Język olseski [Kyon]

Zaczęty przez Pluur, Czerwiec 16, 2017, 19:39:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Tymczasowe pismo olseskie:
Nie wiem jak dodać tu wprost obrazek z imgura  :-[
Ściągawka: http://imgur.com/a/pQKsO
Przykład użycia, na podstawie wersetów bajki Owca i konie: http://imgur.com/a/PBVjD oraz http://imgur.com/a/uLRBg
  •  

Henryk Pruthenia

Trochę greka, trochę Indochiny.

Pluur

Otóż to, i dla ciekawostki jak wyglądał pierwowzór: http://imgur.com/a/Md7DS - tu w wersji zkomputeryzowanej, aczkolwiek bardzo kulawej.
  •  

Pluur

#18
Ostatni większy spis gramatyczny na forum język olseskiego. Dzisiaj chcę przedstawić odmianę zaimków (chyba najbardziej archaiczną i złożoną w całym języku) oraz pokrótce przedstawić działanie liczebników/.

Zaimek
Zaimki osobowe i dzierżawcze w języku olseskim odmieniają się przez trzy przypadki, od dwóch do czterech liczb, niektóre posiadają rodzaje. Zaimki dzierżawcze zazwyczaj dołączane są do nagłosu rzeczownika.

Zaimki osobowe





osoba

liczba

rodzaj
1. os.
l. p.
1. os.
l. pd.
1. os.
l. mn.
1. os.
l. zb.
2. os.
l. p.
2. os.
l. pd.
2. os.
l. mn.
3. os.
l. p.
to
3. os.
l. p.
r.m.
3. os.
l. p.
r. ż.
3. os.
l. mn.
te
3. os.
l. mn.
r. m.
3. os.
l. mn.
r. ż.
nominativus
ą
woj

fun
a
set
sna
snor
hit
yḱ
hitĕm
aťĕm
yḱĕm
accusativus
únĕx
wójŏx
sánĕx
fúnŏx
ăx
sétŏx
snósnorŏx
snórŏx
hítŏx
aťŏx
yḱŏx
hitĕmŏx
aťĕmŏx
yḱĕmŏx
prepositionalis
una
wója
sana
funa
ă
seta
snóra
snora
hita
aťa
yḱa
hitĕma
aťĕma
yḱĕma

  • dwie formy w kolumnie 1. os. l. mn. odpowiadają my inkluzywnemu (z rozmówcą) — są oraz my ekskluzywnemu (bez rozmówcy) — fun
  • liczba zbiorowa odpowiada polskim wyrażeniom typu: my ludzie, my wszyscy, my wszyscy (tu) obecni
  • forma snósnorŏx jest archaiczną, co widać w reduplikacji rdzenia snor

Zaimki dzierżawcze





osoba

liczba

rodzaj
1. os.
l. p.
1. os.
l. pd.
1. os.
l. mn.
1. os.
l. zb.
2. os.
l. p.
2. os.
l. pd.
2. os.
l. mn.
3. os.
l. p.
to
3. os.
l. p.
r.m.
3. os.
l. p.
r. ż.
3. os.
l. mn.
te
3. os.
l. mn.
r. m.
3. os.
l. mn.
r. ż.
nominativus
hasą̆
haswoj
hasą́
hasfun
ana
xaxet
xahna
xasnor
hahit
hajať
hawyḱ
hahitĕm
hajaťĕm
hawyḱĕm
accusativus
hásunĕx
háswojŏx
hásanĕx
hásfunŏx
anăx
xáxetŏx
xahnŏrŏx
xásnorŏx
háhítŏx
hájaťŏx
háwyḱŏx
hahitĕmŏx
hajaťĕmŏx
hawyḱĕmŏx
prepositionalis
hasuna
háswoja
hásana
hasfuna
ană
xaxeta
xahnóra
xasnora
hahita
hajaťa
hawyḱa
hahitĕma
hajaťĕma
hawyḱĕma

