Alternatywna Europa według マシオ

Zaczęty przez Ліцьвін, Sierpień 22, 2017, 18:00:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ліцьвін

Główne różnice:
- Św. Cesarstwo Rzymskie dalej istnieje, acz jest dość mocno zdecentralizowane.
- Rzeczypospolita przyjmuje arianizm.
- Brak kontrreformacji w Rzeczypospolitej, w wyniku czego jest to najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, dzięki czemu politeizm (zarówno bałtycki jak i słowiański) na Litwie ma się całkiem dobrze.
- Ruś północno-wschodnią jednoczy Nowogród, nie Moskwa, w wyniku czego jest ona dużo bardziej demokratyczna i mniej ekspansjonistyczna.
- Nie doszło do ślubu Aragońsko-Kastylijskiego.
- Nigdy nie powstały Austro-Węgry.
- Kolonizacja była dużo słabsza.

Ogółem historia zaczyna się różnić od XIII-XIV wieku. Generalnie to wschód jest bardziej demokratyczny z racji, że nie było rozbiorów Rzeczypospolitej i dzięki jej tolerancji nie było wielkich konfliktów na tle religijnym czy etnicznym co pozwoliło na rozwinięcie się tam dość dobrej demokracji. Na zachodzie przeważają generalnie monarchie. Nie wszystkie narody funkcjonują w znaczeniu dzisiejszym. Nie doszło do XIX wiecznych nacjonalizmów, więc są też narody polityczne bez znaczenia na etniczność, nie oznacza to jednak, że ludzie nie mają swojego poczucia etnicznego. Mają je ale nie przeszkadza ono w mieniu poczucia przynależności do danego narodu politycznego. Tak więc np. Prus niemiecki będzie się czuł najpierw Prusem, a potem Niemcem i będzie bliższy Prusowi bałtyckiemu niż innemu Niemcowi z krajów zachodnich.

Mapa Europy w roku 1900:


Legenda:
Pom. - Pomorze
Mek. - Meklemburgja
L. - Lubice
H. - Hamburg
Hol. - Holsztyn
B. - Brema
Nad. - Nadrenja
Szw. - Szwabja
Naw. - Nawarra
K. Ara. i Neap. - Królestwo Aragonii i Neapolu
Ch. - Chorwacja
W. - Wojwodina
Alb. - Albanja
Arm. - Armenja Mała
Lib. - Liban
Rzez. - Republika Rzezańska
T. - Republika Twerska
P. - Republika Pskowska
Z. - Zakarpacie

Mapa językowa Rzeczypospolitej:


Edit: Chyba w końcu udało mi się w miarę poprawić ten Kaukaz. Mapa naprawdę jest krzywa, więc lepiej już nie będzie.

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia


Ліцьвін

Bo gdy Rzeczypospolita przyłączyła Prusy do siebie Krzyżacy nie zdążyli jeszcze zgermanizować wschodniej części, a po przyłączeniu ich zostało to już zahamowane z racji, że jeszcze wtedy katolicka Polska chciała pokazać papieżowi prawdziwą pokojową chrystianizację uzasadniając swój podbój Zakonu Krzyżackiego, w wyniku czego los Prusów bałtyckich uległ poprawie i nie musieli się asymilować z Niemcami czy Żmudzinami.

Litewski = Białoruski
  •  

Todsmer

W Dardanelach była jakaś wojna atomowa? :D
  •  

Ліцьвін

Mapa przykładowa była trochę nieczytelna, widocznie musiałem usunąć tam przypadkiem kawałek lądu. :-\

Litewski = Białoruski
  •  

Kazimierz

Bardzo mi się podoba ta historia! Szczególnie brak rozbiorów Rzeczypospolitej, wydzielenie Księstwa Ruskiego oraz zjednoczone państwo tureckie w Azji środkowej. I Kurdystan? Miałem to wszystko w jednym swoim althistowym szkicu.

PS Co się stało Turcji, że została republiką?
  •  

Icefał

Dlaczego Baku się przesunęło o 300 km na północ?
  •  

Ліцьвін

#7
Cytat: Kazimierz w Sierpień 22, 2017, 18:50:50
PS Co się stało Turcji, że została republiką?
Tak jak w naszej historii powstało Imperium Osmańskie, które to podbiło całe Bałkany, Azję Mniejszą i północną Afrykę do Algierii. W końcu jednak państwo nie dało już rady zarządzać tak wielkimi połaciami terenu, a, że rządy były dość despotyczne wywołało to bunt republikański. Gdy wybuchł on, inne narody podbite przez Osmanów także to wykorzystały i też się zbuntowały co ostatecznie rozczłonkowało to państwo.
Cytat: Maorycy w Sierpień 22, 2017, 18:55:05
Dlaczego Baku się przesunęło o 300 km na północ?
Coś mi się musiało popieprzyć.. :-X Poprawię lepiej tę mapę i wrzucę od nowa.. W każdym razie dziękuję za wskazanie błędu. :)

Litewski = Białoruski
  •  

Úlfurinn

#8
Nie tylko Baku poszło o 300km na północ.
Erywań (a właściwie cała Armenia), Soczi i Tibilisi też tego doświadczyły. xd
smrt zidum
  •  

Ліцьвін

Cytat: Úlfurinn w Sierpień 22, 2017, 21:35:51
Nie tylko Baku poszło o 300km na północ.
Erywań (a właściwie cała Armenia), Soczi i Tibilisi też tego doświadczyły. xd
Czy teraz już jest dobrze? Przyznam, trochę słabo się orientuje w Kaukazie, a i trudno dobrze dopasować miasto bez współczesnych granic. :v

Litewski = Białoruski
  •  

Kazimierz

Ogólnie cały Kaukaz jest na tej mapie jakiś krzywy.
  •  

Henryk Pruthenia


Ліцьвін

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 22, 2017, 23:19:06
I czemuś pozostawił podzielon Cypr!?
Bo jest dwuetniczny? xd A twoim zdaniem komu należy się Cypr?

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia

Etocypryjczykom oczywiście,  i nie Cypr, tylko Alazja - tak jest przynajmniej w historii alternatywnej, którą ja tworzę :)

Kazimierz

#14
Cytat: マシオ w Sierpień 23, 2017, 00:00:50
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 22, 2017, 23:19:06
I czemuś pozostawił podzielon Cypr!?
Bo jest dwuetniczny? xd A twoim zdaniem komu należy się Cypr?
A podobno nie powstały narody w dzisiejszym znaczeniu.
EDIT: Chociaż w sytuacji rozpadu Imperium Osmańskiego Grecy na Cyprze by skorzystali, ale mógł by powstać zjednoczony Cypr.
  •