Unagur celi

Zaczęty przez Artaxes, Czerwiec 08, 2017, 15:32:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Artaxes

Spółgłoski

/p t c k/ <p t c k>
/b d ɟ g/ <b d y g>
/t͡ʃ/ <č>
/d͡ʒ/ <j>
/f s ʃ x h/ <f s š ḫ h>
/v z ʒ ɣ/ <v z ž x>
/m n/ <m n>
/r l/ <r l>
/j w/ <i u>

Samogłoski

/i y ɯ u/ <i ü ï u>
/e ø o/ <e ö o>
/æ/ <ä>
/a/ <a>

/iː yː ɯː uː/ <ii üü ïï uu>
/eː øː oː/ <ee öö oo>
/æː/ <ää>
/aː/ <aa>

Budowa sylaby

CVCC

Akcent

Stress akcent na pierwszej sylabie.

Rzeczownik

- brak rodzaju gramatycznego
- brak deklinacji
- sufigowalna określoność
- prefigowalny posiadacz

Czasownik

- główny ustrój neutralny (brak kategorii osoby na czasowniku)
- dwuprzechodni ustrój sekundatywny
- dwa główne aspekty: progresywny i statywny
- cztery aspekty drugorzędne: inceptywny, kontynuatywny, pauzatywny, terminatywny
- trzy strony (czynna, medialna, sprawcza)
- trzy czasy (przeszły odległy, przeszły bliski, nieprzeszły)
- tryby konstrukcyjne, tworzone prepozycyjnymi partykułami

Przymiotnik

- przymiotniki identyczne z rzeczownikami
- stopniowanie opisowe

Liczebniki

- baza dziesiętna

Zaimki

- honoryfikacja na zaimkach
- my inkluzywne i ekskluzywne

Adpozycje

- prepozycje

Syntax

- główny szyk zdania SVO

Borlach

Czy ja dobrze widzę, że zarówno /w/ jak i /u/ są zapisywane w łacince jako u?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Todsmer

Nie takie rzeczy się widziało, i to w oryginalnej łacince.
  •  

Artaxes

Na razie mam tyle.

/Odwykłem od pisania na wiki.

Borlach

W sumie ciekawi mnie czym się inspirowałeś przy tworzeniu unagurskiego. Nie wiem czemu, ale przypomina mi nieco baskijski.
W każdym razie podoba mi się :D

Wrzucisz to na naszą wiki, ty mam to potem samemu zrobić?   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Artaxes

Główne inspiracje to przede wszystkim azerski (generalnie fonologia i rodzaj gramatyki) i turecki, trochę też perski i mongolski.

Jak będę miał czas i chęci to spróbuję przepisać to na wiki z notatek. Przez trzy lata nie pisałem na żadnej wiki, więc odwykłem od wikikodu.

Artaxes

Pospieszyłem się z tym konceptem. Mam teraz lepszy, bazujący na węgierskim i cezie.

Fonologia prajęzyka oraz przemiany fonologiczne:


/p t k ʔ/ <p t k '>
/b d g/ <b d g>
/θ s x/ <θ s h>
/ð z ɣ/ <ð z x>
/m n ŋ/ <m n ŋ>
/r l/ <r l>
/ʋ j/ <v j>

/i u/ <i u>
/ə/ <e>
/a/ <a>

/iː uː/ <ī ū>
/əː/ <ē>
/aː/ <ā>

CVCC

Stresowy akcent na pierwszej sylabie

Przemiany fonetyczne:

θ ð → t d (nagłos wyrazowy)
θ ð → ɬ l (interwokalicznie)
θ ð → s z (wszędzie indziej)

ks → x
ts → s

k g x ɣ → t͡ʃ d͡ʒ ʃ ʒ (przed samogłoskami przednimi i w parze z /j/)

t d → t͡ɬ d͡ɮ (przed /a/, w parze z /ɬ l/ oraz na końcu wyrazu)

ə → o (w okolicach spółgłosek welarnych i labialnych)
ə → e (wszędzie indziej)

x ɣ → h j (w nagłosie wyrazu)

k g → x ɣ (w nagłosie wyrazu)

t d s z → t͡ɕ d͡ʑ ɕ ʑ (przed samogłoskami przednimi i w parze z /j/)

i-umlaut:

u → y
o → ø
a → æ

x → ː (po samogłosce)

p t k ʔ → ɸ θ x h (przed spółgłoską zwartą lub afrykatą)
b d g → β ð ɣ (przed spółgłoską zwartą lub afrykatą)

ŋ → g (w nagłosie wyrazu oraz interwokalicznie)
ŋ → n (wszędzie indziej)

VN → Ṽ

ĩ ỹ ũ → ẽ ø̃ õ
ã → õ
æ̃ → ẽ


Zamieniamy czy dodajemy jako nowy język do Kyonu ? Oba projekty są na razie na tym samym stopniu rozwoju.