  • formy 1. os. l. zb. utraciły nagłosowe h
  • wszystkie formy 2. os. podległy lenicji (h → x)
  • 2. os. l. p. oraz 2. os. l. pd. uległy podwójnej lenicji (l. pojedyńcza s → x, l. podwójna s → h) jeszcze w okresie staroolseskiem
Pozostałe zaimki w znacznej części nie podlegają deklinacji: ten - e, tam - krág, gdzie, kiedy - in-, gdzie? - inaw?, kiedy? - inus?, nic - pesn, nigdy - vab, zawsze - jeka, wszyscy - huŏm.
Pewnym wyjątkiem jest część zaimków pytających i nieokreślonych (w olseskim są sobie w zasadzie równe), nie odmieniają się one jednak przez liczbę:





kto? ktoś
co? coś
nominativus
litl
accusativus
túx
fil
prepositionalis
kútr
tib


Liczebnik
Liczebniki w język olseskim stosowane są podobnie jak przymiotniki - stawia się je za rzeczownikiem określanym. Co więcej liczebniki mogą być porządkowe, wtedy mogą przyjmować odmianę taką jak przymiotnik, a przez to mogą się stopniować. Język olseski wykorzystuje dwunastkowy system liczenia.
















liczba
licz. główny
licz. porządkowy
0
hyv
hyḱ
1
síḱ
2
fo
foḱ
3
kuo
kuoḱ
4
savt
savť
5
edé
edéḱ
6
af́á
af́áḱ
7
waw
wawḱ
8
krĭ, fosavt
krĭḱ, fosavť
9
xíx
xíś
10
vĕ, fojdé
vĕḱ, fojdéḱ
11
húd
húť
12
voj, fof́á
vojḱ

  • liczebniki 8, 10 oraz 12 posiadają dwie formy, przy czym pierwsza jest oficjalna, druga mniej oficjalna, stosowana w codziennych rachunkach
  • wyższe liczebniki tworzy się na podstawie dwunastki voj:

    • 13 — voj-sí
    • 14 — voj-fo
    • 16 — voj-savt, savtsavt
    • 20 — voj-krĭ, voj-fosavt
    • 24 — fovoj
    • 25 — fovoj-sí
    • 36 — kuovoj
    • 48 — savtvoj
    • 60 — edévoj
    • 72 — af́ávoj
    • 84 — wawvoj
    • 96 — krĭvoj
    • 100 — krĭvoj-savt
    • 108 — xíxvoj
    • 120 — vĕvoj
    • 134 — húdvoj
    • 144 — kóz
    • 145 — kóz-sí
    • 1728 — kyrá
  •  

Pluur

Na wiki przeniosłem wszystkie informacje na temat języka olseskiego. Od teraz najnowsze informacje będę umieszczał tutaj. Podczas przepisywania informacji wpadłem na pomysł, żeby ujednolicić zapis spółgłoski /l/, potem dookreśliłem allofony spółgłoskowe oraz dodałem jeden samogłoskowy. Wprowadziłem dwa nowe znaki: ü (określający zaokrąglenie) dla dwuznaków kü oraz hü - od teraz nie trzeba stosować form ku~uk oraz hu~uh oraz ł dla odróżnienia spółgłoski /l/ od /ɬ/. Oprócz zmian fonetycznych dookreśliłem liczebniki i formy gramatyczne. Dodałem informacje o imiesłowach, poszerzyłem liczebniki (z zapisem dwunastkowym), a teraz zaczynam tworzyć słowotwórstwo (podziękowania dla HP) i składnię. Obecnie język olseski posiada swoją czwartą wersję. Jakiekolwiek pytania? Czekam :-D

PS: Artykuł o olseskim jest 29. najdłuższą stroną na wiki!
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Pluur w Lipiec 12, 2017, 00:29:33
Dodałem informacje o imiesłowach, poszerzyłem liczebniki (z zapisem dwunastkowym), a teraz zaczynam tworzyć słowotwórstwo (podziękowania dla HP) i składnię. Obecnie język olseski posiada swoją czwartą wersję. Jakiekolwiek pytania? Czekam :-D
Fajnie wygląda ten zapis dwunastkowy. A co do słowotwórstwa - nie ma za co, każdy może podpatrzeć to trochę tu, to trochę tam. Czekam na więcej. W szczególności na jakieś teksty własne.

