudrydów zasada "modelu chińskiego" i ignorowania zewnętrznego świata.
W przyszłości będzie to interpretowane jako oznaka słabości i dekadencji poprzedniej dynastii, Ajdyniriańczycy powrócą do pierwotnego agresywnego ekspansjonizmu. Więc i Ajdynir będzie o wiele bardziej aktywny na arenie międzynarodowej.

Może nawet kiedyś Oś Neszszyjsko-Ajdyniriańska powstanie? XDDD
CytatWedług mnie oazy i jakieś (może podobnie jak w Diunie?) podziemne zbiorniki (cysterny?)? Nie chcę znowu majstrować przy mapie klimatycznej... brrr!!!
Takie podziemne zbiorniki to nie tylko na Diunie! Nie wiem czy to prawda, ale czytałem kiedyś, że mityczny Iram Filarów, zaginione starożytne miasto w Omanie, położone było właśnie na takim podziemnym zbiorniku słodkiej wody, któremu miasto zawdzięczało swoje bogactwo. Chyba nawet tą wodą handlowali z innymi plemionami pustyni. A miasto mogło szlag trafić gdy opróżniono większość tej jaskini  wody, co osłabiło jej strukturę - podziemny zbiornik się zapadł a wraz z nim spora część miasta

No to ok, postanowione - w Talonbacie będą i oazy i kilka takich naturalnych podziemnych zbiorników wodnych
CytatHah, mam już zaczątki, staram się dalej rozwijać, kiedy tylko mogę. Skupiam się przede wszystkim na piśmie (tak, wszystkie lekcje będą zapisane! I to komputerowo i ręcznie!), pracuję też nad wieloma "małymi" szczegółami języka neszyjskiego - które w założeniach są już od dawna, ale nie mam gdzie ich umieścić póki co (niektóre ideje jeszcze nie okrzepły).
Chętnie poczytam xD I pooglądam!

Ej, jeszcze jedno.
Chyba z zachodnich ziem Imperium wydzielę jeszcze ze 2-3 nowe prowincje, na północ od Rikkadanu.
Mam ochotę tam zrobić taką kyońską Etiopię i Afrykę! Bo czemu by nie 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 21:21:33
CytatSzkoda, szkoda. Tak myślałem, że Ajdynir będzie jednym z państw sojuszniczych Neszczyzny w bliższej przyszłości, a tu widzę, że będzie to trzeba odroczyć. No cóż!
Ależ nic nie stoi na przeszkodzie sojuszu! Myślę, że do czasu gdy uda się nam już ustanowić porządne kontakty dyplomatyczne, Ajdynir zdąży powstać z kolan.
Właśnie ja myślałem o pierwszych chwilach, gdy zaczniemy iść z czasem do przodu. :) Potem, to wiadomo - geografia bardzo skłania oba państwa do sojuszu - silne państwo śródlądowe, i imperium morskie (a patrząc na Kyon - państwa istniejące w dwóch, praktycznie nie przecinających się płaszczyznach). Inną sprawą jest też to, co będzie z Qinem - Widsid chciał ich centralizować, z tego co zrozumiałem, więc mogą wyniknąć fajne rzeczy :)

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 21:21:33Ba, Imperium dostanie mocno po dupie w przyszłości, ale przez to smok się już w pełni rozbudzi i skończy się praktykowana przez prawie całe rządy Żysudrydów zasada "modelu chińskiego" i ignorowania zewnętrznego świata.
W przyszłości będzie to interpretowane jako oznaka słabości i dekadencji poprzedniej dynastii, Ajdyniriańczycy powrócą do pierwotnego agresywnego ekspansjonizmu. Więc i Ajdynir będzie o wiele bardziej aktywny na arenie międzynarodowej.

Może nawet kiedyś Oś Neszszyjsko-Ajdyniriańska powstanie? XDDD
No bez przesady - Neszyjczycy na swoim obszarze nie mają z kim konkurować. Jest to jedna z fajniejszych cech Kyonu - oddzielne obszary świata są w dużym stopniu niezależna od siebie i ku sobie nie ciążą. :)

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 21:21:33
CytatWedług mnie oazy i jakieś (może podobnie jak w Diunie?) podziemne zbiorniki (cysterny?)? Nie chcę znowu majstrować przy mapie klimatycznej... brrr!!!
Takie podziemne zbiorniki to nie tylko na Diunie! Nie wiem czy to prawda, ale czytałem kiedyś, że mityczny Iram Filarów, zaginione starożytne miasto w Omanie, położone było właśnie na takim podziemnym zbiorniku słodkiej wody, któremu miasto zawdzięczało swoje bogactwo. Chyba nawet tą wodą handlowali z innymi plemionami pustyni. A miasto mogło szlag trafić gdy opróżniono większość tej jaskini  wody, co osłabiło jej strukturę - podziemny zbiornik się zapadł a wraz z nim spora część miasta

No to ok, postanowione - w Talonbacie będą i oazy i kilka takich naturalnych podziemnych zbiorników wodnych
Ciekawe, nie znam się za bardzo na tym obszarze, ciekawe! To fajnie, ab und cu, może jak neszyjczyk się tam też zapuści może? W końcu, od Sechtu niedaleko... :)