Borlach

Dodajmy oba, szkoda żeby ten obecny się zmarnował. Miejsca na nowe języki pod dostatkiem.

Ale ten nowy język/koncept będzie spokrewniony z tym już przedstawionym tak, że będziemy mieli 2 języki rodziny unagurskiej, czy jednak nie? Oby dwie opcje mi się podobają - jak spokrewione to może być więcej unagurskich plemion, jak nie to ostatnio zastanawiałem się nad językiem Mhasalu (północno-zachodnie ziemie Imperium) i Królestwa Tahareńskiego (południe Imperium).
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Artaxes

Nie, nie jest spokrewniony z projektem Unagur celi. To trochę inny język, mimo iż podobny na planie gramatycznym do niego.

Borlach

Dobra, to ten koncept węgiersko-podobny niech będzie językiem Unagurów, a gdzie umieścić koncept persko-podobny możesz sobie wybrać.
Jak coś to jedyne założenia jakie obecnie są odnośnie tych miejsc to:

- Taharen był niegdyś niepodległym królestwem, ale jego władcy ugięli kolana przed Boskimi Imperatorami wiedząc, że nie są w stanie wygrać z ajdyniriańską armią. Królestwo zostało włączone pokojowo do Ajdyniru, a w zamian za uległość Taharen uzyskał bardzo szeroką autonomię, wciąż ma status królestwa, a Ajdyniriańczycy praktycznie nie ingerują w jego wewnętrzne sprawy, przynajmniej tak długo jak panuje tam spokój i ład, a pieniądze z podatków płyną do skarbca. Kultura, język i religia Tahareńczyków jest nietknięta, a prowincja w zamian za szeroką wolność jest jest jedną z najspokojniejszych w Imperium.

-Mhasal był niegdyś potężnym imperium, i prężnym centrum kulturowym. Jego władcy jednak głupio uznali że są w stanie oprzeć się Ajdyniriańczykom. Armie Mhasalu zostały rozbite, ich miasta zdobyte a władcy pokonani. Mhasal został siłą wcielony do państwa, a jego ziemie podzielone pomiędzy kilka nowych ajdyniriańskich prowincji. Z powody silnej odrębności kulturowej i poczucia własnej tożsamości Mhasal długo był jedną z najbardziej niepokornych i buntowniczych prowincji, jednak każde wystąpienie powodowało coraz mocniejszą ajdynirańską odpowiedz, aż w końcu kraina ta została spacyfikowana a zdrajcy i dywersanci zawiśli przy wszystkich głównych drogach. Spokoju przez kilka kolejnych dekad pilnowało wojsko i rzady silnej ręki, na przestrzeni lat sytuacja się jednak uspokoiła. Mhasal pozostał jednak silnym centrum kulturowym i religijnym, nawet jeśli bez własnej państwowości.         
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Artaxes

#10
Dla Mhasalu mam inną propozycję, mianowicie tutaj. Jest to w miarę dobrze dobrze opracowany aglutynacyjny conlang.

Dotychczasowy Unagur celi ląduje w regionie Taharen.

Borlach

W porządku, podoba mi się ten Proto-Karokhicki (teraz to raczej mhasalski). Dużo przydechowych spółgłosek, poza tym ponownie z wyglądu jest przyjemnie indo-irański :)
Tylko teraz przydałoby się te języki odpowiednio na wiki opisać.
A, i mam pytanie - jak po tahareńsku mogłaby nazywać się stolica Taharenu i jak po mhasalsku stolica Mhasalu?

Tak orientacyjnie tak wyglądają te krainy na terenie Imperium.
Spoiler
[Zamknij]
Na zielono zaznaczony Taharen wraz ze stolicą.
Na żółto Mhasal, a raczej imperialne prowincje składające się z grubsza na tą krainę. Dawną stolicą Mhasalu jest miasto zaznaczone jako 22.     
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Artaxes

Stolica Mhasalu - Gaurakah [gɒːɾakah], "(miasto) pāyrīna"
Stolica Taharenu - Kahrakort, "czerwony klif"

Artaxes


Pluur

Cytat: Artaxes w Czerwiec 27, 2017, 11:41:39
Stolica Mhasalu - Gaurakah [gɒːɾakah], "(miasto) pāyrīna"
Stolica Taharenu - Kahrakort, "czerwony klif"
Prosimy o umieszczenie tutaj: http://jezykotw.webd.pl/wiki/Nazwy_geograficzne_Kyonu
  •