Cytat: Pluur w Lipiec 12, 2017, 00:29:33
PS: Artykuł o olseskim jest 29. najdłuższą stroną na wiki!
Dobrze, że niedługo wrzucam resztę znaków neszyjskich :)

Borlach

W sumie to jak na razie Olsowie są bodaj jedyną cywilizacją która nie używa systemu dziesiątkowego. Fajne urozmaicenie.
To co, kto stworzy naród z sześć-dziesiątkowym systemem ala Sumerowie? XD

Po kursach perskiego bardzo mocno szanuję wszelkie próby dążące do ujednolicenia zapisu. Także propsy za reformę liter l.

CytatPS: Artykuł o olseskim jest 29. najdłuższą stroną na wiki!
CytatDobrze, że niedługo wrzucam resztę znaków neszyjskich :)
Szlag, chyba zostaję w tyle XD Dobrze że podczas kursów przyszło mi na myśl kilka smaczków do Wysokiej Mowy (mowy imperialnego dworu)
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

CytatFajnie wygląda ten zapis dwunastkowy. A co do słowotwórstwa - nie ma za co, każdy może podpatrzeć to trochę tu, to trochę tam. Czekam na więcej. W szczególności na jakieś teksty własne.
Dziękuję! Teksty będą, na pewno, jednak na 99% nie w tym miesiącu.

CytatDobrze, że niedługo wrzucam resztę znaków neszyjskich :)
U Ciebie się nie liczy to, bo
a) znaki
b) słownik.

CytatW sumie to jak na razie Olsowie są bodaj jedyną cywilizacją która nie używa systemu dziesiątkowego. Fajne urozmaicenie.
Dwunastka jest praktyczniejsza i lepsza: więcej dzielników, zgrabniejszy zapis większych liczb.

CytatTo co, kto stworzy naród z sześć-dziesiątkowym systemem ala Sumerowie? XD
Kyrie to już przesada - czy ich język też miał ten system, czy jeno pisali tak?

CytatPo kursach perskiego bardzo mocno szanuję wszelkie próby dążące do ujednolicenia zapisu. Także propsy za reformę liter l.
Ano też uznałem, że tak będzie praktyczniej. Ordnung muss sein.

CytatSzlag, chyba zostaję w tyle XD Dobrze że podczas kursów przyszło mi na myśl kilka smaczków do Wysokiej Mowy (mowy imperialnego dworu)
Widzę, że rywalizacja coraz gorętsza.
  •  

Obcy

#23
Mam małe zastrzeżenie koncepcyjne. Olseski* ma przypadki: nominatiwus, akuzatiwus i prepositionalis, co idealnie się zbiega z moim senderoskim. Na pewno przypadek czy po prostu to jest jeden z częstych schematów językowych? :P

*jakkolwiek ta nazwa coś nie po polsku brzmi
  •  

Pluur

CytatMam małe zastrzeżenie koncepcyjne. Olseski* ma przypadki: nominatiwus, akuzatiwus i prepositionalis, co idealnie się zbiega z moim senderoskim. Na pewno przypadek czy po prostu to jest jeden z częstych schematów językowych? :P
Zawsze jakoś nie podobały mi się języki z trzema przypadkami (zrażenie się do farsi?), jednak w końcu postanowiłem tak zrobić. Przypadek jet to na 100%, bowiem najstarsza wersja (z 2015 roku bodajże) miała już trzy przypadki.