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 21:21:33
CytatHah, mam już zaczątki, staram się dalej rozwijać, kiedy tylko mogę. Skupiam się przede wszystkim na piśmie (tak, wszystkie lekcje będą zapisane! I to komputerowo i ręcznie!), pracuję też nad wieloma "małymi" szczegółami języka neszyjskiego - które w założeniach są już od dawna, ale nie mam gdzie ich umieścić póki co (niektóre ideje jeszcze nie okrzepły).
Chętnie poczytam xD I pooglądam!
Zachęcam!
Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 21:21:33Ej, jeszcze jedno.
Chyba z zachodnich ziem Imperium wydzielę jeszcze ze 2-3 nowe prowincje, na północ od Rikkadanu.
Mam ochotę tam zrobić taką kyońską Etiopię i Afrykę! Bo czemu by nie 
Też zachęcam!

Canis



Lykaon wschodzi nad górami na tangijskiej pustyni...
  •  

Henryk Pruthenia

Oj, trzeba by chwilkę polatać w spejsie :)

Úlfurinn

Przystępuję do budowy mojego drugiego państwa. :D
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia


Úlfurinn

Piszę o nim od miesiąca, a nie mogę się zabrać.
Robię małego sojusznika Erutii na południu. :p
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

To wrzuć tu - ja z chęcią to przerzucę na wiki!

Úlfurinn

#565
Zalążek nowego państwa na Kyonie. Język na razie stworzyłem prowizorycznie.

PS
Co to jest? Na tym może zaistnieć życie?
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

To fajnie! Język będzie spokrewniony z eruckim?

Jakaś bezludna wyspa. Życie na pewno tak, gorzej z ludźmi (chyba, że w ostatnich czasach).

Úlfurinn

#567
Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 14, 2017, 20:48:27
To fajnie! Język będzie spokrewniony z eruckim?

Jakaś bezludna wyspa. Życie na pewno tak, gorzej z ludźmi (chyba, że w ostatnich czasach).

Język sam w sobie nie będzie spokrewniony z erutatem, ale zarówno erutat, jak i kaalpaq mają dużo słów wspólnych. Po za tym Erutańczycy przejęli dużo struktur gramatycznych właśnie od Kaalów (praerutet jest aglutynacyjno-flelsyjny, erutat, pod wpływem kaalpaqu jest aglutynacyjno-polisyntetyczny). Za to pisma będą spokrewnione.
Zastanawiam się tylko, czy w tym języku nie przesadziłem z fonolgią.
Kaalpas jako państwo ma dłuższą i bogatszą historię, jednak dzieje spowodowały, że dzisiaj jest to kraj słabszy od swoich sąsiadów, a nawet od nich zależny.

Co do wysepki – cóż, mam niesamowitą szansę na stworzenie pierwszego ,,państwa" z  poziomem 0. xD
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Úlfurinn w Listopad 14, 2017, 21:31:23
Język sam w sobie nie będzie spokrewniony z erutatem, ale zarówno erutat, jak i kaalpaq mają dużo słów wspólnych. Po za tym Erutańczycy przejęli dużo struktur gramatycznych właśnie od Kaalów (praerutet jest aglutynacyjno-flelsyjny, erutat, pod wpływem kaalpaqu jest aglutynacyjno-polisyntetyczny). Za to pisma będą spokrewnione.
To fajnie, ciekawe są takie wczesne wpływy. A jak się doda też procesy fonetyczne i zmasakrowanego zapożyczenia - to wtedy dopiero fajne rzeczy potrafią wyjść nam :)

Cytat: Úlfurinn w Listopad 14, 2017, 21:31:23Zastanawiam się tylko, czy w tym języku nie przesadziłem z fonolgią.
Co do fonologii, to mię zdziwiła przewaga długich samogłosek nad krótkimi.

Cytat: Úlfurinn w Listopad 14, 2017, 21:31:23Kaalpas jako państwo ma dłuższą i bogatszą historię, jednak dzieje spowodowały, że dzisiaj jest to kraj słabszy od swoich sąsiadów, a nawet od nich zależny.
Widzę, że na Kyonie dość częsty motyw ;]

Cytat: Úlfurinn w Listopad 14, 2017, 21:31:23Co do wysepki – cóż, mam niesamowitą szansę na stworzenie pierwszego ,,państwa" z  poziomem 0. xD
Hah, teraz to może i masz racje. Ale z drugiej strony, może jak za jakiś czas ruszymy do przodu (wybaczcie, że to tyle trwa, ale muszę parę rzeczy na spokojnie przejrzeć, by wszystko miało ręce i nogi. No i dodatkowo sądzę, że na pewno się wyrobię na okres świąteczny, gdy część z nas będzie miała trochę więcej czasu), będzie to fajne miejsce do kolonizacji, i ze względu na odległość od lądu będzie to może jakaś niezależna wyspa piratów? A czemu by nie?

Pluur

Cytat(wybaczcie, że to tyle trwa, ale muszę parę rzeczy na spokojnie przejrzeć, by wszystko miało ręce i nogi. No i dodatkowo sądzę, że na pewno się wyrobię na okres świąteczny, gdy część z nas będzie miała trochę więcej czasu)
Czekamy! Bo projekt podupadłe legko.
  •