Cytat*jakkolwiek ta nazwa coś nie po polsku brzmi
Tj?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Pluur w Lipiec 12, 2017, 20:46:56
CytatMam małe zastrzeżenie koncepcyjne. Olseski* ma przypadki: nominatiwus, akuzatiwus i prepositionalis, co idealnie się zbiega z moim senderoskim. Na pewno przypadek czy po prostu to jest jeden z częstych schematów językowych? :P
Zawsze jakoś nie podobały mi się języki z trzema przypadkami (zrażenie się do farsi?), jednak w końcu postanowiłem tak zrobić. Przypadek jet to na 100%, bowiem najstarsza wersja (z 2015 roku bodajże) miała już trzy przypadki.
To akurat, sądzę, dość intuicyjny podział: rzeczownik pełniący funkcję podmiotu, dopełnienia i całej reszty (okolicznika i przydawki). Sam go używałem wielokrotnie. Wiele języków, w tym też wieloprzypadkowych ma ten podział (przynajmniej historycznie, gdzie potem doklejono poimki, jak w urartyjskim (tu też jeszcze przyimek dokleili, w ogóle, ciekawe są te języki tego czasu, a elamicki to chyba jeden z lepszych natlangów :) ).
Cytat: Pluur w Lipiec 12, 2017, 20:46:56
Cytat*jakkolwiek ta nazwa coś nie po polsku brzmi
Tj?
Jeżeli rozumiem, to mamy Ols: Olsowie, a Ty dodałeś końcówkę -eski, która nigdzie nie występuje. Chyba powinien być Olski, Olsański czy coś.

Pluur

CytatTo akurat, sądzę, dość intuicyjny podział: rzeczownik pełniący funkcję podmiotu, dopełnienia i całej reszty (okolicznika i przydawki). Sam go używałem wielokrotnie. Wiele języków, w tym też wieloprzypadkowych ma ten podział (przynajmniej historycznie, gdzie potem doklejono poimki, jak w urartyjskim (tu też jeszcze przyimek dokleili, w ogóle, ciekawe są te języki tego czasu, a elamicki to chyba jeden z lepszych natlangów :) ).
Otóż to!

CytatJeżeli rozumiem, to mamy Ols: Olsowie, a Ty dodałeś końcówkę -eski, która nigdzie nie występuje. Chyba powinien być Olski, Olsański czy coś.
Hmm cóż, mi się olseski podoba, można by jakąś inną nazwę narodowości dorobić.
  •  

Todsmer

CytatW sumie to jak na razie Olsowie są bodaj jedyną cywilizacją która nie używa systemu dziesiątkowego. Fajne urozmaicenie.
To co, kto stworzy naród z sześć-dziesiątkowym systemem ala Sumerowie? XD
Moi pustynnicy używają mieszanego systemu piątkowo-dwójkowego :)
  •  

Spiritus

Cytat: Todsmer w Lipiec 13, 2017, 00:36:38
CytatW sumie to jak na razie Olsowie są bodaj jedyną cywilizacją która nie używa systemu dziesiątkowego. Fajne urozmaicenie.
To co, kto stworzy naród z sześć-dziesiątkowym systemem ala Sumerowie? XD
Moi pustynnicy używają mieszanego systemu piątkowo-dwójkowego :)
No to jeśli już jest takie tłumowe przyzwolenie na offtop, to powiem, że Enenkowie od samego początku używają systemu piątkowego. Zresztą, wcześniej, jeśli dobrze pamiętam, mieli takowego używać Murzy.

Po prostu długo zajmuje mi publikowanie rzeczy na Wiki xD.
  •  

Pluur

CytatMoi pustynnicy używają mieszanego systemu piątkowo-dwójkowego :)
Ale potrafią liczyć powyżej piątki? XD

CytatNo to jeśli już jest takie tłumowe przyzwolenie na offtop, to powiem, że Enenkowie od samego początku używają systemu piątkowego. Zresztą, wcześniej, jeśli dobrze pamiętam, mieli takowego używać Murzy.
Szczerze to też się zastanawiałem nad systemem piątkowym, ale uznałem, że jest za mały.
  •